کدخبر: ۳۲۷۳۲۴ لینک کوتاه

رهبر طالبان توافق با آمریکا را پیروزی همه مجاهدان اسلام خواند

اقتصادنیوز؛ هیبت‌الله آخوندزاده رهبر طالبان پس از امضای توافقنامه میان آمریکا و طالبان اعلام کرد که این پیروزی به همه مجاهدان اسلام تعلق دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ هیبت الله آخوندزاده رهبر طالبان پس از امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و این گروه در دوحه قطر اعلام کرد: این پیروزی به مثابه پیروزی جمعی است که به ملت مجاهد و تمامی مسلمانان تعلق دارد.

رهبر طالبان در این باره گفت: این پیروزی به برادران و خواهران ما تعلق دارد که جانفشانی‌های فوق العاده ای را از جان و یا دارائی‌های خود نزدیک به ۲ دهه از خود نشان دادند.

این درحالیست که «زلمای خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی گروه طالبان در دوحه قطر توافقنامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان را امضا کردند.

بر اساس این توافق نظامیان آمریکایی و ناتو ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج می شوند.

جزییات کامل این توافقنامه هنوز در اختیار رسانه‌های قرار داده نشده است.

گفتنی است که قبل از امضا توافقنامه، دولت آمریکا و دولت افغانستان اقدام به انتشار یک بیانیه مشترک در ارتباط با توافق و تعهدات دوجانبه کرده بودند.

در بیانیه مشترک کابل و واشنگتن، آمریکا اعلام کرده که نیروهایش در افغانستان را طی ۱۳۵ روز از زمان امضای توافق صلح با طالبان به ۸۶۰۰ تن کاهش خواهد داد.

آمریکا همچنان متعهد شده نیروهای نظامی خارجی و ناتو طی ۱۴ ماه از افغانستان عقب‌نشینی کنند.

کابل در مقابل متعهد شده تا ۲۹ ماه می سال جاری، فرایند حذف نام گروه طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی از طریق قطعنامه شورای امنیت را دنبال کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند