کدخبر: ۳۲۶۳۸۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ادعای نیویورک‌تایمز درباره مذاکره ایران و آمریکا

ادعای نیویورک‌تایمز درباره مذاکره ایران و آمریکا

اقتصادنیوز: نیویورک‌‌تایمز به نقل از وزیر امورخارجه عمان مذاکره میان ایران و آمریکا را محتمل دانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از «ایسنا» روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشته که از سوی یوسف بن‌علوی، وزیر امورخارجه عمان نقل شده که دولت عمان با ایران و آمریکا در ارتباط بوده و مذاکره میان این دو کشور را محتمل می‌داند. همزمان و به نوشته روزنامه روسی کامرسانت، سفر وزیرخارجه آمریکا به ریاض و مسقط، با هدف ادامه تلاش‌ها برای «تغییر رفتار ایران» صورت گرفت، هدفی که به اعتراف خود مقامات واشنگتن، تا رسیدن به آن راه درازی مانده و ممکن است هرگز تحقق نیابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو، شنبه در تحلیلی نوشت: «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا در جریان سفر به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس - عربستان سعودی و عمان اعلام کرد که واشنگتن به ادامه برنامه اعمال فشار حداکثری خود به تهران برای «تغییر رفتار ایران» ادامه خواهد داد. با این حال، پمپئو مجبور شد اعتراف کند که آمریکا و متحدانش برای دستیابی به این هدف هنوز کارهای زیادی انجام داده و در این راستا موفقیتی نداشتند. مقامات ریاض، در لفاظی جنگ‌افروزانه طرف آمریکایی مشارکت کردند، ولی در مسقط (پایتخت عمان) ترجیح دادند که در مقابل اظهارات ضدایرانی میهمان آمریکایی، روی لزوم گفت‌وگو بین ایالات‌متحده و جمهوری اسلامی متمرکز شوند. مقابله با نفوذ ایران در منطقه، در طول سفر مایک پمپئو به ریاض و توقف کوتاه وی در مسقط، قبل از بازگشت به ایالات‌متحده، در کانون مذاکرات وی قرار داشت. وزیرخارجه آمریکا در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ نیز به‌طور جدی موضوع ایران را در مذاکرات خود مورد توجه قرار داد و سپس از سه کشور آفریقایی سنگال، آنگولا و اتیوپی دیدن کرده و بعد عازم عربستان و عمان در منطقه خلیج‌فارس شد. ریاض و مسقط تا حد زیادی از طرح‌های آمریکا برای منطقه خاورمیانه حمایت می کنند، گرچه در جزئیات مسائل تفاوت‌هایی وجود دارد. به این ترتیب که عمان ارتباطات خود با اسرائیل را پنهان نمی‌کند: مسقط به‌طور علنی میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه اسرائیل شد و سفیر عمان نیز در مراسم رونمایی از طرح حل‌وفصل مناقشه خاورمیانه آمریکا (به اصطلاح «معامله قرن») در اواخر ژانویه در کاخ سفید شرکت کرد.

در آن زمان، حتی مطالبی در مطبوعات اسرائیلی منتشر شد که گویا در سال ۲۰۱۳، عمان برای ایجاد کانال ارتباط غیررسمی با ایران به اسرائیل کمک می‌کرد، ولی بنیامین نتانیاهو، خود این مساله را تکذیب کرد. این درحالی است که مقامات ریاض به‌طور علنی ارتباط با اسرائیلی‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند، و به‌طور مستقیم هم از «معامله قرن» آمریکایی حمایت نکردند، ولی «از تلاش‌های ایالات‌متحده» برای دستیابی به صلح در خاورمیانه استقبال می‌کنند. وزیر امورخارجه عربستان اخیرا در واکنش به سخنان «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود که گفته بود پس از ترور سردار «قاسم سلیمانی» توسط آمریکا در بغداد، تهران پیامی از ریاض درباره قصد از سرگیری گفت‌وگوها دریافت کرد، مدعی شد که هیچ پیامی به تهران ارسال نشده است. با این وجود، این انکار مانع از بحث جدی در رسانه‌های گروهی منطقه درباره امکان مذاکرات نه تنها بین ریاض و تهران، بلکه بین تهران و واشنگتن نشد که در آنها به‌عنوان یکی از کانال‌های ارتباطی در این زمینه، از عمان نام برده می‌شود. مقامات مسقط هیچ‌گاه رسما این میانجی‌گری را تایید نکرده‌اند، اگرچه سخنان شنیده شده از پایتخت عمان همواره درباره لزوم تماس‌های دیپلماتیک است. به‌رغم اعلام آمادگی ایران برای گفت‌وگو و همکاری با کشورهای منطقه برای مشارکت در رفع مشکلات منطقه، مقامات تهران علاقه‌ای به مذاکره با طرف آمریکایی نشان نمی‌دهند. به‌خصوص در شرایطی که مقامات واشنگتن به‌طور علنی اذعان می‌کنند که هدف ایالات‌متحده «تغییر رفتار ایران» در منطقه است. هرچند مایک پمپئو اعتراف کرده که آمریکا با وجود تلاش بسیار، هنوز نتوانسته به این خواسته خود دست یابد و اقدامات زیادی برای این منظور باید انجام شود. او قول داده که تلاش می‌شود تا از طریق روش‌های اعمال فشار سیاسی و اقتصادی بر مقامات تهران به این هدف نزدیک شد. البته تجربه چند دهه اخیر نشان داده که اعمال فشارهای آمریکا، نتوانسته تاثیری بر اجرای سیاست‌های جمهوری اسلامی داشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند