کدخبر: ۳۲۲۸۵۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

«معامله قرن» درحضور ترامپ رونمایی می‌شود؛ نتانیاهو در راه واشنگتن/ انتشار جزئیات جدید و واکنش‌ها/ تهدید ساف به خروج از «پیمان اسلو»

اقتصادنیوز؛ بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل مدعی شده است که روز سه‌شنبه همراه با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا طرح موسوم به معامله قرن را رونمایی خواهد کرد. در این میان روزنامه عبری‌زبان «یدیعوت احارانوت» به جزئیات تازه‌ای از این طرح به نقل از منابع اسرائیلی اشاره کرده است. وزارت خارجه فلسطین: «معامله قرن» توطئه قرن علیه حقوق ملت فلسطین خواند و

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ روزنامه «یدیعوت احارانوت» نوشته است که این طرح یک دوره چهار ساله مقدماتی دارد و دولت آمریکا به این جمع‌بندی رسیده است که «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، اجرای این طرح را نخواهد پذیرفت، اما ممکن است جانشین وی آن را بپذیرد.

به نوشته پایگاه خبری «آناتولی»، این روزنامه نوشت که طبق این طرح کشور فلسطینی بدون ارتش و حاکمیت در ۷۰ درصد مساحت کرانه باختری و به پایتختی شهرک «شعفاط» در شمال شرق بیت‌المقدس تشکیل خواهد شد.

به گفته منابع اسرائیلی، طرح به اصطلاح صلح آمریکا از رژیم صهیونیستی می‌خواهد تا حاکمیت ۳۰ الی ۴۰ درصد منطقه «ج» را به کشور فلسطین واگذار کند.

طبق پیمان «اسلو-۲» به سال ۱۹۹۵، کرانه باختری رود اردن به سه منطقه «الف»، «ب» و «ج» تقسیم شد. منطقه الف ۱۸ درصد کرانه باختری را در بر می‌گیرد و کاملا تحت کنترل تشکیلات خودگردان اداره می‌شود. منطقه «ب» ۲۱ درصد کرانه را شامل می‌شود؛ مدیریت غیر نظامی آن با تشکیلات خودگردان و مسئولیت امنیت آن با رژیم صهیونیستی است. اما منطقه «ج» ۶۱ درصد کرانه باختری است و چه از لحاظ اداری و نظامی در اختیار اسرائیل قرار دارد.

به گفته منابع اسرائیلی، در طول اجرای «معامله قرن» ساخت شهرک جدید در منطقه «ج» متوقف می‌شود اما با این حال صهیونیست‌ها می‌توانند به فعالیت‌ها در شهرک‌‌‌ها ادامه دهند، بدون آنکه دست به توسعه شهرک‌ها بزنند. اسرائیل همچنین باید سه هزار شهرک‌نشین را در ۶۰ نقطه جابه‌جا کند و کنترل آن‌ مناطق را به فلسطینی‌ها بدهد.

دولت جدیدالتأسیس فلسطین نیز بدون ارتش خواهد بود و همچنین کنترلی بر حریم هوایی یا مبادی مرزی و گذرگاه‌ها نخواهد داشت. همچنین صلاحیت امضای قرارداد با کشورهای خارجی را ندارد.

طرح «معامله قرن» همچنین پیشنهاد خواهد کرد تا میان کرانه باختری و غزه تونلی بعنوان گذرگاه امن ساخته شود و ارتش صهیونیستی نیز به طور کامل به عبور و مرور و انتقال کالا نظارت داشته باشد.

به نوشته یدیعوت احارانوت، این طرح از دولت فلسطین می‌خواهد تا کنترل خود را بر نوار غزه اعمال کرده و جنبش حماس و جهاد اسلامی را خلع سلاح کند.

شهر بیت‌المقدس همچنان تحت اشغال رژیم صهیونیستی باقی خواهد ماند. تمامی اماکن مقدس و مسجد الاقصی نیز تحت کنترل این رژیم خواهد بود. این اماکن اکنون به طور مشترک میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها اداره می‌شود.

در این طرح اشاره‌ای به تقسیم بیت‌المقدس نشده است و فلسطینی‌ها صرفا می‌توانند کنترل تمامی آن‌چه که خارج از دیوار حائل قرار گرفته را در دست داشته باشند.

در برابر تمامی این‌ها، دولت آمریکا در طرح «معامله قرن» پیشنهاد کرده است که ۵۰ میلیارد دلار برای اجرای طرح‌های توسعه به کشور جدید التأسیس فلسطین داده شود.

اما نکته قابل توجه اینکه به نوشته یدیعوت احارانوت، منابعی در کاخ سفید گفته‌اند که این مبلغ را قرار است دولت سعودی و دیگر دولت‌های عربی حاشیه خلیج فارس بپردازند.

معامله قرن

وزارت خارجه فلسطین: «معامله قرن» توطئه قرن علیه حقوق ملت فلسطین است

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به تصمیم دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای رونمایی از طرح «معامله قرن» بیانیه‌ای صادر و این اقدام را محکوم کرد.

درخواست از ایران برای تسلیح فلسطینی ها

در این بیانیه آمده است که طرح موسوم به «معامله قرن» یک طرح مشترک آمریکایی و اسرائیلی است که مفاد آن در طول سه سال با نظارت «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ و «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در قدس اشغالی و نیز با اطلاع «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل تهیه شده است.

این بیانیه می‌افزاید که آنگونه که در رسانه‌های مختلف نیز درباره معامله قرن گفته شده، این طرح تنها تکرار «صلح اقتصادی» در ازای چشم‌پوشی فلسطینیان از حقوق خود از جمله تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی است.

طبق گزارش خبرگزاری فلسطینی «وفا»، وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین تأکید کرد که این معامله، توطئه قرن علیه حقوق ملی و عادلانه ملت فلسطین است که قوانین بین‌المللی آن را به رسمیت شناخته است و در حقیقت کودتای آشکاری علیه نظام بین‌المللی و ارکان آن است.

در این بیانیه همچنین آمده است که دولت آمریکا هرگز هیچ فلسطینی‌ای را پیدا نمی‌کند که حتی به تعامل مثبت با این معامله فکر کند، همچنانکه هیچ مسئول عربی را پیدا نمی‌کند که با این معامله موافقت کرده و جرأت حرف زدن درباره آن را داشته باشد.

بیانیه مذکور تأکید می‌کند که معامله قرن اساسا توطئه علیه ملت فلسطین، حقوق و آینده نسل‌های آن است و اینکه در زمان کنونی اعلام می‌شود به خاطر تأمین منافع مشترک ترامپ و نتانیاهو است.

تهدید به خروج از «پیمان اسلو»

 «صائب عریقات» مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین، در واکنش به احتمال رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» گفت، در آن صورت سازمان آزادی‌بخش فلسطین این حق را دارد که از «پیمان اسلو» خارج شود.

صائب عریقات

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، عریقات هشدار داد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد «اشغال موقت [سرزمین‌های فلسطینی توسط صهیونیست‌ها] را به اشغال دائم مبدل کند».

طبق پیمان اسلو که در دو مرحله در سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۵ به ثمر رسید، اسرائیلی‌ها موظف شدند سازمان آزادی‌بخش فلسطین را به عنوان نماینده مردم فلسطین و حق فلسطینی‌ها برای حاکمیت بر کرانه غربی رود اردن و نوار غزه را به رسمیت بشناسند و از سویی فلسطینیان با وجود رژیم اسرائیل کنار بیایند.

عریقات پیش‌تر نیز گفته بود که هرگونه تلاش، معامله یا زورگویی که حقیقت «اسرائیل» را به عنوان رژیم اشغالگر فلسطین بپوشاند، تاریخ از آن با عنوان «فریب قرن» یاد خواهد کرد.

عضو ساف: تصمیم ترامپ برای حمایت از نتانیاهو در آستانه انتخابات است

«عزام الاحمد» عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین با اشاره به تلاش آمریکا برای مانع‌تراشی در برابر تشکیل دولت فلسطین، گفت که این فلسطینیان هستند که دولت خود را هر زمان که بتوانند تشکیل خواهند داد.

عزام الاحمد

الاحمد در مصاحبه با وبگاه اردنی «عمون» گفت که دولت فلسطین تنها در اراضی اشغالی ۱۹۶۷ فلسطین و به پایتختی قدس تشکیل خواهد شد.

او همچنین گفت که هدف نهایی طرح صلح آمریکا، حذف آرمان فلسطین و حمایت کامل و مطلق از رژیم اشغالگر اسرائیل است.

این مقام فلسطینی تصریح کرد که تصمیم دولت آمریکا برای رونمایی از طرح صلح موسوم به «معامله قرن»، تلاشی برای حمایت از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل پیش از انتخابات آینده است و دعوت از «بنی گانتز» برای سفر به واشنگتن و کاخ سفید نیز تلاشی برای ایجاد اتحاد بین آن‌هاست، چرا که نظرسنجی‌ها نشان داده که هیچ یک از آن‌ها به تنهایی قادر به تشکیل کابینه جدید اسرائیل نیست.

عضو کمیته اجرایی ساف گفت که طرح صلح آمریکا از مدت‌ها پیش مطرح شده و از دو سال قبل نیز اجرای آن آغاز شده است و مهم‌ترین بخش اجرا شده این طرح نیز به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل است.

او همچنین به حمایت‌های آمریکا از طرح‌های رژیم اسرائیل برای الحاق دره اردن و شمال بحرالمیت اشاره کرد و گفت که این طرح جدیدی نیست و برای نخستین بار در سال ۱۹۷۹ مطرح شد.

***

«بنیامین نتانیاهو» روز یکشنبه (امروز) در آستانه رونمایی از طرح موسوم به معامله قرن، راهی واشنگتن شده است.

گفته می‌شود این طرح حاکمیت رژیم اسرائیل بر بخش اعظم کرانه باختری را به رسمیت شناخته، پایتختی قدس را از فلسطینی‌ها سلب کرده و حق بازگشت آوارگان فلسطینی را نیز به کلی رد می‌کند.

پس از آنکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از آمادگی برای رونمایی نزدیک از طرح موسوم به معامله قرن خبر داد، صحبت از این طرح بار دیگر به صدر اخبار بازگشته است.

ترامپ با بیان اینکه این طرح به زودی رونمایی می‌شود، مدعی شده است که با طرف فلسطینی یا همان تشکیلات خودگردان درباره این طرح به صورت خلاصه صحبت کرده و در آینده بیشتر صحبت خواهد کرد.

***

«معامله قرن» به طرح دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا گفته می‌شود که برای ایجاد سازش دولت فلسطین و رژیم اشغالگر قدس تدوین شده و آن را طرح صلح می‌خوانند. بنا بر این طرح، رژیم اسرائیل، در ازای دریافت امتیازهایی فراتر از تعهدات قبلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و قطعنامه‌های شورای امنیت و همچنین الحاق بخش‌هایی از مناطق اشغال‌شده به خاک خود، با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند اما نه پایتختی قدس را می‌پذیرد نه بازگشت میلیون‌ها آواره را.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند