کدخبر: ۳۲۵۷۹۹ لینک کوتاه

ورود خودروهای ارزان‌قیمت آمریکایی به آسیا

اقتصاد نیوز:فورد به مدت بیش از یک قرن تولید کننده خودروهایی ارزان‌قیمت برای خانواده‌های آمریکایی بوده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از پدال، اگرچه این خودروساز هنوز هم به قیمت محصولات تولیدی خود اهمیت می‌دهد اما دیگر خودرویی با قیمت زیر 20 هزار دلار تولید نمی‌کند. ارزان‌ترین خودروی فورد در حال حاضر اکو اسپورت با قیمت 19995 دلاری است که به این مبلغ باید 1095 دلار هزینه‌های تحویل را نیز اضافه کنید. فورد فیستا و فوکوس که تولیدشان متوقف شده محصولاتی با قیمت زیر 20 هزار دلار بودند. البته فورد تنها خودروساز آمریکایی نیست که چنین وضعیتی دارد.

از زمان خاتمه فیات 500 (به عنوان محصولی از فیات-کرایسلر) در سال پیش و داج دارت در چندی قبل‌تر، هیچ محصولی از هفت برند آمریکایی بهایی زیر 20 هزار دلار نداشته است. تنها شورولت است که هنوز هم خودروهای ارزان‌قیمتی تولید می‌کند. شورولت اسپارک با قیمت 14095 دلاری و سونیک با بهای 17595 دلاری تنها محصولات زیر 20 هزار دلار خودروسازان آمریکایی هستند هرچند آینده این دو خودرو هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دیترویت نیوز توجهات را به این موضوع جلب کرده زیرا سه خودروساز بزرگ دیترویت تاریخچه‌ی درخشانی در تولید محصولات ارزان‌قیمت داشته‌اند اما این وضعیت کاملاً در حال تغییر است زیرا بخش اعظم خریداران آمریکایی به دنبال خرید کراس اوورها، شاسی بلندها و پیکاپ های گران‌تر هستند؛ اما خودروسازان آمریکایی در درازمدت باید عواقب بزرگ‌تری را پذیرا باشند. آن‌ها بازار محصولات ارزان را به خودروسازان آسیایی به‌ویژه هیوندای و کیا واگذار می‌کنند.

اما نکته‌ای وجود دارد. هر دو برند کره‌ای یاد شده حتی شاسی بلندهایی با قیمت زیر 20 هزار دلاری هم تولید می‌کنند؛ مثلاً کیا سول با قیمت 17490 دلاری و هیوندای Venue با قیمت 17350 دلاری در دسترس هستند. همچنین نیسان کیکس 18870 دلاری نیز جزو شاسی بلندهای ارزان بازار است. به این محصولات باید خودروهای سواری همچون نیسان ورسا، هیوندای اکسنت و تویوتا یاریس را اضافه کرد.

به خاطر اینکه دیترویتی‌ها به‌جز شورولت دیگر در بازار ارزان‌قیمت ها حضور ندارند بنابراین شانس زیادی برای دیکته شدن محصولات آسیایی یاد شده در این بخش وجود دارد. خب آیا فورد از این بازار خارج می‌شود؟

معاون بازاریابی و فروش فورد آمریکا گفته است:ما تصمیمی استراتژیک برای خروج از کلاس سدان های کوچک گرفتیم. ما می‌خواهیم همچنان خودروهای ارزانی را تولید کنیم و فقط نمی‌خواهیم این خودروها از نوع سدان باشند؛ اما ما در بحث شاسی بلندها قوی هستیم.

اما چرا رقبای آسیایی فورد می‌توانند شاسی بلندهای ارزان‌تر را بفروشند؟ زیرا هیوندای، کیا و نیسان آثاری جهانی دارند که شامل کشورهای ژاپن و کره جنوبی می‌باشد، کشورهایی که خودروهای کوچک و ارزان در آنجا از تقاضای زیادی برخوردار هستند. به همین خاطر حجم تولید بالا باعث می‌شود این برندها هزینه‌ها را کاهش دهند. مدیر فورد اضافه می‌کند: “بازار جهانی ما عموماً به آمریکا بازمی‌گردد.”

فروش سدان های کوچک فورد در سال‌های اخیر تنها به 4 درصد از بازار محدود شده است. فورد برانکوی احیا شده و شاسی‌بلند الکتریکی لینکلن دو محصول منحصربه‌فردی هستند که رقیبی از جانب آسیایی‌ها را نمی‌بینند.

البته مدیر فورد به برخی کاستی‌ها هم اعتراف می‌کند. او می‌گوید: “اگر چیزی که مشتری می‌خواهد خودرویی در کلاس کامپکت ها یا ساب کامپکت ها باشد، ما فعلاً چیزی برای آن‌ها نخواهیم داشت.” قطعاً این یک تصمیم ریسکی برای فورد بوده و تنها زمان است که درست یا نادرست بودن آن را نشان خواهد داد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند