کدخبر: ۳۲۶۲۲۲ لینک کوتاه

تصمیم مهم ترامپ در مورد روسیه

رئیس‌جمهور آمریکا مجوز وضع تحریم علیه پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به «نورد استریم ۲» را برای وزارتخانه‌های خزانه‌داری و امور خارجه این کشور صادر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه به وزارتخانه‌های خزانه‌داری و امور خارجه کشورش اجازه داد که اقدام به وضع تحریم‌های جدید علیه پروژه انتقال گاز «نورد استریم 2» کنند.

در یادداشتی که دونالد ترامپ در این خصوص خطاب به وزرای خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا نوشته، آمده است: «بدین وسیله من اختیارات و کارکردهای درج‌شده [در ارتباط با پروژه نورد استریم 2] در بندهای قانون اختیارات دفاع ملی برای سال مالی 2020 را به وزیر امور خارجه با مشورت وزیر خزانه‌داری تفویض می‌کنم.»

خط لوله نورد استریم 2 مرحله پایانی خود را طی می‌کند و هم‌اکنون حدود 150 کیلومتر از این طرح باقی مانده است. البته شرکت هلندی - ‌سوئیسی "ال سیز" که کار لوله کشی این پروژه در آب های دانمارک را انجام می داد بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا از پروژه نورد استریم 2 کنار کشید. این شرکت اعلام کرده است که فعالیت آنها زمانی از سرگرفته خواهد شد که اطلاعات بیشتری از طرف نهادهای آمریکایی ارائه شود.

مجری اصلی این پروژه گازی، غول انرژی روسیه شرکت "گازپروم" است. اما نیمی از هزینه آن را پنج شرکت اروپایی او ام وی، وینترشال، دآ، ان جی، اونیپر و شل برعهده گرفته‌اند. بیش از 90 درصد این پروژه خط لوله تمام شده، زمان آغاز بهره‌برداری از این خط لوله سال 2020 و هزینه احداث آن 10 میلیارد یورو برآورد شده است.

 
این مطلب برایم مفید است
29 نفر این پست را پسندیده اند