فرمانده سپاه: صدها موشک برای آمریکا آماده شده بود/ آمریکا این جنگ را در هرشکل ادامه می‌داد ما هم ادامه می‌دادیم

کدخبر: 325626
اقتصادنیوز: حسین سلامی فرمانده کل سپاه روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه خبری المیادین با تاکید به اینکه حمله ایران به پایگاه عین الاسد امریکا در عراق به دنبال ترور شهید قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، معادلات واشنگتن را در جهان بهم ریخت، گفت که این پایان پاسخ راهبردی ایران نبود بلکه نقطه آغازین پاسخ است.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، او در بخشی از این گفت‌وگو تاکید کرد:پاسخ ما نظامی بود و به این دلیل که ما باید پاسخی آشکار قابل درک، قابل رویت از منظر جهانی، معتبر، می‌دادیم تا معیارهای قضاوت جهانی را در مورد اعتبار خودمان و اراده‌ای که پشت این قدرت وجود دارد این معیارهای قضاوت را بسازیم. ما باید حمله می‌کردیم و حمله نظامی نشان دهنده قدرت و اراده یعنی اقتدار هست و ما باید این را نشان می‌دادیم، چرا؟ چون ما باید آمریکایی‌ها را در همان نقطه متوقف می‌کردیم و به آنها نشان می‌دادیم که در مقابل جمهوری اسلامی ایران، محاسبات آمریکایی‌ها و مفروضات آنها باید تغییر کند. آمریکایی‌ها عادت کردند، تصور کنند که به هر کشوری حمله می‌کنند واکنشی دریافت نمی‌کنند این فرض آنها را به اشتباه محاسبه نسبت به ایران هم کشانده بود. البته آمریکایی‌ها همیشه تاوان اشتباه و خطای در محاسبات راهبردی خود را می‌پردازند، یعنی آنها معمولا در موضوع ملت‌ها دچار خطا می‌شوند، در موضوع ایران هم اینها دچار خطا شدند. بعد از این که سردار سلیمانی و همرزمان او را شهید کردند رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که من اگر ایران پاسخ نظامی بدهد ۵۲ نقطه از این کشور را هدف قرار می‌دهم. ما باید آمریکا را از آن جلد و پوسته عملیات روانی و هیبت ظاهری ساختگی جدا می‌کردیم، آمریکا را باید عریان می‌کردیم، واقعیت آمریکا را باید نشان می‌دادیم و باید نشان می‌دادیم که رئیس جمهور آمریکا، دروغگوست و حرف‌های او معتبر نیست. تهدیدات او اعتبار ندارد. آنچه اعتبار دارد قدرت جمهوری اسلامی ایران است و سایر ملت‌های مسلمانی که در حمایت معنوی از جمهوری اسلامی ایران در مقابل آمریکا ایستاده بودند ما در یک فضای جهانی عمل می‌کردیم.

او در اادامه تصریح کرد: بنابراین این پاسخ نظامی لازم بود، اما این پاسخ نظامی در یک مقیاس استراتژیک اتفاق افتاد، چرا؟ این پاسخ هرچند محدود بود، اما نشان‌دهنده این حقیقت بود که ما به آن درجه از قدرت و اعتبار قدرت رسیده‌ایم که می‌توانیم علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا مستقیم عمل کنیم، از واکنش‌های آنها نهراسیم و برای ادامه پاسخ‌ها آماده باشیم. این پاسخ، شکوه و هیبت ظاهری و تصنعی ساخته آمریکایی‌ها را در هم شکست. آمریکایی‌ها یک قدرتی از خودشان در فضای عملیات روانی و در ذهن‌ها ظهور دادند که متفاوت واقعیت قدرت روی زمین هست. فاصله و تفاضل بین قدرت آمریکایی‌ها در عملیات روانی و قدرت آنها روی زمین باید شناخته می‌شد. این پاسخ از این جهت استراتژیک بود که توانست تصور جهان را به آمریکا تغییر بدهد. عمل ما نقطه‌ای بود اما تاثیر آن جهانی بود. وقتی یک عمل در مقیاس تاکتیک اتفاق می‌افتد اما میدان تاثیر جهانی دارد این عمل استراتژیک هست. بنابراین وقتی ما می‌توانیم با پاسخ‌های این چنینی یک تصور جدید بسازیم، یک قاعده جدید بسازیم، این یعنی استراتژیک اما این انتهای پاسخ استراتژیک نبود، ابتدای پاسخ استراتژیک بود؛ یعنی نقطه آغاز پاسخ استراتژیک بود، چرا؟ به این دلیل که ما این هدف‌ها را هم وزن شخصیت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همرزمان او نمی‌دانیم. البته به نظر می‌رسد که هیچ هدفی وجود ندارد در آمریکا به شکل نقطه‌ای که هم وزن سردار سلیمانی باشد حتی اگر مجموع رئیس جمهور آمریکا و مقامات دیگر را کنار هم بگذارید و آنها را در یک میزان و ترازو قرار بدهید باز شخصیت سردار سلیمانی بسیار عظیم هست و سنگینی می‌کند، چون او یک شخصیت الهی و انسانی است، سمبل عواطف بشریت هست.

سلامی در ادامه تصریح کرد: بنابراین این پاسخ‌ها ادامه خواهد یافت اما در اشکال متفاوت، پاسخ اصلی هنگامی است که هدف‌های سردار سلیمانی این شهید بزرگ محقق بشود، راه او ادامه پیدا کند و این هدف‌ها عموماً پیرامون اضمحلال و زوال رژیم صهیونیستی است در این منطقه، که نقطه کانونی شرارت هست و خاتمه دادن به حضور آمریکا در منطقه و شکست دادن کامل سیاست‌های آمریکاست. پاسخ استراتژیک ما وقتی کامل می‌شود که این واقعیت‌ها تحقق پیدا کند و ما این را تعقیب می‌کنیم تا انتهای کار، یعنی تا زمانی که آخرین آمریکایی‌ از این منطقه خارج نشود ما راه این سردار شهید را ادامه می‌دهیم، این مسیر انقلاب اسلامی است.

من همانطور که عرض کردم، این نقطه آغاز یک استراتژی بود، عراق از این جهت انتخاب شد که شهادت این سرداران بزرگ در آن سرزمین اتفاق افتاده بود، یعنی ما باید یک تناظری بین نقطه‌ای که در آن فرمانده‌هان ما شهید شده بودند و جایی که ما باید پاسخ می‌دادیم بسازیم؛ این بهتر هم برای مردم ما، هم برای مسلمانان دیگر و هم برای جهانیان قابل درک بود که این پاسخ دقیقاً متصل به این شهادت ناجوانمردانه است. اما ما برای ادامه کار کاملا آماده بودیم، ما این فرض که آمریکایی‌ها ممکن است، در مقابل عملیات نظامی ما عکس‌العمل نشان بدهند این را جدی گرفته بودیم، بنابراین به موازات موج اول حملات ما، ما امواج بزرگی از حملات موشکی ویرانگر را طراحی کرده بودیم و برای آن آماده شده بودیم، صدها موشک همزمان آماده شلیک بودند به پایگاه‌های دیگر و نقاط دیگر. اگر آمریکایی‌ها ادامه می‌دادند ما قطعا دامنه تهاجمات را گسترش می‌دادیم و فقط عین‌الاسد نقطه آغاز بود اما این استمرار پیدا می‌کرد به نقاط دیگر و پایگاه‌های دیگر و آماده شده بودیم که این جنگ را در هر شکلی ادامه پیدا کند ما ادامه بدهیم با نسخه پیروزی ما به غلبه کامل اندیشیده بودیم و برای آن البته سال‌ها قدرت‌سازی کردیم و این قدرت را به صحنه آورده بودیم و مهیا بودیم برای احتمالات ممکن، اما آمریکایی‌ها چون واکنش نشان ندادند، ما عملیات مستقیم نظامی را در همان سطح انجام دادیم.


 

تیتر یک
  • حقوقی های بازار سهام از پس خرس ها بر می آیند؟

    اقتصادنیوز: دیروز در شرایطی که شاخص هم‌وزن بیش از ۵ هزار واحد سقوط کرد حقوقی‌ها توانستند شاخص را سبزپوش نگه دارند، آیا…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید