تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا درباره فعالیت اماکن مذهبی و پاساژها

کدخبر: 334765
اقتصادنیوز : رئیس جمهور درباره تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا گفت: در هر استان و شهرستانی که در وضعیت سفید قرار گرفت بلافاصله همه اماکن و بقاع مذهبی در آن جا بازگشایی می‌شود. درباره وضعیت فعالیت پاساژها در مناطق گرمسیر هم تصمیم گرفته شد تا برای آنکه آنها در مضیقه نباشند، استانداران مجازند ساعت کار پاساژها را تا ساعت ۲۰ افزایش دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،‌  حسن روحانی رییس جمهوری در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ماه رمضان ماه انس با قرآن و کمک به دیگران است، اظهار کرد: در این ماه باتوجه به سختی هایی که برای اقشار آسیب پذیر است و همچنین با توجه به اینکه پویش های از طرف مردم و خیرین و هیئات و نیروهای مسلح آغاز شده، همه کمک کنیم که سفره مردم بی افطار نماند.

وی با تاکید بر توجه مردم به موضوع انفاق گفت: انفاق در روزهای شادی و حزن باید ادامه یابد و باید به یاری اقشاری که فشار بر آنها زیاد است بشتابیم و پویش کمک به اقشار آسیب. پذیر در ماه مبارک رمضان جلوه دیگری داشته باشد.

رئیس جمهوری با تاکید بر محدودیت اجتماعات همچنان وجود دارد خاطر نشان کرد خدای ناکرده بازگشایی های کسب و مار باعث نشود که این برداشت را داشته باشیم که کرونا در حال تمام شدن است و ما باید به سمت زندگی روزمره خود برویم.؛ چراکه نمیشود گفت که کرونا کی تمام میشود و به دلیل این که واکسن و دارویی برای این بیماری وجود ندارد، تقریبا همه باز بر دوش مردم قرار میگیرد؛ درحال حاضر تنها راه مقابله با این بیماری مراقبت از خود و رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی است. اینگونه در نظر بگیریم که کرونا متاسفانه همچنان هست و نما باید یاد بگیریم که چگونه در این شرایط زندگی کنیم؛ راه این کار تقوا و خود نگهداری است.

 

 

روحانی گفت: الحمدالله تاکنون اکثریت قاطع مردم به همه اصول توجه و آنها را مراعات کردند و میدانند که راه حل بدست خودشان است که باید بیشتر مراقبت کنند. البته مدافعان سلامت هم آماده اند و هم هوشیاری و تجربه‌شان بیشتر شده است.

وی با اشاره به افزایش امکانات درمانی کشور طی روزهای اخیر اظهار کرد: در جلسه امروز گزارش شد که بسیاری از تخت های بیمارستانی و مراقبی و دستگاه های کمک تنفسی امکانات اضافه شده است؛ این بدان معناست که ما درحال تجهیز بخش بیمارستانی هستیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه برای ما مهم است که تعداد مبتلا در روز چقدر باشد، افزود: اگر بر تعداد مبتلایان اضافه شود به دلیل پیشتازی بخش بهداشت است که رفته و است انجام داده و فرد را شناسایی کرده است؛ بنابراین اگر از طریق تست مبتلا را کشف کنیم جای ناراحتی و نگرانی نیست اما اگر خدای ناکرده اضافه شدن تعداد مبتلا بدلیل عدم رعایت اصول بهداشتی باشد، باید نگران باشیم و با آن مقابله نماییم.

روحانی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم اگر تعداد مبتلایان افزایش می‌یابد بر مبنای افزایش است ها باشد نه عدم مراعات مسائل بهداشتی، گفت: امروز تصمیم جدیدی در زمینه مقابله با کرونا اتخاذ کردیم؛ پیشنهاد جدید این است که کشور بر مبنای ابتلای به کرونا و شیوع کرونا و مقرراتی که وزارت بهداشت بعنوان معیار قرار میدهند تقسیمات جدید کشوری انجام شود؛ مثلا اگر وزارت بهداشت اعلام میکند در شهری به مدت یک هفته ابتلای به کرونا گزارش نشده و فوتی های کرونا در این شهر صفر است، آن منطقه سفید اعلام شود و مناطق دیگر یا زرد یا قرمز هستند. بنابراین بر مبنای سفید، زرد یا قرمز کشور را تقسیم بندی کنیم.

وی با اشاره به شرایط بازگشایی اماکن مذهبی در کشور ادامه داد: فعلا در این جلسه راجع به اماکن مذهبی و نماز جماعت بحث کردیم و در هفته های آینده درباره موضوعات دیگر در مناطق مختلف تصمیم‌گیری خواهیم کرد؛ در این بررسی جدید به این نتیجه رسیدیم که هر استان و شهرستان که سفید شد بلافاصله همه اماکن و بقاع مذهبی در آن جا بازگشایی می‌شود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز تعداد مناطق سفید کشور بالای صد است، اظهار کرد: بعد از اعلام اسامی این شهرها آنها می‌توانند مساجد خود را با رعایت پروتکل ها بازکننده و نماز جمعه در این شهرها با رعایت مسائل مربوطه برگزار شود.

روحانی خاطر نشان کرد: امروز راجع به مترو و اتوبوس نیز بحث شد؛ با توجه به اینکه معمولا فاصله های اعلامی در زمانهای شلوغی خیلی مراعات نمیشود، قرار شد که روی ماسک و دستکش تاکید کنیم؛ وزارت بهداشت اعلام خواهد کرد که از چه روزی داشتن ماسک برای استفاده از  مترو و اتوبوس ضروری است. همچنین درباره وضعیت فعالیت پاساژها در مناطق گرمسیر تصمیم گرفته شد تا برای آنکه آنها در مذیقه نباشد نباشند، استانداران مجازند ساعت کار پاساژها را تا ساعت ۲۰ افزایش دهند.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما