کدخبر: ۳۳۵۲۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
نیویورک پست نامزد جدید جانشینی رهبرکره شمالی را معرفی کرد!

نیویورک پست نامزد جدید جانشینی رهبرکره شمالی را معرفی کرد!

اقتصادنیوز: غیبت دو هفته‌ای کیم‌جونگ اون، رهبر کره شمالی شایعات زیادی را درباره وضعیت جسمانی و جانشینان احتمالی او مطرح کرده است.

 به گزارش اقتصادنیوز روزنامه آمریکایی نیویورک‌پست روز چهارشنبه درگزارشی با عنوان «عموی کیم جونگ اون احتمالا به عنوان جانشین رهبر کره‌شمالی انتخاب می‌شود» افزود: براساس گزارش‌های رسیده، با وجود گمانه‌زنی‌ها مبنی بر جانشینی «کیم یو جونگ» خواهر و نزدیکترین شخص به «کیم جونگ اون»، به عنوان رهبر کره شمالی، احتمال می رود «کیم پیونگ ایل» عموی رهبر کره شمالی به عنوان جانشین ظاهر شود.

این مرد ۶۵ ساله آخرین بازمانده شناخته شده «کیم ایل سونگ» بنیانگذار حکومتی است که در ۱۰۸ مین سالگرد پایه گذاری خود شاهد شایعاتی مبنی بر مرگ آخرین رهبر خود است. کیم جونگ ایل در سال ۱۹۹۴ میلادی قدرت را در دست گرفت و تا سال ۲۰۱۱ فرمانروایی آن را برعهده داشت.

اما کیم پیونگ ایل برادر ناتنی ایل، در این حین به عنوان دیپلمات در مجارستان، بلغارستان، فنلاند، لهستان و جمهوری چک طی ۴۰ سال خدمت کرد و در نهایت سال گذشته به کشورش بازگشت. برخی ناظران کره شمالی اکنون فکر می کنند او ممکن است بر کیم یو جونگ پیشی گرفته و به دلیل مردسالار بودن جامعه کره شمالی، رهبری این کشور را در دست گیرد.

«تائه یونگ هو» که معاون سفیر کره شمالی در انگلیس پیش از تبعید به جنوب در سال ۲۰۱۶ بوده است در این خصوص می گوید: رهبران پیونگ یانگ احتمالا از واگذاری قدرت به خواهر کوچکتر کیم جونگ اون جلوگیری می کنند.

تائه با بیان اینکه کره شمالی به رهبری کیم یو جونگ بعید است بتواند پایدار بماند، افزود: رهبری کشور در دست وی می تواند یک فاجعه باشد و به همین دلیل برخی مقامات سعی می کنند کیم پیونگ ایل را که اکنون در بازداشت خانگی است، به مرکز قدرت برگردانند. "

اما برخی دیگر چنین احتمالی را منتفی می دانند. به عوان مثال «کیم بایونگ کی» عضو کمیته اطلاعات پارلمان کره جنوبی، روز یکشنبه در رسانه های اجتماعی اعلام کرد که هیچ احتمالی مبنی بر جانشینی کیم پیونگ ایل وجود ندارد و این تئوری را مضحک دانست.

هنگامی که کیم جونگ اون در سال ۲۰۱۱ قدرت را در دست گرفت، پاکسازی گسترده ای را شروع کرد و حتی عمویش «جانگ سونگ تائک» را اعدام و بسیاری نیز بر این باور هستند که شخص وی دستور ترور برادر خود، «کیم جونگ نام» تبعید شده در مالزی را صادر کرده است.

از طرفی، تحلیلگران معتقد هستند این واقعیت که کیم پیونگ ایل به دست کیم جونگ اون کشته نشده است شاید به این دلیل باشد که رهبر جوان کره شمالی هرگز او را یک دشمن ارزشمند ندیده است.

رهبر ۳۶ ساله کره شمالی آخرین بار در ۱۱ آوریل (۲۳ فروردین) در انظار عمومی ظاهر شد زمانی که در جلسه حزب کارگران کشورش خواستار تدابیر شدید علیه ویروس کرونا شده بود، اما عدم حضور وی در مراسم بزرگداشت ۱۰۸ امین سالگرد تولد "کیم ایل سونگ" در ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین)، گمانه زنی هایی را در مورد سلامت وی ‌برانگیخته است. وی از زمان تصدی مقام رهبری کره شمالی در اواخر سال ۲۰۱۱، سابقه نداشته است در این مراسم شرکت نکند.

کیم جونگ اون در سال ۲۰۱۱ میلادی و پس از درگذشت پدرش کیم جونگ ایل بر اثر حمله قلبی، به قدرت رسید.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند