کدخبر: ۳۲۳۵۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دو فناوری که باعث ناباروری در مردان می شوند!

​اقتصاد نیوز:یک متخصص اورولوژی با بیان اینکه ۵۰ درصد از علل ناباروری مربوط به مردان و ۵۰ درصد مربوط به زنان است، عوامل ناباروری در مردان و زنان را تشریح کرد.

به گزارشاقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ دکتر نیما نریمانی در آستانه برگزاری کنگره سلامت مردان درباره موضوع ناباروری در مردان اظهار کرد: شیوع ناباروری در دنیا به‌صورت میانگین 15 درصد است که بر اساس مطالعات انجام گرفته در کشور ما این آمار 17 تا 24 درصد در زوجین اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه 50 درصد از علل ناباروری مربوط به مردان و 50 درصد مربوط به زنان است، خاطرنشان کرد: مردان به دلیل محیط کاری‌شان از جمله کار در محیط‌های گرم، تماس با مواد شیمیایی، استنشاق گازهای سمی و ... در معرض عوامل خطر ناباروری قرار دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر تاثیر الگوی ناسالم زندگی بر ناباروری، با ارائه مثالی تصریح کرد: روابط جنسی پرخطر به دلیل احتمال عفونت‌های جنسی می‌تواند باعث ناباروری شود همچنین استعمال سیگار، قلیان و مصرف مشروبات الکلی نیز در بروز ناباروری بسیار تاثیرگذار است.

نریمانی، چاقی را از دلایل دیگر ابتلا به ناباروری عنوان و تاکید کرد: به دلیل تغییر الگوی غذایی در جامعه، چاقی رو به افزایش است و این مسئله هم در زنان و هم در مردان می‌تواند سبب  افزایش ابتلا به ناباروری شود.

این متخصص اورولوژی اضافه کرد: احتمال ناباروری در مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوار قرار می‌دهند یا لپ‌تاپ را روی پاهایشان قرار می‌دهند، بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از ناباروری بسیار اهمیت دارد، یادآور شد: هرچند امروزه در حوزه درمان ناباروری موفقیت‌های زیادی در جهان حاصل شده است اما نباید از پیشگیری از ناباروری و افزایش آگاهی مردم در زمینه علل ابتلا به ناباروری غافل شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند