کدخبر: ۳۲۵۲۸۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در بیانیه‌ای اعلام شد؛

هشدار طالبان به آمریکا

اقتصادنیوز؛ در حالی که گزارش‌ها از امضای توافق‌نامه میان طالبان و امریکا طی هفته‌های آینده منتشر شده، طالبان بار دیگر بر خروج آمریکا از افغانستان تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ پس از اعلام مقامات آمریکایی مبنی بر امضای توافق با طالبان طی هفته‌های آینده، این گروه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا باید از سرنوشت شوروی در افغانستان عبرت گیرد.

هفته گذشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با اشاره به ادامه مذاکرات طالبان و آمریکا خبر داد که ترامپ به‌صورت مشروط این توافق را پذیرفته است.

به نوشته نیویورک تایمز، ترامپ به صورت مشروط موافقت کرده که سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شوند تا طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان یابد. اما زمانی این توافق امضا خواهد شد که طالبان تعهد خود بر کاهش خشونت را در بازه یک هفته‌ای پیش از امضا توافق به اثبات برساند.

این در حالی است که امروز طالبان در سی‌ویکمین سالگرد خروج نیروهای شوروی از افغانستان، هشدار داد که آمریکا و نیروهای ناتو از سرنوشت شوروی درس عبرت گیرند.

این بیانیه با اشاره به شکست بزرگترین نیروی نظامی در افغانستان، تاکید کرد که اگر اشغالگران کنونی غربی و در مجموع ناتو و دست نشانده‌های آنها اندکی هوش و خرد داشته باشند، باید از شکست اتحاد شوروی و غلامان داخلی آنها عبرت بگیرند.

طالبان هشدار داد که اگر آنها (آمریکا و نیروهای خارجی) بر موضع اشغالگرانه و غلامانه‌ خود اصرار ورزند، بدون شک با همان عار و شکستی روبرو می‌شوند که رهروان کمونیسم با آن مواجه شدند و هر سال ۲۶ دلو به‌عنوان طعنه بزرگ برای آنها یادآوری می‌گردد.

طالبان همچنین26 دلو را روز نجات افغانستان از تهاجم نظامی اتحاد شوروی و مفکوره کمونیستی خواند و تاکید کرد که این بار کشور را از اشغال و شر آمریکایی نجات می‌دهد.

این در حالی است که طی هفته‌های گذشته اختلافات میان آمریکا و طالبان بر سر مذاکرات صلح افزایش یافته است به‌طوری که فرستاده آمریکا در آخرین سفر خود به کابل گفت که پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در مذاکرات دوحه صورت نگرفته است.

در جریان مذاکرات دوحه، آمریکا از طالبان خواسته بود تا «طرح کاهش خشونت‌ها» را بپذیرد. طرحی که با مخالفت شدید دولت افغانستان مواجه شد.

از سوی دیگر پامپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به ازبکستان اعلام کرده که طالبان باید مدارکی دال بر اراده این گروه بر اجرا و توانایی کاهش خشونت در افغانستان ارائه دهد موضوعی که در حال حاضر از انجام آن عاجز است.

اختلافات میان طالبان و آمریکا تا آنجایی بالا گرفت که طالبان اعلام کرد روند مذاکرات را توئیت ترامپ، خواسته‌های متعدد آمریکا و اختلافات مسئولین در واشنگتن و کابل با مشکلات مواجه ساخت.

اخیرا نیز مقامات امریکایی اعلام کردند به یک توافق با طالبان بر سر آتش‌بس با طالبان دست یافته‌اند و طی هفته‌های آینده قرار است این توافق با نظارت دولت افغانستان امضاء شود.

این در حالی است که تاکنون طالبان نسبت به این موضوع واکنشی نشان نداده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند