افشاگری گاردین درباره حراج اطلاعات شهروندان انگلیسی به بهانه بحران کرونا

کدخبر: 332658
اقتصادنیوز؛ یک روزنامه انگلیسی با استناد به اسنادی که به دستش رسیده است عنوان کرد اطلاعات فردی شهروندان این کشور برای ایجاد پایگاه داده شیوع ویروس کرونا در اختیار شرکت‌های خصوصی قرار گرفته‌ است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ شرکت‌های تکنولوژی در انگلیس برای ایجاد پایگاه داده‌ای برای شیوع ویروس کرونا اجازه دسترسی به حجم بالایی از اطلاعات شخصی شهروندان را دریافت کرده‌اند.

طبق اسنادی که به دست روزنامه «گاردین» رسیده است، شرکت آمریکایی «پالانتیر» که موسس آن یک سرمایه‌دار راست گرای آمریکایی است در همکاری با استارت‌آپی انگلیسی به نام «فکالتی» که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت دارد، در حال تجمیع پایگاه‌های داده دولت این کشور برای تحلیل شیوع ویروس کرونا هستند.

از این اطلاعات برای ایجاد مدل‌های کامپیوتری پیش‌بینی شیوع بیماری «کووید-۱۹» استفاده شده است. علاوه بر این طبق اسناد خدمات ملی سلامت انگلیس، دو هفته پیش شرکت فکالتی یک شبیه‌سازی کامپیوتری را برای ارزیابی‌های مربوط به اعمال سیاست «ایمنی جمعی هدفمند» در نظر گرفته است.

با این حال وکلای شرکت فکالتی می‌گویند شبیه‌سازی ایمنی جمعی را هرگز اجرایی نکرده‌اند. سخنگوی بخش تبادلات دیجیتال خدمات ملی سلامت انگلیس می‌گوید این اطلاعات به مقامات دولت این اجازه را می‌دهد که «اطلاعات لحظه‌ای درباره خدمات سلامت، نقاط مواجه با افزایش تقاضا و مکان‌هایی که نیاز به دریافت تجهیزات حیاتی را دارند» در اختیار داشته باشند و بتوانند بهترین پاسخ را به شیوع ویروس کرونا داشته باشند.

به گفته این سخنگو، «شرکت‌های دخیل کنترلی بر اطلاعات ندارند و اجازه استفاده یا انتشار آن برای مقاصد شخصی را ندارند».

با این حال گاردین معتقد است این اطلاعات که در سطح فردی و به صورت جامع گرد‌آوری شده‌اند، بر ماهیت حساس آن‌ها دلالت دارند. همچنین حجم بالایی از اطلاعات فردی شامل اطلاعات سلامت، نتایج تست کووید-۱۹، محتوای تماس‌های گرفته شده با خدمات ملی سلامت و اطلاعات کلینیکی افرادی که تحت مراقبت‌های ویژه قرار می‌گیرند، در این اسناد قرار دارند.

به گفته یکی از مقامات نهاد سلطنتی انگلیس مقادیر «بی‌سابقه‌ای» از اطلاعات محرمانه سلامت با سرعت بالایی در این پروژه سرازیر شده‌اند که عدم توجه کافی به حریم شخصی افراد، اخلاقیات و محافظت از اطلاعات در آن دیده می‌شود.

این مقام انگلیسی دسترسی باز به اسنادی که در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته‌اند را «درز شوکه‌کننده داده‌ها» توصیف کرد.

با این‌که اطلاعات تماس‌های گرفته شده با خدمات ملی سلامت به‌صورت ناشناس ثبت شده‌اند، جنسیت فرد، کد پستی، علائم بیماری و حتی مدت زمان دقیق مکالمه را در بر دارند. با این حال خدمات ملی سلامت از پاسخ به این سوال که کدام شرکت‌ها اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی تماس‌ها را دریافت کرده‌اند، خودداری کرد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما