کدخبر: ۳۲۱۷۰۱ لینک کوتاه

پشت پرده سیاست‌های ضدایرانی ترامپ کیست؟

اقتصادنیوز؛ اینترسپت در گزارشی از «دیوید ورمسر» به عنوان چهره‌ای کلیدی نام برد که عامل کلیدی در حمله نظامی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ بوده و اکنون نیز معمار سیاست‌های ضدایرانی ترامپ است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ تارنمای اینترسپت نوشته است: دیوید ورمسر حامی حمله نظامی ۲۰۰۳ آمریکا به عراق، اکنون به معمار اصلی سیاست های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره ایران تبدیل شده‌است.

جان شوارتز در نوشتار خود در این تارنمای آمریکایی به نقل از شبکه بلومبرگ نیوز می افزاید: ورمسر که پیشتر در دولت جرج دبلیو بوش رییس جمهوری پیشین آمریکا، از هواداران حمله نظامی به عراق و قدرت قابل توجهی برای اجرای عملیات نظامی سال ۲۰۰۳ ایالات متحده علیه عراق بود، بالاخره به خواسته خود رسید که فاجعه کاملی بود.

ورمسر که اکنون به عنوان مشاور غیررسمی به ترامپ مشاوره می دهد و بشدت بر ایران متمرکز شده است، به توجیه و یافتن بهانه برای حمله پهپادی اخیر به منظور ترور ژنرال قاسم سلیمانی کمک کرد.

وی در ماه های مه و ژوئن ۲۰۱۹ در چند یادداشت برای جان بولتون مشاور امنیت ملی وقت کاخ سفید، چنین استدلال کرد که اقدام تهاجمی ایالات متحده مانند ترور (سردار) سلیمانی موجب لرزانده شدن موازنه شکننده داخلی قدرت ها در ایران و کاهش ثبات آنها خواهد شد که حکومت این کشور برای ثبات و بقای خود به آنها اتکا دارد.

 ورمسر که در میانه دهه ۱۹۹۰ برای انستیتو سیاست خاور نزدیک وابسته به آیپک کارمی کرده، دارای مدرک دکترای امور بین المللی است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند