یورش نیروهای متحد امارات به هم‌پیمانان سعودی در جنوب یمن

کدخبر: 335504
اقتصادنیوز؛ منابع خبری یمنی، صبح امروز (جمعه)،‌ از حمله نیروهای شورای انتقالی -متحد امارات- به نیروهای دولت مستعفی منصور هادی -متحد عربستان- در جزیره «سقطری» در آب‌های جنوبی یمن خبر دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ بامداد امروز نیروهای «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) مورد حمایت امارات، به نیروهای دولت «منصور هادی» رئیس دولت مستعفی یمن در شهر «حدیبو» مرکز استان مجمع الجزایر «سقطری» از چند محور حمله کرده‌اند. 

روز گذشته، «مختار الرحبی» مشاور وزیر اطلاع رسانی دولت مستعفی یمن از خیانت سرتیپ «ناصر قیس» کاردار فرمانده تیپ شماره یک نیروهای پیاده نظام دریایی دولت مستعفی یمن و تحویل اسلحه نیروهای دولت مستعفی به «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) وابسته به امارات خبر داده بود.

به گزارش وبگاه خبری «عدن نیوز»، صبح امروز، نیروهای شورای انتقالی پس دست‌یابی به تسلیحات نظامی تیپ اول پیاده‌نظام دریایی، از سمت منطقه «قاضب» وردودی غربی حدیبو تلاش کردند وارد شهر شوند.

شورای انتقالی جنوب، شامگاه ششم اردیبهشت در اقدامی که اوج اختلاف نواب عربستان و امارات در جنوب یمن بود، اعلام خودمختاری کرد و تحرکات نظامی خود را در عدن از سر گرفت.

به گفته منابع یمنی، نیروهای شورای انتقالی از بامداد امروز، با توپ و تانک به شهر حمله کردند و در مقابل نیروهای دولت هادی در حال مقاومت در برابر این نیروها هستند.

خبرنگار شبکه «المهریه» در سقطری در حساب فیسبوکی خود گزارش کرد که نیروهای شورای انتقالی با حمایت سرتیپ اماراتی «خلفان المزروعی» شهر را از جهت‌های مختلفی به شهر هجوم آوردند.

روز گذشته نیز مختار الرحبی، که بشدت از خیانت فرمانده خود خشمگین شده بود، با خطاب قرار دادن  المزورعی، محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی تأکید کرد که این جزیره هیچگاه به دست نیروهای تحت حمایت امارات نخواهد افتاد.

این حمله درست پس از آن شکل گرفت که نیروهای شورای انتقالی در نامه‌ای به فرمانده ائتلاف سعودی در حدیبو،‌ ۲۴ ساعت به آنها مهلت داده بودند تا «سازه‌های جدید نظامی حدیبو» را پاکسازی کنند.

در این نامه به نیروهای ائتلاف هشدار داده شده است که هر چه سریع‌تر با ورود به موضوع، اقدامات لازم را انجام دهند در غیر این صورت خود این نیروها مسئول عواقب اقدامات «سخت» نیروهای انتقالی خواهند بود.

«احمد بن دغر» مشاور «عبد ربه منصور هادی» نیز در واکنش به این اقدامات به نقل از استاندار سقطری در حساب فیسبوکی خود گفت، در این درگیری‌ها از انواع مختلف اسلحه استفاده شده است.

بن دغر ضمن هشدار درباره اینکه نیروهای انتقالی در حال سیطره بر شهر هستند، خود از رئیس دولت مستعفی، معاون و نخست‌وزیرش و همچنین «برداران» سعودی خود خواست که برای خاموش کردن آتش این درگیری‌ها وارد عمل شوند. وی همچنین در ادامه نوشت:‌ «کسی که در این نبردها پیروز شود شکست‌خورده است».

همزمان با بالا گرفتن جنگ لفظی و تهدایدات دو طرف، «شورای انتقالی جنوب»، دولت مستعفی یمن را فاقد مشروعیت اعلام کرده، حال آنکه عربستان و امارات دلیل آغاز جنگ علیه یمن را حمایت از این «دولت قانونی»‌ اعلام کرده بودند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما