کدخبر: ۳۲۴۵۵۴ لینک کوتاه

"زمان طلایی" در هنگام سکته مغزی چیست؟

اقتصاد نیوز:دبیر علمی دوازدهمین کنگره سکته مغزی ایران با بیان اینکه برای درمان موفقیت‌آمیز سکته مغزی، ۴.۵ ساعت زمان طلایی وجود دارد، گفت: سکته مغزی دومین علت مرگ ایرانی‌ها است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ دکتر سید عبدالرضا قریشی متخصص مغز و اعصاب و دبیر علمی دوازدهمین کنگره سکته مغزی اظهار کرد: سکته مغزی اختلال عملکرد مغز در اثر اختلال در خون‌رسانی به نسج مغز است.

وی افزود: سکته مغزی دومین عامل مرگ ایرانی‌ها و سومین عامل مرگ در جهان به شمار می‌رود و شایع‌ترین علت ناتوانی در دنیا محسوب می‌شود؛ البته این بیماری، به شرط رعایت مسائلی، قابل درمان است.

قریشی ادامه داد: شیوع سکته مغزی در ایران 150 در 100 هزار نفر جمعیت است و به نوعی در ایران سالانه 100 هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه 25 درصد از سکته‌های مغزی در افراد زیر 55 سال به وقوع می‌پیوندد، تصریح کرد: این مسئله، بار اقتصادی فراوانی برای خانواده و جامعه به همراه دارد چرا که نیروهای فعالی که به اصطلاح نان‌آور خانواده بوده‌اند تبدیل به افرادی ناتوان و حتی زمین‌گیر می‌شوند که نیاز به هزینه و مراقبت دارند.

وی یکی از راه‌های کاهش مرگ و میر ناشی از سکته مغزی را راه‌اندازی واحدهای حاد سکته مغزی دانست و خاطرنشان کرد: SCU یا واحد حاد سکته مغزی می‌تواند مرگ و میر ناشی از سکته مغزی را 30 درصد کاهش دهد که خوشبختانه در کشور ما و به ویژه در تهران این واحدها راه‌اندازی شده است و خانواده‌ها در صورتی که متوجه بروز سکته مغزی در یکی از اعضای خانواده خود شدند باید با 115 تماس بگیرند؛ نیروهای اورژانس، بیمار را به بیمارستان‌های مجهز به SCU منتقل می‌کنند.

وی اضافه کرد: برای درمان موفقیت‌آمیز سکته مغزی، حداکثر 4.5 ساعت زمان طلایی وجود دارد چرا که پس وقوع سکته، هر دقیقه دو میلیون سلول مغزی و هر یک ساعت 120 میلیون سلول مغزی از بین می‌رود؛ بنابراین برای درمان سکته و رساندن بیمار به SCU باید به موقع اقدام شود و مردم با علائم اولیه سکته مغزی همچون اختلال ناگهانی در تکلم، بینایی و از کارافتادن ناگهانی دست یا پا آشنا باشند‌.

گفتنی است دوازدهمین کنگره سکته مغزی ایران در روزهای 14 الی 16 اسفند در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برپا خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند