کدخبر: ۳۳۴۴۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سکته مغزی ناگهانی جوانان در اثر کرونا

اقتصاد نیوز:پزشکان آمریکایی می گویند که ویروس جدید کرونا احتمالا عامل سکته مغزی ناگهانی در برخی بزرگسالان بین ۳۰ تا ۵۰ ساله است.

به گزارش اقتصاد نیوز، پزشکان آمریکا از افزایش شواهدی سخن می گویند که از لخته شدن خون بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» به شکلی غیرعادی حکایت دارد. لخته شدن خون بیماران می تواند منجر به سکته مغزی شود.

توماس آکسلی، جراح مغز در نیویورک به همراه همکارانش در روزهای گذشته با بیمارانی روبرو شده اند که یا علائم ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا نداشتند و یا تنها از علائم خفیف ابتلا به این ویروس رنج می بردند. این بیماران به دلیل سکته مغزی در بیمارستان بستری شدند.

گزارش ما نشان می‌دهد که موارد سکته مغزی ناگهانی در میان بیماران جوان طی دو هفته گذشته هفت برابر شده است. اغلب این افراد سابقه بیماری ندارند و با علائم خفیف [بیماری «کووید ۱۹»] یا بدون علائم در خانه خود بودند.

به گفته توماس آکسلی تست کرونای این بیماران که کمتر از ۵۰ سال داشتند مثبت بوده است. این جراح مغز آمریکایی می گوید: «ویروس [کرونا] به نظر می رسد که با ایجاد لخته در شریان ها باعث سکته مغزی می شود.»

او می افزاید: «گزارش ما نشان می دهد که موارد سکته مغزی ناگهانی در میان بیماران جوان طی دو هفته گذشته هفت برابر شده است. اغلب این افراد سابقه بیماری ندارند و با علائم خفیف [بیماری «کووید-۱۹»] یا بدون علائم در خانه خود بودند.»

به گفته وی دو نفر از این بیماران با تاخیر با اورژانس تماس گرفته بودند. گزارش های متعددی طی هفته های گذشته از عدم تماس یا تاخیر در تماس با اورژانس همزمان با شیوع ویروس جدید کرونا منتشر شده است. به نظر می رسد که شهروندان آمریکایی با توجه شمار زیاد بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» تصور می کنند که نباید در شرایط فعلی با اورژانس تماس بگیرند.

سکته مغزی در افراد زیر ۵۰ سال به ویژه در رگ های بزرگ مغز امری نادر محسوب می شود. نتایج یافته های توماس آکسلی و همکارانش قرار است در نشریه پزشکی نیو اینگلند (New England Journal of Medicine) چاپ شود.

این مطلب برایم مفید است
229 نفر این پست را پسندیده اند