روایت سردار حجازی از دلیل ترور سردار سلیمانی

کدخبر: 325951
اقتصادنیوز: جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: دلیل ترور شهید سلیمانی در این مقطع این بود که آمریکایی‌ها مشاهده می کرد که شکست‌های متعددی را در جبهه های مختلف از جبهه مقاومت خورده که رمز این شکست‌ها حاج قاسم سلیمانی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس،سردار سید محمد حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برنامه تلویزیونی ملک سلیمان با موضوع بررسی ابعاد شخصیتی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی،‌ اظهار داشت: تصورم این است که دلیل ترور شهید سلیمانی در این مقطع این بود که از یک طرف مشاهده می کرد که شکست‌های متعددی را در جبهه های مختلف از جبهه مقاومت خورده که رمز این شکست‌ها حاج قاسم سلیمانی است.

وی افزود: آمریکایی‌ها در سوریه، عراق، لبنان و ... به دنبال توطئه بودند اما نتوانستند و وقتی شکست‌های خود را دیدند که دلیل آن وجود جبهه مقاومت است، این کار را کردند. آمریکایی ها مدت‌ها بود تصمیم گرفته بودند این کار را بکنند، تحلیل ما این است که یک سال پیش این تصمیم را گرفته بودند، چند بار اقدام کرده بودند مانند نقشه انفجار حسینیه ایشان در کرمان، اما نتوانستند و عوامل دستگیر شدند.

سردار حجازی گفت: قبلا هم حدودا ۲ یا ۳ سال پیش در روستای ایشان عناصری برای ترور ایشان آمده بودند، البته موفق به دستگیر شدن آن‌ها نشدند اما آنها هم موفق به ترور ایشان نشدند. من یک بار از ایشان شنیدم که آمریکایی ها سوالاتی با واسطه از بحث جسمی ایشان کرده‌اند و تحلیل این بود که آمریکا اقدامات بیولوژیکی علیه ایشان انجام داده باشد.

جانشین فرمانده نیروی قدس با بیان اینکه امروز رئیس جمهور آمریکا با مشکلات متعددی مواجه است، گفت: در چنین شرایطی برای تحکیم خود دست به چنین اقدامی زدند. بسیاری از نظام های تابعه آمریکا به حالت یاس و سرخوردگی از آمریکا رسیده بودند؛ وقتی پهپاد آمریکایی در جنوب کشور ما ساقط شد، خیلی از این کشورها گفتند آمریکایی که از خود نمی‌تواند دفاع کند، از ما چگونه دفاع کند؟

وی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا مسئولیت این جنایت شخصا بر عهده گرفت، تصریح کرد: یکی از سران منطقه نقل کرده بود که شب قبل از عملیات با ترامپ تلفنی صحبت کردم و هرچه صحبت کردم دیدم خیلی به هم ریخته است؛ بعد که این عملیات انجام شد متوجحه شدم که فکرش مشغول ماجرای عملیات بود.

سردار حجازی ادامه داد: آمریکایی ها با آگاهی کامل این کار را انجام دادند؛ البته تاثیر صهیونیست ها در تصمیم آمریکا را نباید نادیده گرفت و ما آنها را در این جنایت شریک می دانیم.

جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه سفر سردار سلیمانی به عراق سفر کاملا رسمی و با دعوت نخست وزیر عراق بوده و ایشان هم با پاسپورت سیاسی سفر کردند، عنوان کرد: آمریکایی ها هنر نکردند که بفهمند ایشان آنجا بوده، چراکه سفر مخفی نبوده و حتی هیات رسما به استقبال ایشان در فرودگاه آمده است.

وی در خصوص مطرح شدن موضوع رعایت نشدن ملاحظات امنیتی و منجر شدن این امر به ترور سردار سلیمانی،‌ اظهار داشت: ایشان یک فرمانده نظامی معروف و نام و نشان دار هستند؛ عده ای که می گویند مسائل رعایت نمی شود به این سوال پاسخ دهند که آیا امکان دارد ایشان این همه عملیات علیه دشمنان قدری مثل آمریکا و اسرائیل فرماندهی کنند و بدون ملاحظات امنیتی سفر کنند؟

سردار حجازی خاطرنشان کرد: ایشان تقریبا هر ۱۵ روز یک بار حتما به عراق سفر می کرد و آمریکایی ها هم این را می دانستند و حتی نقل می شود که گاهی ایشان که ملاقات داشت با شخصی عراقی، آمریکایی‌ها هماهنگ و می‌کردند بلافاصله سراغ آن مسئول بروند و تاثیرات آن ملاقات را از بین ببرند.

جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: آمریکایی ها و صهیونیست‌ها در خصوص حاج قاسم تعبیری دارند بنام «شخص بدون جایگزین» و تصورشان این بود که با زدن حاج قاسم دیگر کسی نیست نقش او را ایفا کند؛ بنابر این حذف او منجر به خسارت بزرگی می شود و کسی نمی‌تواند این شکاف را پر کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با پالس‌هایی که بعضی از دشمنان داخلی و یا کسانی که متاسفانه تحلیل غلط دارند و یا فهم درستی از مسائل ندارند، دشمنان تصور می‌کردند که حاج قاسم سلیمانی یک طرف است و نظام و دولت و مردم هم طرف دیگر و راه دیگری دارند و الزما کارهای حاج قاسم مورد حمایت نظام و دولت و مردم نیست.

سردار حجازی با بیان اینکه آنها تصور می کردند که با زدن حاج قاسم عکس العمل خاصی از سوی نظام اتفاق نمی افتد، گفت: اما وقتی قیام میلیونی را در تشییع ایشان دیدند، متوجه شدند که محاسباتشان غلط است. این حمایت مردم اثبات کرد چگونه آنها در اشتباه هستند. 

تیتر یک
  • تنفر کلوپ روسای جمهوری سابق از سنت شکنِ حرفه‌ای؛

    روسای جمهور پیشین یالات متحده، باراک اوباما، جورج دبلیو بوش و بیل کلینتون پس از برگزاری مراسم آغاز به کار دولت جو…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید