کدخبر: ۳۲۳۶۱۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
احمدی‌نژاد خواهان مذاکره هسته‌ای در سطح روسای جمهور بود

قالیباف مطرح کرد

احمدی‌نژاد خواهان مذاکره هسته‌ای در سطح روسای جمهور بود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روایت جدیدی از روند مذاکره در دولت قبل بیان کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف شامگاه یکشنبه در آئین یادواره شهدای مقاومت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید وحید زمانی‌نیا ضمن گرامیداشت دهه فجر و یاد و خاطره امام راحل با بیان اینکه احیای عزّت اسلامی و تمدن اسلامی از برکات انقلاب اسلامی است اظهار داشت: انقلاب اسلامی به کشور ما هویت بخشید و هویت اسلامی و تمدن عظیم ایرانی را احیا کرد که ثمره بزرگی از انقلاب محسوب می‌شود و استقلال و آزادی ما را در پی داشته است.

وی بیان کرد: در حال حاضر در حوزه زیرساختی کشور شاهد اقدامات بسیاری در بخش‌های مختلفی همچون سلامت، راه و غیره هستیم و در ابعاد مختلف پیشرفت اتفاقات بزرگی رُخ داده، اما انقلاب اسلامی دشمنان کمر بسته‌ای نیز دارد.

فرمانده لشکر 5 نصر در دوران دفاع مقدس افزود: انقلاب اسلامی در مقطعی از زمان شکل گرفت و دو قدرت جهانی شرق و غرب بر همه کشورهای دنیا مسلط بودند و یا تحت سیطره آمریکا و شوروی بودند اما انقلاب اسلامی از زیر یوغ و جریانی که در دنیا حاکم بود بیرون آمد و حرف از استقلال، فرهنگ اهل بیت(ع) و مکتب الهی زد، این انقلاب اساس خود را مبتنی بر سنت‌های الهی گذاشت و این درست در مقطعی بود که میل به معنویت در جوامع کاهش یافته بود.

قالیباف با اشاره به پیشرفت‌های فعلی کشور زیر سایه فشارها و محدودیت‌های موجود گفت: در کنار موفقیت‌های بزرگ مشکلاتی هم از جمله در حوزه اقتصادی در کشور وجود دارد و امروز در حوزه اقتصادی با آنچه که باید باشیم متفاوت هستیم و به طور کلی بین بایدها و داشته‌هایمان فاصله زیاد است و این قابل قبول نیست.

نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بی‌عدالتی و تبعیض در کشور بیان کرد: گله‌مندی مردم در این زمینه به حق است، باید به ریشه اصلی مشکلات فکر کرد و گفت که آیا مشکلات از نبود پول و امکانات ایجاد شده و یا ریشه در حرکت در مسیر اسلام دارد که باید اساس و ریشه این موارد را پیدا کرد.

قالیباف ادامه داد: برخی می‌گویند چون ما انقلاب کردیم و با همه دنیا دشمنی می‌کنیم به مشکل خورده‌ایم، اما سوال اینجاست که اگر ما دشمنی با آمریکا و دیگران نداشته باشیم همه مشکلاتمان برطرف می‌شود، آیا آن کشورهایی که حاضرند عزّت‌شان را بفروشند و با آمریکا دشمنی نمی‌کنند مشکلات ندارند؟ این در حالی است که کشورهای بسیاری زیر سیطره آمریکا هستند اما مشکلاتشان از ما هم بیشتر است.

وی با اشاره به ادعای برخی افراد پیش از برجام که می‌گفتند آمریکا خواهان صلح است اما ایران حاضر به مذاکره نیست تأکید کرد: توافق انجام شد و به تأیید شورای امنیت هم رسید اما فردی مانند ترامپ آن را ملغی کرد، که این تنها در مورد جمهوری اسلامی اتفاق نمی‌افتاد و از یکصد سال پیش هم آمریکایی‌ها به هرجای دنیا رفتند و قصد چپاول‌گری داشتند همین ماجرا رُخ داده است بنابراین آن‌ها هیچ‌گاه قابل اعتماد نیتسند.

فرمانده لشکر 5 نصر در دوران دفاع مقدس افزود: بنده بر این باورم که اشکالات ما از زمانی شروع شد که بخشی از مسئولان ما مسیری را برای اداره کشور انتخاب کردند که با مبانی انقلاب اسلامی و در نهایت با مواضع اسلامی نیز سازگاری نداشت.

قالیباف تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس جنگ سختی اتفاق افتاد و آن هم در زمانی که انقلاب اسلامی به درستی مستقر نشده بود با یک تهاجم بزرگ روبه رو شدیم اما آنچه سبب ایستادگی ما شد نقش مردم در این حوزه بود.

وی با بیان اینکه مردم یکی از موضوعات اساسی اداره جامعه هستند افزود: اکثر شهدای دفاع مقدس نظامی و حتی عضو سپاه هم نبودند بلکه از مردمی بودند مانند شهید کاظمی‌ها، شهید همت‌ها و شهید سلیمانی‌ها که از بطن ملت به جبهه‌های جنگ رفتند و تبدیل به شهیدان والامقام شدند و با این حال اگر مردم در دوران دفاع مقدس در میدان نبودن کاری از ارتش و سپاه بر نمی‌آمد.

نائب رئیس کمیسیون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به برخی زخم‌‌زبان‌ها بعد از پذیرفتن قطعنامه گفت: گرچه آن روز عده‌ای می‌گفتند بعد از این همه جنگ هنوز صدام و حزب بعث سرجایش و راه کربلا هم که بسته است اما ما کمی صبر کردیم و دیدیم همه اهدافی که امام راحل مشخص کرده بودند و خواسته‌هایی که مردم داشتند همه محقق شد، به طوری که امروز می‌بینید انقلاب اسلامی تا کجا اشاعه یافته و امریکا در چه وضعیتی است و صدام و حزب بعث کجا هستند.

قالیباف با ذکر خاطره‌ای از شهید سلیمانی در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: در جلسه‌ای به مسئولان دولتی آن زمان گفتیم ما فقط جیره غذایی برای رزمندگان می‌خواهیم نه هیچ امکانات دیگری. یعنی تا این حد کمبود داشتیم اما باور داشتیم که خدا به ما در قرآن گفته بود شما اگر حداقل امکانات را داشته باشید و به درستی آن را به کار بگیرید من شما را پیروز می‌کنم، یعنی به «کم من فئه قلیله» ایمان داشتیم.

وی سپس با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در کشور اظهار داشت: مشکلات اقتصادی ما ریشه در بی‌توجهی به این باورهاست و امروز خطرناک‌تر از تحریم و تهدید نظامی و دشمنی‌های منطقه، خطر غرب‌زدگی و فاصله گرفتن از فرهنگ قرآن است.

فرمانده لشکر 5 نصر در دوران دفاع مقدس همچنین با بیان اینکه در حوزه اقتصاد به مردم میدان نمی‌دهیم عنوان کرد: اقتصاد ما 80درصدش دولتی است و حتما این اقتصاد با مشکل روبه رو می‌شود و در آن فساد رُخ می دهد و حتماً مبارزه با این فساد بی‌نتیجه است، علاوه بر این ضعف دیگر ما چالش‌های جدی مدیریتی است که امروز با همه وجود آن را حس می‌کنیم، ما در حوزه مدیریت ناکارآمدی اشباع شده داریم یعنی اگر مدیران دست به هیچ نزنند و تصمیمی نگیرند حتماً وضع بهتر خواهد بود.

قالیباف با اشاره به افزایش 4 برابری درآمد ما طی دو سال و عدم تغییر در رشد اقتصادی در مقطعی خاطرنشان کرد: امروز مردم دنبال جریان سیاسی چه کسی اصلاح‌طلب و چه کسی اصولگراست نیستند بلکه دنبال این هستند که چه کسی عرضه رفع مشکلات را دارد، بنابراین دعوا سر با عرضه و بی‌عرضه بودن است، سر اینکه چه کسی باورهای انقلاب را باور دارد که بتواند مشکلات را برطرف کند.

وی ادامه داد: تا زمانی که تحولی در دستگاه‌ها رُخ ندهد و تا زمانی که سیستم‌های اداری توانایی اجرا نداشته باشند اوضاع بدتر و بر مشکلات نیز افزوده می‌شود.

نائب رئیس کمیسیون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به عدم کارآمدی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس یکی از ارکان مهم کشور است و به تعبیر حضرت امام خمینی(ره) در رأس امور قرار دارد اما مجلس فعلی به دلیلی عدم کارآمدی در رأس امور نیست.

قالبیاف تصریح کرد: مجلس باید بتواند برای حل و رفع مشکلات راه‌حل ارائه کند و تصمیم‌گیری و مطالبه‌گری داشته باشد اگر مجلسی که نتواند چاره‌اندیشی کند یعنی ناکارآمد است، بنابراین مردم از مجلس می‌خواهند که برای رفع مشکلات آن‌ها چاره‌اندیشی کرده و گره از مشکلات مردم باز کند به عبارت دیگر مردم باید بود و نبود یک مسئول را حس کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام سپس با اشاره به شهادت سپهبد سلیمانی افزود: عزیز شدن شهید سلیمانی در بین مردم به دلیل رفتار او بود که مطابق با سنت‌های الهی عمل کرد و مقام معظم رهبری نیز وظیفه ما را پس از شهادت این سردار دل‌ها می‌فرماید که باید نخست دشمن را خوب بشناسیم و سپس نقشه دشمن را بدانیم و شیوه مقابله را به درستی انتخاب کنیم و تدبیر مناسب داشته باشیم.

قالیباف ادامه داد: یکی از مهّم‌ترین شیوه‌های مقابله شهید سلیمانی با دشمنان این بود که مردم را فارغ از قومیت و جناح‌بندی به صحنه آورد و در زمینه تفاوت اقشار هیچ سخنی به میان نیاورد، در واقع همه کسانی که حاضر بودند در مقابل ظلم آمریکا ایستادگی کنند را به صحنه آورد در مقابل هر جا نیاز به جنگ بود جنگید و جایی که نیاز به مذاکره بود گفت‌و‌گو کرد.

وی با اشاره به شکست کشورهای عربی در دهه 60 در مقابل اسرائیل و پیروزی در جنگ‌های 33 روزه با حضور مردم گفت: این مردم بودند که توانستند اسرائیل را شکست دهند بنابراین اگر امروز دل به سنت‌های الهی داده و آن‌ها را باور داشته باشیم با کار و تلاش و عقل و تدبیر و همدلی فارغ از دسته‌بندی مردم خدمت صادقانه انجام دهیم قظعاً بر مشکلات فائق خواهیم آمد.

نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوألی مبنی بر اینکه با برجام، سپاه در تنگنا قرار گرفت پس چرا شما در سال 96 گفتید از آن پاسداری می‌کنید گفت: بزرگترین دروغ، راست ناقص است، از من پرسیدند اگر شما به دولت بروید آیا برجام را پیگیری می‌کنید یا نه. که من گفتم برجام را دنبال می‌کنم چون برجام در دولت دهم در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده بود و به تائید رهبر انقلاب نیز رسیده بود بنابراین دولت بعد باید آن را اجرا می‌کرد.

قالیباف ادامه داد: مذاکرات هسته‌ای با تأیید رهبر انقلاب در دولت قبل آغاز شد اما دولت قبل مانع شد دلیلش هم این بود که می‌گفت اجازه دهید مذاکرات در سطح وزرای خارجه نباشد در سطح رؤسای‌جمهور باشد، دوم اینکه فقط درباره هسته‌ای نباشد و پیرامون مسائل منطقه‌ای نیز با آمریکا مذاکره کنیم که مقام معظم رهبری مخالف بودند و فرمودند این موضوع باید در دبیرخانه شورای امنیت ملی پیگیری شود.

وی تأکید کرد: در حوزه اقتصاد و مدیریت باید دشمن را به خوبی بشناسیم و نقشه‌اش را بدانیم و تلاش کنیم با شیوه درست آن را حل و فصل کنیم، امروز کارآمدی مهّم‌ترین موضوعی است که مردم به آن نیاز دارند، یکی از اساتید علم اقتصاد که شاید دیدگاهش هم با ما یکی نباشد گفت 70درصد مشکلات اقتصادی ما به ناکارآمدی اقتصاد در حوزه داخلی بر می‌گردد.

نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر کجا به من مسئولیتی واگذار شد سعی کردم عدالت را رعایت کرده و در حد توان به بهترین شکل خدمات‌دهی کنم مثلاً در شهرداری مترو را از جنوب به شمال یعنی از طرف منطقه محروم‌تر ساختیم و توسعه دادیم.

قالیباف در پایان با تأکید بر لزوم شفافیت خاطرنشان کرد: وقتی حرف از انقلاب می‌زنیم باید عدالت را برقرار کرده و شفاف با مردم رفتار کنیم، راه‌اندازی سامانه 110 برای ایجاد عدالت بین مردم بود که هر کس از هر طبقه‌ای با هر سلیقه‌ای بتواند یکسان از خدمات پلیس استفاده کند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند