کدخبر: ۳۲۳۲۸۸ لینک کوتاه

بلومبرگ مدعی شد؛

هشدار جدی اروپا به آمریکا درباره ایران

اقتصادنیوز؛ پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به «هشدار دیپلمات‌های سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان به مقامات آمریکایی درباره تاکتیک‌های قلدرمآبانه در ارتباط با ایران»، به نقل از مقامات دیپلماتیک اروپایی و آمریکایی نوشت: «این واکنش جدی طی کنفرانسی در اوایل ژانویه انجام شد، زمانی که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا تهدید کرد اگر اتحادیه اروپا از رویکرد تند ترامپ [علیه ایران] حمایت نکند، خودروسازان اروپایی با تعرفه‌های [تنبیهی] مواجه خواهند شد».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ یک رسانه آمریکایی مدعی‌ شد سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه برای اینکه دچار تعرفه‌های تنبیهی آمریکا نشوند، به کاخ سفید هشدار دادند که دست از سیاست زورگویی علیه ایران بردارد.

پایگاه خبری «بلومبرگ» مدعی شده دیپلمات‌های اروپایی در ماه میلادی ژانویه به مسئولان آمریکایی گفتند که تاکتیک زورگویی کردن علیه ایران، کمکی به کسب حمایت برای سیاست‌های «دونالد ترامپ» در قبال تهران نمی‌کند.

«بلومبرگ» به نقل از مقامات اروپایی و آمریکایی نوشت: «این واکنش جدی طی کنفرانسی در اوایل ژانویه انجام شد، زمانی که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا تهدید کرد اگر اتحادیه اروپا از رویکرد تند ترامپ [علیه ایران] حمایت نکند، خودروسازان اروپایی با تعرفه‌های [تنبیهی] مواجه خواهند شد».

بر اساس ادعای این رسانه آمریکایی، دیپلمات‌های سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس به آمریکایی‌ها گفتند که چنین تاکتیک‌هایی کاملا غیرقابل بوده و به ترامپ کمکی برای رسیدن به اهداف خود نمی‌کند.

بنا بر ادعای بلومبرگ، تیم وزارت خارجه آمریکا از جدیّت هشدار اروپایی‌ها جا خورده بود و پیام آنها را به کاخ سفید اعلام کرد. مسئولان دو طرف نیز تایید کردند که دولت واشنگتن به فاصله چند روز بعد از دریافت پیام، فشارها بر متحدان اروپایی را کاهش داد.

تروئیکای اروپایی

بر اساس این گزارش، یک سخنگوی کاخ سفید و «برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران و رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا از پاسخ دادن به سوال بلومبرگ در این باره امتناع ورزیدند.

این اقدام اروپایی‌ها به نوشته بلومبرگ، نشان‌دهنده عزم اروپایی‌ها برای مقابله با استفاده ترامپ از سیاست‌های تجاری به عنوان اهرم فشار جهت کسب اهداف ژئوپلتیکی است.

این درخواست اروپایی‌ها از آمریکا در همان زمانی انجام شد که پیش از آن چند هفته در تلاش بودند تا اقدامی رسمی علیه ایران به دلیل گام‌های کاهش تعهدات برجامی انجام دهند.

آمریکا و اتحادیه اروپا

این در حالی است که تروئیکای اروپایی حدود سه هفته پیش، در اقدامی‌که آن را تلاش برای حفظ برجام خواندند، با انتشار بیانیه‌ای،  ساز و کار حل اختلاف در چارچوب برجام را فعال کردند. این مکانیسم روندی است که در صورت طی کردن کامل مراحل، می‌تواند به بازگرداندن تحریمهای سازمان ملل علیه ایران منتهی شود. 

این مطلب برایم مفید است
403 نفر این پست را پسندیده اند