کدخبر: ۳۲۱۲۸۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

توضیحات وزارت‌ خارجه بریتانیا درباره سفر اخیر سفیر این کشور در تهران

اقتصادنیوز: وزارت امور خارجه انگلیس با تائید سفر راب مک‌ایر سفیر انگلیس به لندن تاکید کرد که برنامه این سفر از خیلی وقت پیش برنامه‌ریزی شده و طبق روال معمول صورت گرفته است. «او در روزهای آینده به تهران بازمی‌گردد».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس روز چهارشنبه گفت، «راب مک‌ایر» در مدت اقامتش ملاقات‌هایی را خواهد داشت و «در روزهای آینده» دوباره به ایران بازخواهد گشت.

سفیر انگلیس در تهران که در تجمع شنبه شب گذشته در مقابل دانشگاه امیرکبیر حاضر شده بود، برای دقایقی بازداشت شد.

این دیپلمات انگلیسی بعد از ظهر یکشنبه به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اروپا به وزارت امور خارجه فراخوانده شد و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران به سفیر و دولت انگلیس ابلاغ شد.

در این دیدار به مک‌ایر یادآوری شد که حضور سفرای خارجی در تجمعات غیرقانونی هیچ تناسبی با مسؤولیت‌های ایشان به عنوان نماینده سیاسی کشور متبوع خود ندارد و مخالف مفاد کنوانسیون ۱۹۶۱ روابط دیپلماتیک وین است و دولت انگلیس باید در این خصوص توضیح دهد.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس دوشنبه گذشته در نشست فوق‌العاده مجلس عوام درباره تحولات ایران، دستگیری سفیر این کشور در تهران را نقض صریح قوانین بین‌المللی خواند و خواستار عدم تکرار آن شد.

این در حالی است که کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی تصریح کرده است: تمامی اشخاصی که از مزایا و مصونیت‌ ها بهره‌مندند، بدون آن که به مزایا و مصونیت‌ های آنان لطمه‌ای وارد آید مکلفند قوانین و مقررات دولت‌پذیرنده را محترم شمرده و از مداخله در امور داخلی آن دولت خودداری کنند.

انتظار می رود سفیر انگلیس در این مدت با مقام‌های ارشد این کشور از جمله دومینیک راب ملاقات کند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند