ارسال محموله سلول‌های بنیادین انسان به فضا

کدخبر: 328351
​اقتصاد نیوز:ناسا و شرکت اسپیس ایکس طی پروژه مشترک خود یک فضاپیمای تحقیقاتی را با سرنشین به فضا پرتاب کردند. این فضاپیما دوشنبه به ایستگاه فضایی ناسا می‌رسد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، فضاپیمای «اسپیس ایکس دراگون»  به آسمان پرتاب شد و حالا در حال حرکت به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی است. این فضاپیما بیش از ۴۳۰۰ پوند محموله باری و تجهیزات پژوهشی ناسا را با خود حمل می‌کند. پژوهشگاه علمی جدیدی که قرار است خارج از ایستگاه، هنگام یک پیاده روی فضایی در فصل بهار نصب شود بخشی از محموله این فضاپیما است.

این فضاپیما با موشک «فالکون ۹» از پایگاه «کیپ کاناورال» نیروی هوایی ارتش آمریکا در فلوریدا پرتاب شد و قرار است تا روز دوشنبه همین هفته به ایستگاه مداری تعیین شده برسد.

فضاپیما دراگون به سه فضاپیمای دیگر که هم اکنون در ایستگاه فضایی هستند خواهد پیوست. این فضاپیما هنگامی که به ایستگاه برسد؛ مهندس پرواز ناسا، «اندرو مورگان» با کمک و پشتیبانی «جسیکا میر» بازوی رباتیک فضاپیما را وصل خواهد کرد. دراگون قرار است تا ۹ آوریل، زمانی که فضاپیما با نتایج تحقیقات و محموله به زمین بازگردد در ایستگاه فضایی باقی بماند.

جای گیری این فضاپیما در ایستگاه، بیستمین پرواز شرکت «اسپیس ایکس» به ایستگاه فضایی ناسا است. این پروژه قرار است تا چندین تحقیق علمی جدید را در این ایستگاه انجام دهد. پروژه تحقیق و توسعه ناسا در داخل ایستگاه فضایی به اکتشافات فضایی این آژانس، از جمله ماموریت های بعدی ماه و مریخ کمک می کند.

 

تاسیسات جدید خارج از ایستگاه فضایی

تاسیسات «بارتولومئو» که با همکاری آژانس فضایی اروپا و شرکت ایرباس ساخته شده است به قسمت بیرونی کابین «کلمبوس اروپا» در ایستگاه فضایی متصل خواهد شد. این مرکز با هدف ارائه فرصت های علمی جدید در خارج از ایستگاه فضایی برای محققان و شرکت ها ساخته شده است. تاسیسات بارتولومئو چشم اندازی بی نظیر از زمین و فضا را در اختیار فضانوردان قرار می دهد. برنامه این تاسیسات شامل مشاهده زمین، تحقیقات روباتیک، بررسی علم مواد و تحقیقات نجوم است.

مطالعه روده ی انسان بر روی یک تراشه

در این عملیات یک روده ی انسانی درون تراشه ای ارگانیک قرار گرفته است و جهت تحقیقات همراه با فضاپیما به ایستگاه فضایی می رود. تراشه های ارگانیک به عنوان بستری برای بررسی تأثیرات فضا بر فیزیولوژی روده انسان، اثر میکرو گرانشی و سایر عوامل استرس زا مربوط به فضا مورد استفاده قرار می گیرند. این تراشه ارگانیک مطالعه فیزیولوژی اندام ها و بیماری‌ها را در آزمایشگاه‌های فضایی امکان پذیر می‌کند. این امر امکان پردازش و نگهداری خودکار اعمالی مانند تصویربرداری، نمونه برداری، ذخیره سازی در مدار و ارسال داده‌ها جهت تجزیه و تحلیل مولکولی به زمین را فراهم می‌کند.

رشد سلول‌های قلب انسان

بخش دیگری از این تحقیقات درباره رابطه سلول‌های بنیادی با سلول‌های ماهیچه قلب انسان است تا پاسخی برای این پرسش بیابند که آیا غبارهای فضایی باعث افزایش تولید سلول‌های قلبی از سلول‌های بنیادی انسان می‌شود یا خیر؟

این تحقیقات تاثیر سلول‌های بنیادی بر تولید سلول‌های ماهیچه‌ای قلب و سلول‌های استخوانی موجود در ایستگاه فضایی را بررسی می‌کند و به مقایسه و تجزیه و تحلیل آنها کمک می‌کند. اتفاقی که می‌تواند در آینده به فضانوردان کمک کند و همچنین نقطه عطفی برای زندگی بهتر انسان در زمین باشد.

این تحقیقات فضایی مشترک ناسا و اسپیس ایکس امکان انجام پژوهش های گسترده‌تر را برای دانشمندان، آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌ها فراهم می‌کند که منجر به رشد فن‌آوری‌های جدید ، درمان‌های پزشکی و محصولاتی می‌شود تا سطح زندگی ما در زمین را بهبود بخشد. انجام تحقیقات علمی در داخل آزمایشگاه‌های فضایی به بررسی چگونگی سالم نگه داشتن فضانوردان طی سفرهای فضایی طولانی کمک می‌کند.

تقریباً ۲۰ سال است که انسان‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی مستقر شده اند و به پیشرفت علم و فن‌آوری‌های جدید کمک می‌کنند. کاوشگران برخی از تحقیقات را که به دلیل شرایط محیطی روی زمین امکان پذیر نیست، همچون بررسی بیولوژی انسان در فضا و فناوری روباتیک را در اعماق فضا انجام می‌دهند و به پیشرفت‌هایی نیز رسیده‌اند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما