کدخبر: ۳۲۳۲۹۳ لینک کوتاه

«ولی‌الله شیراندامی» و «علی‌اصغر بیانی» به ملکوت اعلی پیوستند؛

درگذشت دو چهره برجسته هنری کشور

اقتصادنیوز؛ «علی‌اصغر بیانی» نوازنده و معاون هنری فرهنگستان هنر، و «ولی‌الله شیراندامی» بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما امروز دار فانی را وداع گفتند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ ولی‌الله شیراندامی که از روز گذشته در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، عصر جمعه ـ یازدهم بهمن ماه ‌ـ درگذشت.

ولی الله شیراندامی

همسر این هنرمند با تایید این خبر بیان کرد: روز گذشته که حال ایشان بد شد، او را به بیمارستان منتقل کردیم تا حالشان بهتر شود؛ ولی متاسفانه حدود دو ـ سه ساعت قبل فوت کردند.

او پیشتر گفته بود که همسرش در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است‌ و سطح هوشیاری‌اش هم پایین بود.

شیراندامی متولد ۱۳۱۰ در شهر «مرو» بود. او تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی تئاتر در دانشگاه تهران، دانشکده هنرهای زیبا به پایان رساند و مدرک درجه یک کارگردانی (معادل دکترا) را از وزارت فرهنگ دریافت کرد.

او در بیش از ۳۰ تئاتر بازی و یا کارگردانی کرده و در فیلم‌هایی همچون «جایی برای زندگی»، «خانه‌ای روی آب»، «بوی کافور عطر یاس»، «شازده احتجاب»، «شیر سنگی»، «شب دهم»، «روز باشکوه»  و «وسوسه» هم بازی داشته است.

درگذشت علی‌اصغر بیانی به علت مسمومیت غذایی

علی‌اصغر بیانی ـ نوازنده و معاون هنری فرهنگستان هنر ـ در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

علی‌اصغر بیانی

کاوه خورابه، عضو گروه موسیقی فرهنگستان هنر با تایید این خبر به ایسنا گفت: متاسفانه حال استاد بیانی در سفری که به کویر داشت بد می‌شود و روز گذشته فوت می‌کند. ما هم امروز خبر را شنیدیم و در سوگ او هستیم. 

او افزود: وقتی او را به بیمارستانی در نائین رساندند، دیگر فوت کرده بودند. یکی از همراهانی که با او بودند در حال حاضر در بیمارستان هستند چون پیکر او برای مسائل مربوط به کالبدشکافی به بیمارستانی در اصفهان منتقل شده است.

خورابه همچنین درباره علت فوت علی‌اصغر بیانی اظهار کرد: تاکنون علت فوت او مسمومیت غذایی اعلام شده است اما باید منتظر بمانیم تا نتیجه کالبدشکافی‌ اعلام شود. 

علی اصغر بیانی ۱۸ اسفند ۱۳۳۰ در تهران و در خانواده‌ای فراهانی الاصل متولد شد. او تحصیلات خود را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته هنرهای تجسمی به پایان رساند و همزمان به فراگیری موسیقی مشغول شد و از محضر استادان موسیقی بهره برد. بیانی ردیف میرزا عبدالله را نزد استاد محمدرضا لطفی مشق کرد و یکی از ردیف‌دانانی است که موسیقی را به روش شفاهی و با توجه به اصول و مبانی سنّتی آن آموزش می‌دهد.

بیانی چندین سال به تحقیق در موسیقی مقامی ایران پرداخت و مسوولیت گروه تحقیق موسیقی خراسان را در مرکز پژوهش‌های فرهنگی بر عهده داشت. از فعالیت‌های هنری دیگر او به اختصار می‌توان به عضویت در شورای عالی موسیقی، عضویت در هیات موسیقی مقامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسوول هنری جشنواره بزرگ موسیقی در آوینیون فرانسه، داوری در جشنواره‌های مختلف موسیقی، سخنرانی و اجراهای متعدد در داخل و خارج از کشور اشاره کرد.

علی بیانی روز پنج‌شنبه (دهم بهمن‌ ماه ۹۸) در سفری که با شاگردانش در منطقه کویری داشت، گویا دچار مسمومیت شده است اما از آن‌جا که تعدادی از اعضای خانواده او از این موضوع مطلع نبودند تا عصر امروز (یازدهم بهمن‌ماه ۹۸) در انعکاس خبر درگذشت او امساک شده است. 

این مطلب برایم مفید است
127 نفر این پست را پسندیده اند