کدخبر: ۳۳۳۴۶۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دستور عجیب ترامپ به هوادارنش؛ میشیگان، مینه‌سوتا و ویرجینیا را آزاد کنید!

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور آمریکا در توئیت‌هایی مبهم جمعه از هوادارانش خواست ۳ ایالتی را که اخیراً صحنه تظاهرات بوده‌اند «آزاد کنند.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا جمعه با ارسال پیام‌هایی مبهم از طرفدارانش خواست ایالت‌هایی که اخیراً به دلیل تعطیلی بر اثر شیوع کرونا صحنه تظاهرات بوده‌اند را «آزاد کنند.»

توئیت دونالد ترامپ یک روز بعد از آن اتفاق افتاد که او از دستورالعمل دولت خود برای بازگشایی اقتصاد آمریکا در سه مرحله رونمایی کرد.

ترامپ در سه توئیت متوالی که تماماً با حروف‌های بزرگ نگاشته شده‌اند نوشت: «میشیگان را آزاد کنید!»، «ویرجینیا را آزاد کنید!» و «مینه‌سوتا را آزاد کنید!».

رئیس‌جمهور آمریکا در روزهای گذشته مواضعش در قبال فرمانداران دموکرات چندین ایالت آمریکا را چندین بار تغییر داده است. او ابتدا آنها را مورد انتقاد قرار داد، بعد گفت با آنها دوست شده و باز به آنها حمله کرده است. ترامپ در چند توئیت روز جمعه ضمن دفاع از عملکرد خودش در مدیریت ویروس کرونا به انتقاد از فرماندار نیویورک پرداخت و به «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور ما قبل خودش حمله کرد.

فرمانداران هر سه ایالتی که ترامپ خواستار «آزادسازی» آنها شد دموکرات هستند. همه این ایالت‌ها در روزهای گذشته صحنه تظاهرات‌هایی با حضور معترضانی بوده‌اند که خواستار رفع دستورات منع آمد و شد در این ایالت‌ها هستند. به عنوان مثال، معترضان در میشیگان برای اعتراض به صدور دستور منع تردد از سوی فرماندار «گرچن ویتمر» با هزاران خودرو روانه مرکز این ایالت شدند. 

با این حال، روزنامه یواس‌ای‌تودی نوشته منظور ترامپ از این توئیت‌ها هنوز کاملاً مشخص نیست. تنها توضیح اضافی که او ارائه کرده در توئیت سوم است که همراه با آن از هوادارانش خواسته «حقوقتان در متمم دوم قانون اساسی را حفظ کنید. این حق به مصادره گرفته شده است.»

کاخ سفید به درخواست روزنامه یو‌اس‌ای‌تودی برای توضیح درباره این توئیت‌ها پاسخ نداده است. 

منتقدان ترامپ می‌گویند به نظر می‌رسد ترامپ در حال تشویق به برگزاری تظاهرات‌های اعتراضی در این سه ایالت است که همگی برای انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر ۲۰۲۰ هم حائز اهمیت هستند.

«جوئان فریمن»، استاد تاریخ دانشگاه ییل که متخصص در زمینه خشونت‌های ضددولتی است در واکنش به توئیت‌های ترامپ نوشت: «او دارد در گیر و دار یک بحران سلامت ساکنان این ایالت‌ها را به حمله به مسئولان ایالتی ترغیب می‌کند.»

وی اضافه کرد: «ترامپ دارد بی‌توجه به اینکه کارش چه اثراتی دارد ایالت‌ها را می‌کوبد تا بتواند حمایت کسانی که او را دوست دارند به دست بیاورد.»

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند