ایران باج افزار تولید می کند؟

کدخبر: 323282
اقتصاد نیوز:یک موسسه صهیونیستی امنیت سایبری مدعی شد که یک باج افزار جدید توسط ایران تولید شده که توانایی قفل کردن و یا حتی پاک کردن سیستم های کنترل صنعتی را داراست.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، بلومبرگ اخیرا اعلام کرده که یک موسسه صهیونیستی امنیت سایبری مدعی شد  یک باج افزار جدید توسط ایران تولید شده که توانایی قفل کردن و یا حتی پاک کردن سیستم های کنترل صنعتی را داراست.

موسسه اوتوریو مستقر در تل آوریل که در زمینه سیستم های کنترل صنعتی (آی سی اس) تخصص دارد ادعا کرد، باج افزار موسوم به «اسنیک» مانند سایر باج افزارهای مشابه برنامه ها و اسناد موجود در رایانه های آلوده شده را کدگذاری می کند. این باج افزار همچنین تمام فایل های سیستم های آلوده را پاک می کند و از بازیابی فایل های کدگذاری شده توسط قربانیان جلوگیری می کند.

اوتوریو در بیانیه ای اعلام کرد: «پاک کردن یا قفل کردن سیستم های کنترل هدف حمله این باج افزار مانع از دسترسی به تیم های تولید به فرآیندهای حیاتی مرتبط با تولید از جمله آنالیز، پیکربندی و کنترل می شود.... این به معنای بستن چشمان یک راننده و سپس خارج کردن فرمان از دست راننده است.»

نماینده شرکت جنرال الکتریک هم در این باره گفت: «ما از گزارش ها در مورد یک خانواده از باج افزارها که سیستم های کنترل صنعتی را هدف قرار می دهد آگاهی داریم. بر اساس اطلاعات ما این باج افزار به صورت ویژه محصولات آی سی اس شرکت جنرال الکتریک را هدف قرار می دهد و یک نقطه ضعف خاص را در محصولات آی سی اس هدف قرار نمی دهد.»

وی افزود، جنرال الکتریک با مشتریان خود همکاری می کند تا در صورت نیاز حمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

به گفته موسسه اوتوریو این باج افزار به صورت ویژه برای هدف قراردادن بخش های صنعتی طراحی شده است و احتمالا شرکت بحرین پترولیوم در مقابل این تهدید امنیتی جدید آسیب پذیر است. شرکت بحرین پترولیوم نه تنها از تجهیزات شرکت جنرال الکتریک استفاده می کند، بلکه نام آن در کدهای موجود در این باج افزار مشاهده شده است. در گزارش ادعایی این موسسه امنیتی صهیونیستی آمده است: «یافته ها و ردپاهای موجود در درون این باج افزار و شرایط حول این قضیه موجب می شود که احتمال طراحی این تهدید سایبری از سوی بازیگری غیر از ایران بسیار نامعقول به نظر برسد.»

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما