کدخبر: ۳۳۱۰۹۷ لینک کوتاه

یک منبع امنیتی عراقی خبر داد؛

انتقال سفارت‌های آمریکا به پایگاه عین‌الاسد

اقتصادنیوز؛ یک منبع امنیتی در استان الانبار (غرب عراق) می‌گوید که آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای تشویق کشورها به انتقال سفارتشان به پایگاه «عین الاسد» است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ یک منبع امنیتی در استان الانبار (غرب عراق)، امروز (جمعه)، گفت که آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای تشویق کشورها است تا سفارت خود را به پایگاه «عین الاسد» در شمال بغداد منتقل کنند.

پایگاه عین‌الأسد که بزرگترین مقر نیروهای آمریکایی در عراق است، بامداد ۱۸ دی ماه هدف عملیات موشکی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. این عملیات موشکی بخشی از پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی و یارانش بود. در حالی که دولت آمریکا در ابتدا ادعا کرد در این حمله به هیچ نیروی آمریکایی آسیب نرسیده، اما واشنگتن در روزهای اخیر به صدمه دیدن بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهایش در این حمله اذعان کرده است.

این منبع در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «المعلومه» در این خصوص گفت: «نیروهای آمریکایی برنامه‌ای را آغاز کرده‌اند که هدف آن تشویق کشورها خارجی به انتقال سفارتشان از بغداد به پایگاه هوایی عین الاسد به شهر هیت غرب الانبار است».

پیشتر، یک منبع امنیتی عراقی گفت که آمریکا درصدد ساخت یک فرودگاه در نزدیکی پایگاه عین الاسد در استان الانبار است و مقدمات کار را نیز آغاز کرده است.

به گفته این منبع امنیتی، آمریکا قصد دارد این برنامه را با استفاده از اختصاص ساختمان‌های مستحکم در پایگاه یاد شده اجرایی کند.

این منبع ادامه داد که علت این اقدام آمریکا آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا در عراق هنوز مشخص نشده است.

منبع امنیتی یاد شده همچنین گزارش کرد که نیروهای آمریکایی پروژه‌هایی بازسازی تعدادی از ساختمان‌های متروکه در پایگاه عین الاسد را آغاز کرده‌اند.

وی در پایان سخنانش خاطر نشان کرد که مدتی است که فرود هواپیماهای نفربر آمریکایی به پایگاه عین الاسد زیاد شده است.

پیشتر، یک منبع امنیتی عراقی از فرود چند هواپیمای حامل نظامیان و مستشاران آمریکایی در پایگاه «عین‌الاسد» در استان الانبار خبر داد.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند