کدخبر: ۳۳۳۳۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حمایت پوتین از همتای چینی در مقابل اتهام‌های آمریکا

اقتصادنیوز؛ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تماس تلفنی با همتای چینی خود، از اقدامات پکن درخصوص کنترل ویروس کرونا و اطلاع‌رسانی و همکاری با جامعه جهانی تقدیر، و اتهام‌زنی‌های آمریکا در این زمینه را رد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در تماس تلفنی با «شی جین‌پینگ» همتای چینی خود، از عملکرد پکن در قبال شیوع ویروس کرونا دفاع کرد.

به نوشته نشریه «نیوز ویک»، کاخ کرملین روز پنجشنبه اعلام کرد رهبران روسیه و چین در گفت‌وگویی تلفنی «به تبادل نظر درباره اوضاع پیرامون همه‌گیری جهانی ویروس کرونا پرداختند».

در این بیانیه آمده است، دو طرف بر «تقویت بیشتر همکاری‌ها در این زمینه و تبادل متخصصان، منابع و تجهیزات پزشکی، دارویی و محافظتی» تأکید کردند. همچنین پوتین اتهامات دولت آمریکا علیه شی جین‌پینگ درخصوص مخفی‌کاری در ارائه آمار فوت و ابتلا به ویروس کرونا در چین را رد کرد.

کرملین بیان داشت:‌ «طرف روسی از اقدامات بی‌وقفه و موثر طرف چینی که موجب ثبات وضعیت اپیدمی‌شناختی در این کشور شد به شدت قدردانی می‌کند. [در این تماس] غیر سازنده بودن تلاش‌ها جهت متهم کردن چین به اطلاع‌رسانی ناقص به جامعه جهانی درخصوص ظهور این بیماری خطرناک مورد تأکید قرار گرفت».

این بیانیه افزود: «هر دو رهبر اطمینان دادند که کشورهایشان با ادامه این همکاری‌های نزدیک، قادر خواهند بود بر چالش‌های مرتبط با این همه‌گیری جهانی چیره شوند».

دولت آمریکا ابتدا از تلاش چین در کنترل ویروس کرونا قدردانی کرد اما ناکامی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در کنترل به‌موقع این بیماری در کشورش موجب شد انگشت اتهام را به سمت پکن بگیرد.

ترامپ حتی سازمان جهانی بهداشت را به جانب‌داری از چین متهم کرده و کمک‌های آمریکا به این نهاد را قطع کرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند