کدخبر: ۳۲۴۲۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ممنوعیت عینک زدن زنان در شرکت‌های ژاپنی !

​اقتصاد نیوز: گزارش‌هایی از ژاپن به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه برخی از مؤسسات، از کارکنان زن خواسته‌اند در محل کار عینک طبی نزنند، حالا عینک به یکی از ابزارهای ممنوعه در محل‌های کار در ژاپن تبدیل شده است. این چیزی است که توسط رسانه های محلی ژاپن گزارش شده و نشان می‌دهد برخی از شرکت ها به دلایل مختلف، استفاده از عینک را برای کارکنان زن ممنوع اعلام کرده اند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تابناک، در رسانه های اجتماعی و در برخی رسانه های محلی ژاپن، خبرهایی در مورد شرکتهایی که زنان کارمند را مجبور به نزدن عینک طبی می کردند پخش شد، از نظر این شرکتها، عینک زدن می تواند شائبه ای از رفتار سرد و بی‌احساس کارمندان را در بین مراجعه کنندگان به وجود بیاورد.

ممنوعیت عینک زدن زنان در شرکت‌های ژاپنی!

در توییتر هشتگ عینک ممنوعه منتشر شد، کاربران با این هشتگ، از لزوم برداشتن عینک در محیط کاری خود خبر دادند. چنین الزامی بین مهمانداران هواپیما و کارکنان بخش های آرایش با این توجیه که اجازه نمی دهد پودرهای آرایشی را به وضوح ببینید، اعمال شده است.

یک زن ژاپنی که در رستوران کار می کند، به دلیل زدن عینک، و نپوشیدن کیمونو (لباس سنتی ژاپنی)، چندبار مورد توبیخ قرار گرفته و رفتار او بی ادبانه قلمداد شده است.

خانم کنای دوئی، مدیر ژاپنی سازمان دیدبان حقوق بشر گفت این قوانینی که مانع عینک زدن زنان می شود تبعیض علیه زنان به شمار می رود.

کومیکو نیموتو، استاد جامعه شناسی دانشگاه کیوتو نیز گفت: دلایل ذکر شده در مورد ممنوعیت عینک زدن برای زنان قانع کننده نیست. این مربوط به جنسیت است، و این نشانگر تبعیض آشکار است، و منعکس کننده روش سنتی تفکر ژاپنی است.

نموتو می گوید: ممنوعیت زدن عینک طبی به کیفیت کار زنان در محل کارشان هیچ ربطی ندارد، از آنجایی که شرکت ها ظاهر زنان را از جهت زنانگی ارزیابی می کنند، با زدن عینک در محل کار نیز مخالفت می کنند.

این بحث باعث شده تا پرونده یکی از شرکت های ژاپنی که کارمندان زن خود را مجبور به پوشیدن کفش های پاشنه بلند می کرد دوباره باز شود.

نویسنده و بازیگر ژاپنی یومی ایشیکاوا در ژوئن گذشته درخواستی به دولت ژاپن ارائه داد و خواستار خاتمه دادن به سبک های الزامی لباس پوشیدن در ژاپن شد و خاطرنشان کرد که وی ملزم به پوشیدن کفش پاشنه بلند در هنگام کار در یک سالن تشییع جنازه شده است. این درخواست مورد حمایت و پشتیبانی زیادی از سوی رسانه های اجتماعی قرار گرفت. حامیان این درخواست در همبستگی با تبعیض جنسی، برچسب #KuToo را توئیت کردند.

فعالان می گویند از وقتی یک وزیر ژاپنی پوشیدن کفش پاشنه بلند را برای کارکنان شرکت ها الزامی توصیف کرده، اینک پوشیدن این مدل کفش به شرطی الزامی در استخدام ها تبدیل شده است.

نیتوتو می گوید بحث فعلی درباره عینک، امتداد گفتگوهای زنان ژاپنی درباره انتقاد از سیاست پوشیدن کفش پاشنه بلند است. وی افزود: پیامی که شرکت ها با این کار ارسال می کنند این است که زنان براساس ظاهرشان اهمیت دارند و ارزش پیدا می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند