از سوی سخنگوی وزارت خارجه؛

چین خواستار رعایت «بی طرفی» آژانس در برابر ایران شد

کدخبر: 328032
اقتصادنیوز :چین ابراز امیدواری کرد که رویکرد آژانس بین‌المللی دربرابر ایران همراه با بی طرفی و با رعایت اصل عدم جانبداری باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ، «ژائو لی‌جیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران اعلام کرد که این گزارش تداوم فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس در ایران در زمینه اجرای برجام از سوی این کشور و آغاز نشدن مرحله پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران را تأیید می‌کند.

به گفته این دیپلمات چینی، پکن امیدوار است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رعایت اصل عدم جانبداری، بی‌طرفی و اعمال پادمان‌های نظارتی و بر طبق اختیاراتش بر ایران نظارت داشته باشد و با این کشور در حل مسائل مربوطه همکاری کند.

خروج یکجانبه آمریکا از برجام و فشار حداکثری بر ایران از جمله دلایل اصلی بود که موجب به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین موجب بحران شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین با درخواست از آمریکا برای دست کشیدن از رویکرد اشتباه خود، علاوه بر این از واشنگتن خواست تا مسیر گفت‌وگو و مذاکره را دنبال کند.

ژائو لی‌جیان در ارتباط با موضوع هسته‌ای ایران، در عین حال افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید به درستی موضوع را مورد بررسی قرار داده و از تلاش‌های دیپلماتیک برای حفظ برجام حمایت کند. چین به همکاری خود با طرف‌های ذیربط برای حمایت از این توافق و تحقق یک راه حل سیاسی و دیپلماتیک این موضوع ادامه می‌دهد.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطابق معمول به صورت سه ماهه منتشر می‌شود و روز گذشته نیز گزارش سه ماهه آژانس منتشر شد که در آن درباره ایران ادعای درخواست شفافیت شده بود.

در گزارش آژانس همچنین به ۵ برابر شدن ظرفیت اورانیوم غنی شده ایران در مقایسه با محدودیت تعیین شده در برجام اشاره شده بود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما