کدخبر: ۳۳۴۰۰۷ لینک کوتاه

لپ‌تاپی که ۲۵ کارگر را اخراج کرد!

اقتصادنیوز : دبیر اجرایی خانه کارگر ساوه و زرندیه از اخراج ۲۵ کارگر در یکی از شرکت‌های شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه به بهانه مفقود شدن یک دستگاه لپ‌تاپ در این واحد تولیدی و صنعتی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، داوود میرزایی اظهار کرد: کارگران اخراجی شرکت پارلو در مراجعه به خانه کارگر مدعی شدند که کارفرمای این واحد تولیدی با طرح ادعاهای واهی و پوچ دست به اخراج دسته‌جمعی کارگران زده است. این بهانه مفقود شدن یک دستگاه لپ‌تاپ در فضای کارخانه است که گفته شده برای کنترل و پایش کارگران و محیط کاری مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

وی بیان کرد: کارفرمای این واحد تولیدی بدون توجه به تذکرات مسئولان و حتی معاون فرماندار شهرستان مبنی بر بازگشت به کار کارگران اعلام کرده است تا زمانی که لپ‌تاپ شرکت پیدا نشود هیچ یک از کارگران حق ورود به محیط کارخانه را ندارند در حالیکه طبق تحقیقات انجام شده ورود و خروج کارگران در نگهبانی شرکت کنترل می‌شود و اصلا وجود این دستگاه رایانه در شرکت نامشخص است.

دبیر خانه کارگر ساوه و زرندیه، استان مرکزی گفت: کارفرما بلافاصله پس از اخراج کارگرانی که بعضا با سابقه ۱۰ تا ۱۵ سال در شرکت فعالیت داشتند با انتشار آگهی استخدام به جذب نیروی کار جدید اقدام کرده است.

وی افزود: این کارفرما کارگران یاد شده را اخراج کرده تا بتواند با جذب نیروهای جدید با حداقل حقوق و دستمزد، هزینه‌های خود را کاهش دهد، چرا که کارگران معوقات عیدی، سنوات و حقوق دارند.  

دبیر خانه کارگر ساوه و زرندیه بیان کرد: این کارخانه تولیدکننده ورق‌های رنگی شیروانی است و به‌دلیل ضعف مدیریت در این مجموعه میزان اشتغال این شرکت از ۱۰۰ نفر به ۲۵ نفر کاهش یافته است.

میرزایی از دستگاه قضایی و مسئولان استانی و شهرستانی خواست تا از کارفرما بخواهند زمینه بازگشت کارگران به این واحد تولیدی را فراهم کنند تا در این شرایط کرونایی اخراج کارگران چالش دیگری برای جامعه ایجاد نکند.

وی از اخراج ۴۷ نیروی کار در شرکت روناک دارو شهرصنعتی کاوه نیز خبر داد و افزود: عدم تامین مواد اولیه تولید و سرمایه در گردش از سوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت مهم‌ترین دلیل کارفرمای این واحد تولیدی برای اخراج کارگران بوده است.

وی گفت: کارفرمای این شرکت اعلام کرده است چنانچه مشکلات شرکت برطرف نشود در روزهای آینده ۲۰۰ کارگر این واحد تولیدی فعال در حوزه دارویی را نیز اخراج خواهد کرد.

پیگیری از مسئولان شهرستان و فرمانداری حاکی از تشکیل جلسه کمیسیون کارگری ساوه در روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت با حضور کارفرما برای بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص اخراج کارگران است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند