فسا در ابتلا به کرونا از خط قرمز عبور کرد

کدخبر: 330039
اقتصادنیوز: دلسوزان فسایی با همدلی در جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در شهرستان خود تلاش می‌کنند اما افزایش مبتلایان به کرونا نمایانگر این است که همه اقشار مردمی با این حرکت همراه نبوده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، اسفند امسال در حال تجربه روزهای متفاوتی هستیم، تجربه‌ای که همه فعالیت‌هایمان را به اجبار تحت شعاع خود قرار داده است.

در حال گذران روزهایی هستیم که به توصیه مسؤولان بهداشت، باید در خانه  بمانیم تا به زنجیره مبتلایان به این ویروس منحوس و فوت‌شدگان در اثر این بیماری نیفزاییم.

این روزها در بین اخباری که شنیدنشان ناراحتمان می‌کند، می‌بینیم که ویروسی با ورود و شیوعش روال طبیعی زندگی را دچار خدشه و برخی‌ها را نیز با خود گلاویز و یا متأسفانه از پا درآورده است.

اما باید درک کنیم که عدم رعایت هر یک از ما، باعث ادامه‌دار شدن این روال می شود.

اما در این میان اقداماتی هستند که وقتی خبر و گزارش آن به دستمان می‌رسد، حالمان را خوب می‌کند؛ مثلاً اخباری از جنس همدلی.

 مسؤولین کشور این روزها درگیر میهمان ناخوانده دردسرساز شده و در تلاش هستند تا به همت خود، جلوی پیشروی بیشتر ویروس کرونا را در سطح کشور بگیرند و بتوانیم به روال طبیعی زندگی‌برگردیم.

اما حضور قشرهای مختلف مردم به‌صورت خودجوش در صحنه، برای مقابله با این حادثه ملی و جهانی غرورآفرین بوده و طنین فریادی از جنس همدلی مردمی به‌وفور در این ایام کرونایی به گوش می‌رسد.

مردم ایران همیشه به اثبات رسانده‌اند که همدلی‌شان شگفت‌ساز است و حال نیز همه باهم و در کنار هم تا مهار کرونا پیش می‌روند.

در شهرستان فسا نیز برخی مردم به‌صورت داوطلبانه به میدان آمده و با مهربانی در حال مبارزه و آگاه‌سازی، جهت گذر از این بحران هستند.

اما برخی دیگر نیز با بی‌توجهی به هشدارها و حضور در خیابانها و رفت‌وآمدهای کم‌اهمیت در سطح شهر، باعث افزایش چشمگیر مبتلایان در این شهرستان شده‌اند.

شهروندان فسایی در مقاطع تاریخی متفاوت و در بحران‌های مختلف با دغدغه‌مندی خود و عملکردهایی که نشان از مسئولیت‌پذیر آنها دارد، همدل بودن را به زیبایی به تصویر کشیدند اما برخی‌ها با بی‌توجهی به این بحران در حال خراب کردن این تصویر هستند.

از راه‌اندازی کمپین‌های مردمی مبارزه با ویروس کرونا و پیگیری جهت آگاه‌سازی عموم و انجام اقداماتی برای جلوگیری از شیوع این ویروس در شهرستان گرفته تا اهدای بسته‌های مواد غذایی به کارکنان نیازمندی که مجبور به تعطیلی کار و کسب درآمد خود شدند، این روزها زیاد به چشم می‌خورد.

همراهی فسایی‌های غیرتمند به همین‌ها ختم نشده و آن‌ها در ادامه علاوه بر تولید ماسک و دستکش و اهدای رایگان آنها به مردم، اهمیت سلامت همشهریان برای همدیگر و مهر خود را به اثبات رساندند.

آنها با فعالیت گسترده خود در فضای مجازی و حقیقی به شکل‌های مختلف، مردم را از حضورشان در بیرون منزل آگاه و آنها را تشویق به ماندن در خانه‌هایشان می‌کنند.

شهروندان فسایی حتی منتظر اقدام مسئولین مربوطه جهت ضدعفونی کردن شهر و روستای خود ننشسته و با در اختیار گذاشتن تمام امکانات خود اعم از تراکتور، سمپاش و مواد ضدعفونی‌کننده به گندزدایی پرداختند.

بسیاری از مغازه‌داران نیز مغازه‌های خود را برای پیشگیری از شیوع این ویروس به‌صورت خودجوش تعطیل و برخی از فروشگاه‌ها نیز خدمات خرید غیرحضوری را برای شهروندان ارائه دادند.

اما چرا تاکنون باوجوداین اقدامات و تلاشهای شبانه‌روزی برخی از دلسوزان شهرستانی، فسا از خط قرمز مبتلایان به کرونا عبور کرده و باز هم ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرستان، از افزایش مبتلایان خبر می‌دهد؟

تلاشهای نه‌تنها این دلسوزان، بلکه مسئولان نیز به نتیجه نمی‌رسد مگر مردم فاجعه را درک و قرنطینه‌ی خانگی را جدی گرفته و بدانند که امرارمعاش به‌شرط حیات معنا دارد.

  همشهریان هشدارها را جدی نمی‌گیرند

عدم رعایت برخی از مردم برای پیشگیری از ویروس کرونا، باعث روند رو به رشد مبتلایان و موجب اعتراض ریاست دانشگاه این شهرستان نسبت به عدم توجه شهروندان به توصیه‌‌های مداوم آنها شده است که البته علی اصغر خالقی حضور میهمانان نوروزی در شهر را نیز یک دلیل دیگر این افزایش آمارهای مبتلایان فسا می داند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی فسا با اشاره به روند صعودی مبتلایان به بیماری کرونا در این شهرستان، در گفتگو با خبرگزاری فارس در فسا اظهار داشت: تاکنون در فسا ۴۰ مورد مثبت مطلق داریم، اما افراد نباید خود را درگیر آمار و ارقام کرده و فرض را بر این بگیرند که تست همه مثبت بوده، مگر خلاف آن ثابت شود.

وی بابیان اینکه اپیدمی این ویروس به‌گونه‌ای بوده که ۶۰ درصد همه‌گیری دارد، افزود: در حال حاضر نیز در فسا باید فرض را بر مثبت بودن ۳۰ هزار نفر باید گرفت، که اون بوده و طبق اپیدمی بیان‌شده امکان ابتلا ۱۲۰ هزار نفر نیز در شهرستان وجود دارد.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی فسا اضافه کرد: اکنون شاهد حضور میهمانان نوروزی در فسا هستیم، که این و از همه مهم‌تر عدم رعایت مردم و نماندن در منزل‌هایشان از علل افزایش تعداد مبتلایان است.

خالقی با اشاره به اینکه لابد در حال حاضر جاذبه‌ای وجود داشته که مسافران به شهرستان می‌آیند، گفت: با ماندن مردم در خانه‌هایشان، دیگر انگیزه‌ای برای حضور و ورود مسافران نوروزی در شهر وجود ندارد.

وی ضمن قدردانی از اکثریت مردم به خاطر همراهی‌شان، بیان کرد: اما متأسفانه برخی‌ از همشهریان به دلایلی مانند فقر فرهنگی، اجتماعی و مالی رعایت نمی‌کنند و همین‌ افراد بلای جان خود و بقیه می‌شوند.

رئیس علوم پزشکی فسا ضمن اظهار تاسف از تردد غیرضروری، اضافه کرد: از شهروندان خواستار حضور و ماندن در خانه‌هایشان شدم، اما رعایت نکرده و ما از آن‌ها شدیداً گلایه‌مند هستیم.

خالقی بابیان اینکه تقریباً تمام ادارات و ارگان‌ها با ما همراهی کردند، افزود:همه‌چیز درگرو همراهی مردم بوده و تا اراده مردم نباشد، امکان تغییر زیاد معادله وجود ندارد.

وی عنوان کرد : شاید اینجا مصداق فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر حضور آتش به اختیار مردم باشد.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: در هر محله، ساکنین صیانت  امنیت و سلامت محله خود را به عهده گرفته و اجازه ندهند مردم در خیابانها پرسه بزنند.

 وی با اشاره به اثرگذاری آگاه‌سازی‌های صورت گرفته توسط این دانشگاه در سطح جهان، گفت: صوت‌ها و توصیه‌های ما نه‌تنها در شهرهای کشور خودمان بلکه به کشورهای دیگر نیز رسیده و واکنش‌ها بسیار مثبت است اما این بسیار باعث تاسف است که مردم شهر خودمان هشدارها را رعایت نمی‌کنند.

خالقی مطرح کرد: برای هزارمین بار تأکید می‌کنم که تنها راه گسستن زنجیره انتقال در خانه ماندن است.

وی اضافه کرد: مردم برای یک سرماخوردگی ساده به سمت بیمارستانها نیایند زیرا مراکز درمانی آلوده بوده و اگر هم مشکلی جدی است، در ابتدا به درمانگاه‌های تب و تنفس مراجعه کنند.

همدلی مردمی و دولتی در برابر بحرانها و فاجعه‌ ملی، همیشه با پیروزی خودنمایی کرده و این بار نیز با طوفان همدلی راه افتاده است . در فسا  و  همچنین با همراهی جدی‌تر شهروندان، در فسا با شیوع کرونا مقابله شده و باری دیگر در شناسنامه تاریخی این شهرستان موفقیتی به همت مردم، ثبت می‌شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما