کدخبر: ۳۲۸۶۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دومین راند نبرد ۲ پیرمرد دموکرات| وضعیت آخرین نظرسنجی‌‌های ایالتی؛ آیا بایدن شکست‌ناپذیر است؟

اقتصادنیوز؛ یک هفته بعد از پیروزی بزرگ «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا در دولت سابق این کشور در انتخابات ۱۰ ایالت از مجموع ۱۴ ایالت این کشور و ناکامی «برنی سندرز» سناتور سوسیالیست ورمانت، فردا سه شنبه قرار است انتخابات درون حزبی نامزدهای ریاست جمهوری در شش ایالت آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میزوری، داکوتای شمالی و واشنگتن برگزار شود و نظرسنجی‌های اخیر از پیشتازی بایدن حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ هم اکنون جو بایدن به لطف پیروزی در انتخابات «سه شنبه بزرگ» و حمایت چندین نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از وی، درصدد تحکیم موقعیت خود در رقابت با برنی سندرز است.

سناتور ایالت ورمونت هم درصدد جبران شکست در انتخابات سه شنبه بزرگ است و با اتکای به پیروزی مهمش در ایالت کالیفرنیا (که ۴۱۵ موکل انتخاباتی داشت) به جمع آوری آرای موکلان در شش ایالت آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میزوری، داکوتای شمالی و واشنگتن می‌اندیشد.

انتخابات فردا سه‌شنبه درون حزبی دموکرات‌ها در حالی برگزار می‌شود که با کناره‌گیری نامزدها اکنون تنها سه نامزد حضور دارند: جو بایدن، برنی سندرز و «تولسی گابارد».

برنی سندرز و جو بایدن

از منظر آرای موکلان انتخاباتی، بایدن از مجموع ۳۹۷۹ موکل توانسته با ۶۶۴ موکل در صدر قرار بگیرد و سندرز با ۵۷۳ موکل انتخاباتی در تعقیب اوست. گابارد، تنها زن باقی مانده در رقابت نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) رای ۲ موکل انتخاباتی را کسب کرده است.

هر نامزد دموکراتی که بتواند تعداد ۱۹۹۱ موکل انتخاباتی را کسب کند، نامزد نهایی این حزب برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد.

میزان موکلان انتخاباتی شش ایالت آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میزوری، داکوتای شمالی و واشنگتن اهمیت این انتخابات را برای بایدن و سندرز دو چندان می‌کند.

ایالت میشیگان در مجموع ۱۴۷ موکل انتخاباتی دارد و سهم موکلان انتخاباتی متعهد ۱۲۵ موکل است.

موکل انتخاباتی متعهد کسی است که پس از برگزاری انتخابات درون حزبی در هر ایالت رای خود را به یکی از نامزدها اعلام می‌کند و موکل غیر متعهد اعطای رای خود را به جلسه نهایی کمیته ملی حزب دموکرات (پس از پایان برگزاری انتخابات درون حزبی در تمام ایالت‌ها) موکول می‌کند.

ایالت واشنگتن دارای ۱۰۷ موکل انتخاباتی و میزان موکلان انتخاباتی متعهد آن ۸۹ موکل است.

ایالت میزوری با داشتن ۷۸ موکل انتخاباتی و ۶۸ موکل انتخاباتی متعهد، می‌تواند نقش مهمی در بالا رفتن قابل توجه تعداد موکلان انتخاباتی نامزدهای دموکرات ایفا کند.

سهم ایالت می‌سی‌سی‌پی از موکلان انتخاباتی ۴۱ موکل است و ۳۶ موکل انتخاباتی متعهد سهم نامزد برنده در این ایالت خواهد شد.

ایالت آیداهو در مجموع ۲۵ موکل انتخاباتی در حزب دموکرات دارد که ۲۰ نفر از آنان موکل انتخاباتی متعهد هستند.

نتایج نظرسنجی‌های اخیر در سه ایالت میشیگان، واشنگتن و میزوری که بیشترین موکلان انتخاباتی کارزار درون حزبی فردا سه شنبه را در اختیار دارند، از پیشتازی بایدن حکایت دارند.

نظرسنجی موسسه «میشل ریسرچ» از ایالت میشیگان که امروز دوشنبه منتشر شده، به شرح ذیل است: جو بایدن ۵۴ درصد، برنی سندرز ۳۳ درصد، الیزابت وارن ۳ درصد، مایکل بلومبرگ ۱ درصد، پیت بوته‌جج ۱ درصد و ایمی کلوباچار ۱ درصد.

بلومبرگ، بوته‌جج و کلوباچار از مبارزات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ انصراف دادند و رسما از بایدن حمایت کردند اما وارن ضمن کناره‌گیری، از هیچ نامزدی حمایت نکرده است.

نتیجه نظرسنجی روز یکشنبه (دیروز) «دیتا فُر پراگرس» (Data for Progress ) در ایالت واشنگتن هم حاکی از پیشتازی معاون رئیس‌جمهور آمریکا در دوره باراک اوباما» است.

طبق این نظرسنجی، بایدن با ۴۷ درصد از سندرز که ۴۵ درصد کسب کرده، پیشی گرفته و ۵ درصد آرا هم به وارن رسیده است.

نتیجه نظرسنجی روز شنبه «میزوری اسکاوت» درباره میزان حمایت ساکنان ایالت میزوری از نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نشان می‌دهد، بایدن با اختلاف ۲۲ درصدی از سندرز پیش است.

طبق این نظرسنجی، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا ۵۳ درصد آرا را کسب کرده و سهم سناتور سوسیالیست ایالت ورمونت در این ایالت ۳۱ درصد بوده است.

در صورت تحقق نتایج این نظرسنجی‌ها، راه  جو بایدن برای پیروزی در مبارزات درون حزبی دموکرات‌ها هموارتر و راه سخت برنی سندرز برای تعیین شدن به عنوان نامزد نهایی این حزب سخت‌تر خواهد شد.

شانس سندرز برای متوقف کردن بایدن چقدر است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ نشریه «نیشن» در مطلبی به قلم «جیت هیر» توان برنی سندرز برای متوقف کردن بایدن را به بررسی گذاشته است.

انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها/ نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020/ برنی سندرز جو بایدن مایک بلومبرگ/ سه‌شنبه بزرگ/ سوپرتیوزدی

جیت هیر در این مطلب نوشته است: حمایت سریع دموکرات‌های میانه‌رو ​​از جو بایدن پس از پیروزی وی در کارولینای جنوبی، یکی از سریعترین تغییر جهت‌های سیاسی در تاریخ بود. روز شنبه، برنی سندرز اصلی‌ترین شانس پیروزی در سه شنبه بزرگ بود، اما به یکباره با پیروزی بزرگ بایدن در کارولینای جنوبی و کنار رفتن امی کلوبوچار، پیت بوتجیج، بتو اوورورک از رقابت‌های انتخاباتی به نفع معاون سابق رئیس‌جمهوری ورق برگشت. ضمن اینکه بزرگان حزب سناتور پیشین هری رید نیز از بایدن حمایت کردند.

این حمایت‌ها به نوعی کمپین بایدن را دوباره احیا کرد. در سه شنبه بزرگ وی برنده انتخابات درون حزبی در آلاباما، آرکانزاس، ماین، ماساچوست، مینه سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهما، تنسی و ویرجینیا شد. بعد از او سندرز سهم کمتری از ایالت‌ها را کسب و تنها در ایالت‌های کلرادو، یوتا و ورمونت به صورت قطعی به پیروزی رسید. در این بین تکلیف کالیفرنیا و تگزاس در روزهای آینده مشخص خواهد شد، هرچند که پیش‌بینی می‌شود سندرز در کالیفرنیا و بایدن در تگزاس به پیروزی هر چند خفیفی برسند. نتایج کلی به احتمال زیاد منجر به کسب 100 امتیاز برای بایدن خواهد شد.

سه‌شنبه بزرگ یک شب فوق‌العاده دشوار برای سندرز بود. کمپین بایدن حالا به نظر می‌رسد مزد سرمایه‌گذاری‌هایش را دریافت کرده است. بایدن حالا با توجه به پیروزی بر رقیبان خود آن‌ هم در ایالت‌های بزرگ این شانس را دارد که خودش را به عنوان کاندیدایی معرفی کند که می‌تواند در حزب وحدت ایجاد کند. اکنون که مایکل بلومبرگ نیز به نفع بایدن کنار رفته، سهم آرا معاون سابق رئیس‌جمهوری از این هم بیشتر خواهد شد.

هنوز این رقابت به پایان نرسیده و پیروزی سندرز در کالیفرنیا و نزدیکی آرا در تگزاس گواهی از مبارزات انتخاباتی است که بسیار متنوع تر و پویاتر از سال 2016 است، اما واضح است که کمپین سندرز برای کاهش این شکاف، مجبور به بازنگری در برخی استراتژی‌های خود است.

سندرز تا حدی دموکرات‌ها معتدل را از خود دور کرده بنابراین باید تلاشی در همراهی آن‌ها با چپ‌گرا‌ها داشته باشد. اکنون شاید سوال اصلی این باشد که الیزابت وارن چه خواهد کرد؟ فیض شکیر، مشاور سندرز به نیویورک تایمز گفت: ما هر تصمیمی که وارن بگیرد به آن احترام خواهیم گذاشت. وی افزود که باید به وارن فرصت داد تا بهترین تصمیم را بگیرد. به هر حال اگر وارن حاضر به حمایت از سندرز شود، برنی می‌تواند امیدوار باشد که هر چه سریع‌تر در جبهه چپ‌گرا‌ها انسجام کافی ایجاد شود.

سندرز همچنین مجبور است فعالیتهای خود را بازتعریف کند. خوشبختانه، کارهای زیادی وجود دارد که او می‌تواند انجام دهد. سندرز در بسیاری از حوزه‌ها رویکردی به مراتب قاطعانه‌تر از بایدن دارد که در صحنه عمل مشخص خواهد شد. علاوه بر این، سندرز می‌تواند مواضع غیرقابل انکار بایدن در مورد بی‌توجهی به امنیت اجتماعی و همچنین پشتیبانی وی از جنگ عراق را برجسته کند. با نزدیک‌ شدن به رقابت‌های انتخاباتی در میشیگان و پنسیلوانیا ، سندرز می‌تواند با تاکید بر حمایت بایدن از نفتا توجه قشر کارگر را به سمت خود بیشتر جلب کند.

همانطور که اریک لوویز در مجله نیویورک خاطرنشان کرد، وضعیت سندرز به عنوان یک انقلابی سیاسی توانایی او را برای درخواست تجدید نظر در حزب کم کرده است. لوویتز معتقد است: تقریباً همه نظرسنجی‌های ما در مورد رأی دهندگان معتبر دموکراتیک حاکی از آن است که اکثریت آنها به شکست دونالد ترامپ اهمیت بیشتری  تا پیروزی سوسیالیسم در مبارزات داخلی حزب دموکرات می‌دهند.  این نظرسنجی‌ها همچنین حاکی از این بود که برخی از دموکرات‌ها کاملاً به این فکر افتاده‌اند که سندرز بهترین گزینه برای اتحاد و شکست ترامپ است.

اگر اظهارات لوویتز درست باشد، بهترین کاری که سندرز می‌تواند بکند، این است که در ادامه رقابت درون حزبی موضوعات را چالشی‌تر کند. رأی دهندگان امروز بسیار بیشتر به امنیت اجتماعی، جنگهای بی پایان در خاورمیانه و توافق نامه‌های تجارت آزاد که اقتصاد میانه غربی را به خطر انداخته، اهمیت می‌دهند و برنی هم باید بر این موضوعات تاکید بیشتری داشته باشد.

موضوع مهم دیگر قدرت مانور سندرز در بین گروه‌های سنی است. سندرز نیز مانند کاندیدایی دیگر تا به حال نتوانسته رأی دهندگان زیر 45 سال را کاملا به خود جلب کند. این‌ها اکنون بزرگترین گروه‌های انتخاباتی هستند، اما تعداد مشارکت آنها بسیار پایین تر از بزرگ‌سال‌ها است. سندرز باید بیشتر تمرکز خود را بر جوانان بگذارد چرا که دموکرات‌های قدیمی به اندازه کافی از ترامپ نفرت دارند که به او رای ندهند، اما جوانان باید به نوعی برای شرکت در انتخابات به نفع سندرز به هیجان بیایند.

آخرین کاری که سندرز باید انجام دهد این است که از حمله به دموکرات‌های معتدل اجتناب کند. سه شنبه شب، ماریانا ویلیامسون یکی از هواداران سندرز در مورد سه‌شنبه بزرگ توییت کرد: این یک قیام نبود. این یک کودتا بود. روسیگیت مولر، استیضاح این‌ها هیچکدام کودتا نبودند، آنچه دیروز اتفاق افتاد، کودتا بود و ما آن را عقب خواهیم زد. البته او چند دقیقه بعد این توییت را حذف کرد. این نوع از اظهارات بدون شک موقعیت سندرز را تضعیف خواهد کرد.

سندرز هنوز یکی از دو مدعی اصلی کاندیداتوری حزب در انتخابات اصلی است. به همین خاطر او باید استدلال‌هایی را مطرح کند که بتواند آرا طیف خاکستری را پست سر خود بیاورد.

سندرز: انصراف نخواهم داد، اما اگر بایدن کاندیدای نهایی شود از او حمایت می‌کنم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «کریس والاس» مجری سرشناس «فاکس نیوز» با برنی سندرز درباره رقابتش با جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا در دولت «باراک اوباما» در کارزار مقدماتی نامزدهای دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ و برخی دیگر از مسائل مصاحبه کرده است.

برنی سندرز

او در ابتدای مصاحبه پرسید: «سناتور! حالا که این رقابت به رقابت دو نفره شده و قرار است یکشنبه هفته آینده یک مناظره دو نفره هم برگزار شود، شما تا کجا به جو بایدن فشار خواهید آورد بدون اینکه باعث ایجاد تفرقه و چند دستگی بین هم شده و به پیروزی مجدد دونالد ترامپ کمک کنید؟»

سندرز جواب داد: «کریس این یک سوال خوب است. جو بایدن دوست خوب من است. جو بایدن، آدمی نجیب است. جو گفته که اگر من نامزد (حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰) شوم، او از من حمایت خواهد کرد و من هم گفته‌ام اگر او نامزد (نهایی) شود از او حمایت خواهم کرد چرا که هر دوی ما این را می‌دانیم که ما اکنون رئیس‌جمهوری داریم که یک دروغگوی بالفطره است. من این حرف را بدون ذره‌ای لذت می‌‎گویم. به نظر من او (ترامپ) کسی است که رهبری یک دولت فاسد را برعهده دارد و کسی است که به نظر می‌رسد هرگز قانون اساسی ایالات متحده را نخوانده باشد و به نظرش او فراتر از قانون قرار دارد. در نتیجه بایدن و من فارغ از اینکه چه کسی در این رقابت (مقدماتی حزب دموکرات) پیروز شود، با هم برای شکست دادن ترامپ همکاری خواهیم کرد».

به گفته او، «حالا که یک رقابت دو نفره داریم، مهم است که رای‌دهندگان در کشورمان از خودشان دو سوال بپرسند. سوال اول، کدام نامزد از منظر توان شکست دادن ترامپ، قوی‌تر است و سوال دوم، تفاوت‌ها رکورد و کارنامه نامزدها است».

سندرز افزود: «جو مدت طولانی در واشنگتن (پایتخت آمریکا) حضور داشته است و من هم همینطور. نکته من این است که مردم کارنامه کاری‌مان را ببینند. جو به جنگ در عراق (در سال ۲۰۰۳) رای داد و من با جنگ عراق مخالفت کردم، او به طرح بسته کمک مالی به وال استریت رای داد و من شدیدا با آن مخالفت کردم».

والاس در ادامه مصاحبه کلیپ کوتاهی از سخنان اخیر جو بایدن علیه برنی سندرز پخش کرد و از سندرز سوال کرد: «او (بایدن) می‌گوید که شما طرح‌های بزرگی دارید اما این او است که توانسته به نتایج عملی برسد».

سندرز اینطور جواب داد: «اگر بخواهیم درباره رسیدن به نتایج عملی حرف بزنیم، باید بگوییم که تو (بایدن) از جنگ فاجعه‌بار در عراق حمایت کردی و همچنین از کمک مالی به وال استریت و توافقات تجاری فاجعه‌بار از قبیل نفتا حمایت کردی».

مجری سرشناس فاکس نیوز در ادامه مصاحبه به انتخابات درون حزبی فردا سه شنبه در ۶ ایالت آمریکا اشاره کرد. قرار است فردا در ۶ ایالت آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میزوری، داکوتای شمالی و واشنگتن انتخابات درون حزبی برگزار شود.

والاس سوال کرد: «بیایید به جایزه انتخابات روز سه شنبه نگاه کنیم. بزرگترین جایزه در میشیگان است که ۱۲۵ موکل انتخاباتی دارد. شما در انتخابات(درون حزبی دموکرات‌ها) در سال ۲۰۱۶ علیه هیلاری کلینتون یک پیروزی بزرگ کسب کردید اما شما در انتخابات سه شنبه بزرگ به بایدن در ایالت‌هایی باختید که از نظر بسیاری پایگاه رای شما خوانده می‌شدند و آن، طبقات کارگری سفیدپوست است و بایدن هم به شما به دلیل نداشتن حمایت برخی دیگر از گروه‌ها از قبیل آمریکایی‌های آفریقایی تبار طعنه زده است». 

در این بخش از مصاحبه، کلیپی از مصاحبه اخیر بایدن با یک شبکه آمریکایی منتشر شد که در آن او با اشاره به حمایت سیاه پوستان از وی در انتخابات سه شنبه بزرگ گفته بود: «این مسخره است، برنی به خاطر حمایت گسترده جامعه آمریکایی‌های آفریقایی تبار از من شکست خورد. برنی تو شکست خوردی به خاطر رای زنان ساکن مناطق حومه شهرها».

پس از اتمام این کلیپ، مجری فاکس نیوز سوال کرد: «اگر شما روز سه شنبه در انتخابات میشیگان که اولین ایالت صنعتی در غرب میانه (آمریکا) است، ببازید، این موضوع تا چه حد جدی خواهد بود؟ چقدر مضر خواهد بود و آیا شما انصراف (از کارزار انتخابات ریاست جمهوری) را بررسی خواهید کرد؟».

سندرز با رد کناره‌گیری از انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا در صورت شکست در انتخابات فردا سه شنبه گفت: «نه قطعا من انصراف (از کارزار انتخابات ریاست جمهوری) را بررسی نخواهم کرد. ببین کریس! رسانه‌ها معمولا می‌پرسند که آیا این ایالت و یا ان ایالت در حکم زندگی یا حیات (کارزار انتخاباتی) است. این سوال از من در آیووا (اولین ایستگاه انتخابات نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا) پرسیده شد و در نیوهمپشایر (دومین ایستگاه) هم این سوال مطرح شد».

وی افزود: «ما در کالیفرنیا که بزرگترین ایالت کشور است، پیروز شدیم و ما داریم با اختلاف بسیار بالا (در قیاس با بایدن) آرای لاتین‌تبارها را جذب می‌کنیم و ما در حال پیروزی در جذب آرای جوانان هستیم. وقتی کسی بخواهد درباره آینده این کشور و یا آینده حزب دموکرات صحبت کند شاید بخواهد بداند که نظر جوانان چیست».

مجری فاکس نیوز با اشاره به پیشتازی جو بایدن در نظرسنجی‌های اخیر، از سندرز سوال کرد: «آیا شما در میشیگان بایدن را شکست می‌دهید؟»

سندرز با اشاره به پیروزی در میشیگان در رقابت با هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ گفت: «بله بله من (بایدن را در میشیگان) شکست می‌دهم. درباره نظرسنجی‌ها هم باید بگویم که دفعه قبل (در رقابت سال ۲۰۱۶) هم دیدید که چه می‌گفتند و بعدا با یک ناامیدی بزرگ مواجه شدند».

وی در ادامه این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره مواضعش در خصوص لزوم مقابله با بی‌عدالتی‌ها و شکاف‌های اقتصادی در جامعه آمریکا مواجه شد.

سندرز در ابتدا تاکید کرد که او هیچ خصومتی با «میلیاردرها» از قبیل بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت ندارد. سناتور ایالت ورمونت افزود: «دو موضوع مطرح است. هیچ کس منکر دستاوردهای بیل گیتس یا دیگران نیست اما ما باید به این موضوع که از منظر فرهنگی چه چیزی دارد اتفاق می‌افتد هم نگاه کنیم. بگذارید مثال بزنم، خانواده وانتون صاحب (فروشگاه‌های زنجیره‌ای) والمارت، دارای سرمایه بالای ۱۰۰ میلیارد دلار است اما کارگران فروشگاه‌هایش دارند ساعتی ۱۱ یا ۱۲ دلار حقوق می‌گیرند».

این سناتور سوسیالیست و نامزد انتخابات، پیش از این بارها درباره فقر گسترده و تبعیض‌های نژادی سیستماتیک در آمریکا صحبت و از معضل خوابیدن نیم میلیون نفر در خیابان‌ها گلایه کرده بود.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند