کدخبر: ۳۲۹۲۵۵ لینک کوتاه

سخنگوی وزارت خارجه تشریح کرد؛

اقدامات وزارت‌خارجه در نبرد با کرونا؛ جزئیات کمک‌های چین به ایران

اقتصادنیوز؛ سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اقدامات دستگاه دیپلماسی کشور در موضوعات مربوط به کرونا را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سیدعباس موسوی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در خصوص اقدامات وزارت امور خارجه در خصوص موضوعات مربوط به کرونا اظهار داشت: وزارت امور خارجه افتخار دارد که از اولین نهادهایی بود که در کنار مردم و وزارت بهداشت وارد تلاش ملی مبارزه با کرونا شد. 

موسوی افزود: حمایت از هموطنان مقیم خارج از کشور از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت امور خارجه است،  لذا در دوره انتشار کرونا در چین، همه راه‌های ممکن برای کمک به دانشجویان عزیز ایرانی مقیم شهر ووهان چین انجام شد و پس از بررسی و پیگیری همه گزینه‌ها و هماهنگی با نهادهای ذیربط به ویژه وزارت بهداشت، با اعزام یک پرواز اختصاصی هواپیمایی ماهان٬ بازگشت این عزیزان میسر شد. 

سخنگوی وزارت امور خارجه سلامت این دانشجویان را مدیون از خودگذشتگی خدمه پرواز هواپیمایی ماهان برشمرد.

وی در ادامه اظهار داشت: در مرحله بعد و پس از انتشار ویروس کرونا در ایران، تلاش وزارت امور خارجه معطوف به جذب کمک‌های داوطلبانه دولت‌ها و ملت‌های دوست و همچنین سازمان‌های بین‌المللی و هماهنگی انتقال آنها  به ایران بوده که همچنان ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در این ارتباط کمک‌های دولتی و مردمی زیر تاکنون از چین دریافت و با هشت پرواز باری شرکت هواپیمایی ماهان به صورت رایگان به ایران منتقل و تحویل وزارت بهداشت شده است: 

۱- حدود ۳۵۰ هزار انواع کیت تشخیص ویروس کرونا 

۲- حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار ماسک 

۳- حدود ۱۳۰ هزار لباس ایزوله

۴- حدود ۱۲۰ دستگاه ونتیلاتور و اسپیراتور

۵- حدود ۲۸۰۰ وسیله تب سنج و اکسیژن سنج

۶- حدود ۱۳ هزار عینک محافظ 

۷- حدود ۱۶۰ هزار عدد محافظ صورت یا  کلاه محافظ

۸- حدود ۵۰ کارتن داروی ویژه درمان کرونا

موسوی یادآور شد: روند ادامه دریافت کمک‌های سخاوتمندانه مردمی در چین ادامه دارد و هم اکنون نیز کمک‌های زیادی در حدود ۳۲ هزار کیلو انواع کمک‌ها بسته بندی شده و منتظر پروازهای بعدی برای انتقال به ایران است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با قدردانی از کمک‌های دولت و مردم چین، از هواپیمایی ماهان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و گمرک جمهوری اسلامی ایران که در انتقال این کمک‌ها مساعدت داشته‌اند نیز تشکر کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان خاطرنشان کرد: پس از توئیت‌های دکتر ظریف برخی کشورها و سازمان ها از آمادگی خود برای ارسال کمک‌های پزشکی یا تهیه و فروش آنها به ایران خبر دادند که برخی اطلاع رسانی شده و موارد آینده نیز به اطلاع مردم شریف و مقاوم ایران خواهد رسید.

به گزارش فارس٬ «محمد کشاورززاده» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن روز (چهارشنبه) در توئیتی با انتشار تصاویری از کمک‌های مردمی چین برای مردم ایران به منظور مقابله با کرونا نوشت: «شوق و اشتیاق مردم چین برای ارسال کمک به ایران تحسین برانگیز است، طی چند روز گذشته صدها هزار ماسک، لباس محافظ، عینک ،کلاه و دستگاه تنفسی دریافت و در سفارت دپو شده برای ارسال این کمک‌ها درخواست اعزام هواپیمای باری به پکن را کرده‌ام که امیدوارم سریعا برسد.»

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند