کدخبر: ۳۳۰۲۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اقتصادنیوز بررسی می‌کند

موج جدید شیوع کرونا؟

اقتصادنیوز: در طول ۸ روز اخیر، تعداد مبتلایان کرونا در کشور ۷۰ درصد رشد کرده است. در برخی استان‌هایی که از ابتدا درگیر ویروس چینی شده بودند، سرعت رشد پایین‌تر از میانگین کشوری بوده است؛ مانند قم، تهران، مازندران و گیلان. اما در ۱۶ استان سرعت رشد بیش از ۱۰۰ درصد بوده است که بین‌شان استان‌های پرجمعیتی مانند آذربایجان شرقی و خراسان رضوی نیز وجود دارند. علاوه بر این، استان‌های کمتر برخورداری مانند خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویر احمد نیز سرعت رشد بسیار بالایی را ثبت کردند که خبر نگران‌کننده‌ای است.

به گزارش اقتصادنیوز، تعداد مبتلایان جدید کرونا بار دیگر وارد مرز هزار تایی شد. پس از آنکه در 9 روز متوالی، تعداد مبتلایان روزانه کرونا بالای هزار مورد ثبت شده بود، در روز گذشته میزان مبتلایان 966 تن گزارش شد. اما این افت تنها یک روزه بود و امروز وزارت بهداشت تعداد مبتلایان جدید را 1028 تن اعلام کرد. تعداد جان­باختگان نیز که در روز شنبه نسبت به جمعه کاهشی شده بود، بار دیگر در مسیر افزایشی قرار گرفت. وزارت بهداشت میزان فوتی‌­های جدید را 129 فرد اعلام کرده است. بر این اساس، نسبت تعداد فوتی­ها به مبتلایان همچنان در سطح بالای 12.5 درصد باقی مانده است. همانند روزهای گذشته، اگر قرار بود نسبت میانگین جهانی در کشور ما حاکم باشد، میزان مبتلایان جدید باید بیش از 3 هزار تن اعلام می‌شد. اما همچنان مشخص نیست که نسبت مرگ‌­ومیر در ایران بالا است یا سازوکار شناسایی دچار عقب‌­ماندگی است.

در آمار تجمیعی نیز نسبت فوتی­‌ها به مبتلایان در مسیر افزایشی رو به حرکت است، چرا که سرعت رشد روزانه تعداد مبتلایان در طول 7 روز اخیر بیشتر از تعداد مبتلایان بوده است. در طول یک هفته منتهی به امروز، میزان رشد روزانه مبتلایان 6.5 درصد بوده، در حالیکه این عدد برای فوتی­‌ها معادل 12.8 درصد گزارش شده است. مطابق داده‌­های وزارت بهداشت تاکنون 21 هزار و 638 شهروند به کرونا مبتلا شده­‌اند که از این تعداد، 7.8 درصد جان خود را از دست داده‌اند، یعنی 1685 تن. از این حیث، ایران تنها از ایتالیا وضع بهتری دارد، چرا که در این کشور نرخ مرگ و میر در حدود 9 درصد قرار گرفته است. اما در کشورهای دیگر، نرخ مرگ­ومیر تاکنون پایین‌­تر از ایران بوده است.

سرعت شیوع در استان‌ها

شنبه هفته قبل تعداد مبتلایان کرونا در ایران معادل 12 هزار و 729 تن بود، در نتیجه در طول 8 روز گذشته میزان مبتلایان 70 درصد رشد کرده است. اما وضعیت در استان‌ها به چه صورت بوده است؟ در استان تهران میزان مبتلایان با رشد 53 درصدی به 5098 تن رسیده است. سرعت رشد در استان قم کمتر از این عدد و معادل 28 درصد بوده است. اکنون مجموع مبتلایان قم معادل 1178 مورد شده است. در استان­های شمالی یعنی مازندران و گیلان نیز که وضعیت وخیمی در ابتدای مسیر داشته‌­اند، سرعت رشد کمتر از میانگین کشوری بوده است. در استان گیلان، به تعداد مبتلایان نزدیک به 50 درصد افزوده شده است. در استان اصفهان، میزان مبتلایان  رشد 88 درصدی را تجربه کرده که بیشتر از میانگین کشوری بوده است.

در 16 استان کشور، در 8 روز اخیر،  تعداد مبتلایان یبش از 2 برابر شده است. در حقیقت نگرانی که وجود دارد این است که با کم شدن سرعت رشد مبتلایان در استان‌­هایی که در روزهای اول پیشرو بودند، اکنون استان‌­های دیگری جایگزین آنها شوند. بالاترین رشد مربوط به استان خراسان شمالی است که رشدی 258 درصدی را ثبت کرده است. میزان مبتلایان این استان از 46 تن به 165 نفر رسیده است. پس از این استان، سرعت رشد در کهگیلویه و بویراحمد، یزد، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی بالا بوده است. به نوعی، موجی از کرونا در استان­‌های نسبتا محروم‌­تر در حال شکل‌­گیری است. فرضا در سیستان، تعداد مبتلایان از 54 نفر به 134 نفر رسیده است، یعنی 148 درصد رشد. در استان آذربایجان شرقی نیز سرعت رشد ابتلا بیش از 150 درصد گزارش شده و اکنون میزان مبتلایان در این استان به 813 نفر رسیده است. در استان خراسان رضوی نیز با 2 برابر شدن مجموع مبتلایان، تعداد مبتلایان معادل 858 نفر شده است.

image_2020-03-22_17-09-04

 

 

این مطلب برایم مفید است
52 نفر این پست را پسندیده اند