کدخبر: ۳۲۷۴۰۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ترامپ: شخصا با رهبران طالبان دیدار خواهم داشت

ترامپ: شخصا با رهبران طالبان دیدار خواهم داشت

اقتصاد نیوز: رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد، در آینده نزدیک شخصا با رهبران طالبان دیدار خواهد داشت و انتقاد از توافقی که ایالات متحده با این گروه شبه‌نظامی در افغانستان امضا کرده است، رد کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چندین ساعت پس از آنکه نمایندگان آمریکا و طالبان توافقی را امضا کردند که راه را برای خروج کامل نیروهای خارجی هموار می‌کند و گامی به سمت خاتمه جنگ ۱۸ ساله در افغانستان است، صحبت کرد.

ترامپ در کنفرانسی مطبوعاتی در کاخ سفید گفت، این توافق باید به ایالات متحده اجازه دهد تا نیروهایش در افغانستان را از ۱۳ هزار تن به ۸۶۰۰ تن کاهش بدهد. او احتمال کاهشی فراتر از این تعداد را رد کرد اما گفت ایالات متحده در صورت نیاز می‌تواند فورا نیروها را به این کشور بازگرداند.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین در یک کنفرانس سیاسی محافظه‌کار در حومه مریلند گفت، اگر طالبان به تعهداتش پایبند باشد، این جنگ "به پایان خواهد رسید." او گفت: ما نمی‌توانیم پلیس جهان باشیم.

دونالد ترامپ بابت امضای این توافق با انتقاد شدیدی از جانب جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا قرار گرفت. او در پیامی توییتری نوشت "امضای این توافق با طالبان خطر غیر قابل قبولی برای جمعیت غیر نظامی آمریکاست. این توافقی به سبک اوباماست. مشروعیت‌بخشی به طالبان پیام اشتباهی را به تروریست‌های داعش و القاعده و در کل دشمنان آمریکا ارسال می‌کند." 

لیز چنی، از نمایندگان جمهوری‌خواهان کنگره هم که دختر دیک چنی، معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکاست، از این توافق انتقاد کرد و گفت که دولت ترامپ باید مشخص کند که چگونه قصد دارد فرمانبرداری طالبان را راستی‌آزمایی کند. او تاکید کرد: توافق امروز با طالبان شامل امتیازاتی است که می‌تواند امنیت ایالات متحده آمریکا را تهدید کند.

با این حال دونالد ترامپ در واکنش به سخنان جان بولتون، انتقاد او را رد کرد. ترامپ خطاب به او گفت: هیچکس نباید بعد از ۱۹ سال از این توافق انتقاد کند. او فرصت خودش را داشت، اما این کار را انجام نداد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت، همسایگان افغانستان هم بعد از این توافق باید به حفظ ثبات کمک کنند. بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که مذاکرات آتی میان طرف‌های افغان بسیار پیچیده‌تر از توافق اولیه باشد. اما ترامپ گفت که گمان می‌کند این مذاکرات موفقیت‌آمیز خواهد بود زیرا "همه از جنگ خسته شده‌اند."


 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند