کدخبر: ۳۳۰۳۶۸ لینک کوتاه

اختلافات سیاسی میان روسیه و عربستان

اقتصاد نیوز: یک رسانه غربی گزارش داد بحران کنونی به ائتلاف نفتی کوتاه مدت روسیه و عربستان هم پایان داده و احتمال می رود که اختلافات سیاسی میان دو کشور در خاورمیانه نمایان شود.

 به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، روزنامه الکاوی ژئوپولیتیکو» ایتالیا در گزارشی به جنگ قیمتهای نفت میان ریاض و مسکو و پیامدهایش بر اقتصاد روسیه و عربستان و روابط دوجانبه پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری 21، روزنامه ایتالیایی در گزارش خود آورده است : بحران کنونی زمینه و فضا را به روی روسیه و پادشاهی عربستان سعودی برای سیطره بر بازار جهانی نفت گشوده است که تاثیر منفی بر قیمتهای نفت گذاشته و سبب شده تا این دو کشور مواضع مغایر با یکدیگر در خصوص شرایط اضطراری اتخاذ کنند.

در این گزارش آمده است : نزاع میان مسکو و ریاض سبب کاهش ارزش روبل روسیه شده است که ترس و نگرانی را در خصوص سرنوشت اقتصاد روسیه به دنبال داشته است.

بحران کنونی به ائتلاف نفتی کوتاه مدت روسیه و عربستان هم پایان داده و احتمال می رود که اختلافات سیاسی میان دو کشور در خاورمیانه نمایان شود.

در حال حاضر، رقابت میان روسیه و عربستان در خصوص میانگین تولید نفت که قیمت آن کاهش یافته، بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت را نگران کرده است و به نظر می رسد که اوپک باب مذاکرات را زودتر خواهد بست.

در این گزارش آمده است : بهای نفت و گاز در اوایل سال 2020 میلادی کاهش یافت و آنگاه در مدت کوتاهی وارد دوران رکود شد تا آژیر خطر در کشورهایی به صدا درآید که اقتصاد آنها بر بخش نفت و صادرات آن متکی است.

این گزارش آورده است : عربستان و روسیه در صدر بازار طلای سیاه جهانی قرار دارند و در خلال نشستهای قبلی با سعودیها، ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بر اهمیت همکاری دجانبه میان دو کشور در مسائل انرژی تاکید و حمایت خود را از تمدید توافقنامه کاهش تولید نفت در چارچوب فرمول اوپک + روسیه اعلام کرد و این هدف در پایان سال 2019 محقق شد که طی آن تولیدکنندگان تصمیم به کاهش تولید 500 هزار بشکه نفت در روز گرفتند، ولی این اقدام هم به رونق صادرات نفتی و افزایش قیمتها منجر نشد.

در ادامه این گزارش آمده است شکست این استراتژی از تعارض در منافع روسیه و عربستان پرده برداشت، از سوی دیگر مسکو همچنان در برابر کاهش بهای نفت ایستادگی می کند در حالی که به نفوذ در اقتصاد کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقا ادامه می دهد.

به طوری که شرکت روسنوت و لوک اویل توافقنامه های همکاری سودآوری امضا کردند، اما ریاض با پذیرش کاهش قیمتها یا ثبات آن مخالفت می کند، زیرا این کار می تواند چشم انداز عربستان 2030 محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و حکومت وی را به خطر اندازد.

در ادامه این گزارش آمده است : در پی حالت اضطراری بهداشتی و یکی از پیامدهای آن که کاهش تقاضای نفت از سوی چین و کاهش برآوردهای عملکرد اقتصادی در پکن است، قیمت نفت در حال حاضر زیر 50 دلار برای هر بشکه است، در سایه این وضعیت، پادشاهی عربستان سعودی، اعضای سازمان اوپک+روسیه را در اوایل ماه فوریه گذشته در تلاش برای کاهش بیشتر تولید به حدود 600 هزار بشکه در روز به امید افزایش قیمتها فراخواند، ولی پاسخ روسیه با تاخیر همراه شد.

ریاض در پی مخالفت روسیه با کاهش تولید، سرسختی بیشتری از خود نشان داد، به طوری که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی فورا دستور افزایش چشمگیر تولید نفت در داخل اوپک را صادر کرد و به نظر می رسد فروپاشی قیمتها فشار بر روسیه و وادار کردن آنها به توافق و فروش با قیمتهای پایین به مشتریانشان و در نتیجه گرفتن سهمیه بازار از آنها بود.

تاثیرات کاهش قیمت نفت بر وضعیت اقتصادی عربستان

بورس عربستان هم به نوبه خود تحت تاثیر کاهش قیمتها قرار گرفت به طوری که ارزش سهام شرکت آرامکوی سعودی به پایین تر از قیمت پذیره نویسی سال نخست رسید به طوری که سبب شد تا این پروژه تقریبا شکست خورده به نظر رسد، با توجه به اینکه هدف نخست از فروش سهام شرکت آرامکو تامین مالی طرح موسوم به چشم انداز عربستان 2030 بوده، تصمیمی که نارضایتی سعودی ها را به ویژه در سایه نتایج ناچیز آن به دنبال داشته است.

نتایج سالیانه این غول انرژی برای اولین بار از فروپاشی و سقوط گسترده به میزان 20 درصد از سود خالص سال 2019 حکایت می کند تا درآمدهای نفتی سعودی از 111 میلیارد دلار به 88 میلیارد دلار کاهش یابد و در سایه این تنشها، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی رسما دستور آغاز عملیات پاکسازی جدید(حذف مخالفان و موانع پادشاهی اش)را برای خنثی کردن تلاش کودتای ادعایی علیه خود و برای تقویت وزن و جایگاه سیاسی خود در رویارویی با مشکلات و دشواری های قریب الوقوع اقتصادی صادر کند.

روزنامه ایتالیایی در پایان اذعان کرده است که به نظر می رسد روابط میان روسیه و عربستان به حالت نوسان بازخواهد گشت و با توجه به اینکه این روابط بر پایه شکننده و متزلزلی از آگهی های مقاصد و پروتکلها مبتنی است، روابط دو کشور به دور از سازش و حل و فصل خواهد بود و این نزاعات کنونی ممکن است اختلافات سیاسی موجود درباره ایران، سوریه و لیبی را احیا کند که به نوبه خود ممکن است به دوری بیشتر دو کشور از یکدیگر منجر شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند