کدخبر: ۳۳۵۰۸۳ لینک کوتاه

تشبیه جالب یک استاد آمریکایی از ادعای پمپئو درباره برجام

اقتصادنیوز : یک استاد دانشگاه آمریکا از تلاش اخیر وزیر امور خارجه این کشور برای اعمال فشار بر شواری امنیت در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با ارائه طرحی حقوقی که نشان دهد آمریکا هنوز عضوی از برجام است و می‌تواند از مقررات مکانیسم ماشه در این توافق استفاده کند، انتقاد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، استفن والت استاد امور بین‌الملل دانشگاه هاروارد تلاش اخیر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا را برای ارائه طرحی حقوقی که نشان دهد این کشور هنوز عضوی از توافق هسته‌ای است تا بدین طریق در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بر شورای امنیت سازمان ملل اعمال فشار کند، در صفحه توییترش مورد انتقاد قرار داده و نوشت: تلاش پمپئو برای فعال کردن مقررات اعمال دوباره[مکانیسم ماشه] در برجام[توافق هسته‌ای] پس از آن که آمریکا از آن خارج شده و آن را دور انداخت، مانند این است که مردی با طلاق همسرش را ترک کند و آن وقت بگوید باید درباره این که زن سابقش با چه کسی قرار می‌گذارد خودش تصمیم بگیرد.

اظهارات این استاد دانشگاه آمریکا در این باره در پی این مطرح می‌شود که روزنامه نیویورک تایمز به تازگی در گزارشی مطرح کرد: ‌مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در حال آماده‌سازی یک طرحی حقوقی است که نشان دهد آمریکا هنوز عضوی از توافق هسته‌ای با ایران است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از آن خارج شد. این بخشی از یک راهبرد پیچیده برای تحت فشار قرار دادن شورای امنیت سازمان ملل است که تحریم تسلیحاتی علیه تهران را تمدید کرده و اطمینان حاصل کند که تحریم‌های سختگیرانه‌تری علیه ایرانی اعمال شود.

‌دولت فعلی آمریکا در سال ۲۰۱۸ با ناقص تلقی کردن توافق هسته‌ای که میان ایران و پنج قدرت جهانی انجام شده بود، از آن خارج شد و در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» تحریم‌های متعددی را بر ایران اعمال کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند