اصول استفاده از مواد ضدعفونی کننده چیست؟

کدخبر: 331201
اقتصاد نیوز:یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: برای ضدعفونی کردن سطوح عموما می توان از ترکیب یک به پنجاه ماده سفید کننده (وایتکس) و آب استفاده کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، رضا بلند نظر متخصص بیماری‌های عفونی به خبرگزاری مهر گفت: این مطلب که در صورت استفاده از وایتکس ریه‌ها دچار آسیب دیدگی شده و فضا را برای ورود ویروس کرونا آماده می‌کند، در حد شایعه بوده و واقعیت ندارد، اما برای کسانی‌که سابقه بیماری‌های تنفسی دارند ممکن است موجب تشدید علائم شود.

او ادامه داد: بهتر است از این ماده در فضا‌های بسته استفاده نشود و یا در صورت استعمال آن، از تهویه مناسب هوا اطمینان حاصل شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت:برای ضدعفونی کردن سطوح، از میزان یک به پنجاه استفاده می‌شود، یعنی یک قسمت وایتکس و پنجاه قسمت آب در نظر گرفته شود. اما برای ضدعفونی کردن مکان‌هایی که بیماری با ترشحات خونی و مخاطی حضور دارد، مانند بیمارستان این مقدار غلیظ‌تر شده و با نسبت یک به ده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلند نظر گفت: نکته مهم دیگر در خصوص استفاده از وایتکس، مخلوط نکردن آن با سایر مواد و پودر‌های شوینده است، زیرا مخلوط کردن آن با دیگر مواد شوینده موجب تولید گاز‌هایی می‌شود که ممکن است آسیب زننده و خطرناک باشد.

او ادامه داد: برای شستشوی مکان‌هایی مانند حمام و سرویس بهداشتی، استفاده از دیگر مواد شوینده، حتی پودر‌های لباسشویی نیز کفایت می‌کند. همچنین کسانی‌که به آب ژاول حساسیت دارند، می‌توانند برای ضدعفونی کردن دیگر سطوح می‌توان از سایرمواد ضدعفونی، استفاده کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: داشتن خواب کافی، شیر، فرآورده‌های لبنی، عسل و مصرف میوه در وعده‌های غذایی روزانه در کنار مصرف بیشتر مایعات به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

بلندنظر ادامه داد: هرقدر تماس و ارتباط افراد با یکدیگر و حضور در مکان‌های عمومی کمتر باشد، ریسک انتقال ویروس کرونا بیشتر کاهش می‌یابد. تاکید می‌شود، خروج از منزل فقط در مواقع ضروری صورت گیرد و کسانی‌که با توجه به نوع شغل خود با مردم تماس بیشتری داشته و یا در مکان‌های آلوده حضور دارند.

او گفت:حتماً پیش از ورود به منزل لباس‌های خود را تعویض و جدا از دیگر لباس‌ها قرار دهید. علاوه بر شست‌وشوی دست و صورت، دستگیره‌های در و مکان‌های دیگری که با آن‌ها تماس داشتند را ضدعفونی کنید و کفش‌ها نیز باید ضدعفونی شوند، زیرا هنگام سرفه و عطسه، ترشحات در بخش‌تحتانی بدن، یعنی پا‌ها و کفش رسوب می‌کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما