مصوبه مزد ۹۹ به دیوان عدالت اداری می‌رود

کدخبر: 333107
اقتصاد نیوز:رییس کمیسیون حمایت از حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضاییه از تهیه شکایت نامه ای در خصوص اعتراض کارگران به تصویب حداقل دستمزد سال ۹۹ خبر دادو گفت: بزودی آن را به دیوان عدالت اداری ارسال می کنیم.

به گزارش اقتصاد نیوز، سلیمانی؛ رییس کمیسیون حمایت از حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضاییه به فارس گفت: با استفاده از وکلای مرکز وکلا،به وکالت از تعدادی از کارگران معترض به تعیین حداقل دستمزد آنان به صورت رایگان و بدون دریافت حق الوکاله، دادخواست ابطال مصوبه تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ را در سامانه عدل ایران ثبت کردیم.

وی افزود: به محض شروع فعالیت دفاترخدمات الکترونیک قضایی و در اولین فرصت این شکایت نامه را به دیوان عدالت اداری ارجاع می دهیم تا پیگیری لازم انجام شود.

سلیمانی تصریح کرد: در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران برگزار شد، متاسفانه بدون توجه به شرایط و وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه و تورم واقعی و بدون مداقه کافی به الزامات قانونی مقرر شد فقط ۲۱ درصد به دستمزد پایه کارگران در سال ۹۹ اضافه شود که در همان جلسه نمایندگان کارگران مخالفت صریح خود را به طور قاطع اعلام نمودند و از امضای صورتجلسه نیز استنکاف کردند اما متاسفانه هیچگونه ترتیب اثری به اعتراضشان داده نشد.

رییس کمیسیون حمایت از حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضائیه گفت: بخشنامه مذکور بر خلاف ماده ۴۱ قانون کار که صراحتا اعلام دارد نرخ حداقل مزد کارگران بر اساس میزان نرخ تورمی که از طرف بانک مرکزی اعلام می‌شود باید تعیین شود، نشده است.

وی افزود: همچنین مطابق اصول مسلم حقوقی آیین نامه ها و بخشنامه‌ها و دستورالعمل های اصداری از ادارات دولتی نباید بر خلاف قوانین عادی و به طریق اولی قانون اساسی باشد.

سلیمانی گفت: بنابر گزارش بانک مرکزی میزان تورم در سال گذشته ۴۱درصد بوده است در حالیکه تعیین میزان ۲۱ درصد افزایش دستمزد برخلاف صراحت قانون مذکور است.

وی اظهار کرد: بنابراین مطابق اصل سوم از قانون اساسی دولت موظف است رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه‌های مادی و معنوی را فراهم کند؛ در حالیکه تصویب چنین مصوبه ای مغایر با اصول مسلم و مصرح در قانون است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما