کدخبر: ۳۲۶۱۷۹ لینک کوتاه

وزیر امورخارجه آمریکا:

از عربستان حمایت می‌کنیم

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به سفر خود به عربستان سعودی، گفت: از این کشور به ویژه در مقابله با ایران حمایت می‌کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در پیامی توئیتری نوشت: از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان دیدار کردم تا بر شراکت امنیتی دیرینه ایالات متحده و عربستان سعودی و اراده آمریکا برای حمایت از عربستان در مقابله با ایران تاکید کنم.

پمپئو روز گذشته به ریاض رفت و با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه، «محمد بن سلمان» ولیعهد و «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان دیدار کرد.

شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی روز گذشته در گزارشی گفت که پمپئو برخلاف وعده‌های پیشین در سفر به ریاض به نگرانی‌های سازمان‌ها و نهادهای بین المللی در مورد مسائل حقوق بشر عربستان اشاره‌ای نکرد.

براساس این گزارش، سفر پمپئو به ریاض و دیدار با مقام‌های ارشد عربستان در حالی صورت گرفت که وی اصرار برخی از قانونگذاران آمریکایی در مورد پرداختن به پرونده حقوق بشری عربستان در این سفر را نادیده گرفته و هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکرد و تنها به موضوع اتخاذ سیاست‌های فشار حداکثری علیه ایران پرداخت.

پمپئو پیش از سفر در جمع خبرنگاران گفت که طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله حقوق بشر را در این سفر مورد بحث قرار خواهد داد، اما در پایان سفر در جمع خبرنگاران در پایگاه هوایی «شاهزاده سلطان» با طفره رفتن از پرداختن به مسائل حقوق بشری عربستان اظهار کرد که تمرکز وی بر باقی مانده پتانسیل درگیری با ایران است.

وی افزود: تمایل ایران برای حذف اسرائیل از روی نقشه و صدمه زدن به ایالات متحده همچنان پابرجاست و هدف ما تغییر رفتار این رژیم است و کارهای بزرگی برای تحقق اهداف خود در برابر باقی مانده است.

شماری از قانونگذاران ارشد مجلس سنای آمریکا پیش از سفر پمپئو به ریاض نامه‌ای به او نوشته و خواستار پیگیری آزادی «ولید فتیحی» یک پزشک آمریکایی- سعودی شدند؛ پزشکی که بیش از یک سال قبل انتشار گزارش‌ها درباره شکنجه و بازداشت او در عربستان سعودی خبرساز شده بود.

«باب منندز» عضو ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به همراه سناتور «کریس مورفی»، «کریس ون هولن»، «پاتریک لیهی» و «ران ویدن» در این نامه از وزیر خارجه آمریکا خواستند، مساله بازداشت دکتر فتیحی را جزو یکی از موضوعات رایزنی‌هایش در سفر آتی به ریاض قرار دهد.

به گفته این پنج سناتور ارشد آمریکایی، دکتر فتیحی نوامبر (آذر) ۲۰۱۷ برای اولین بار دستگیر شد و بدون تفهیم اتهام به مدت دو سال در بازداشت قرار داشت و طبق گزارش‌ها در این مدت تحت شکنجه هم قرار گرفت.

وی در تابستان ۲۰۱۹ برای انجام روند دادگاه آزاد شد، اما پرونده اتهامی علیه او همچنان ادامه دارد. دولت عربستان سعودی علیه دکتر فتیحی و خانواده او ممنوعیت سفر اعمال کرده و اجازه بازگشت به ایالات متحده را به آن‌ها نمی‌دهد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند