کدخبر: ۳۳۶۰۶۵ لینک کوتاه

باقری کنی: در جامعه‌ای که امر به معروف باشد "به من چه و به تو چه" وجود ندارد

اقتصادنیوز :دبیر ستاد حقوق بشر گفت: اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه دینی جا بیفتد و همه مسئول باشند و آن را ترویج کنند ما "به من چه و به تو چه" نخواهیم داشت چون حقوق مردم به نحو احسن رعایت می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،‌ علی باقری کنی عصر دوشنبه (۱۵ اردیبهشت) برای دومین بار با حضور در ویژه برنامه تلویزیونی «مثبت مکث» به تحلیل نقض حقوق ملت ایران توسط غرب پرداخت و در پاسخ به پرسشی درباره تخریب میراث دینی مسلمانان مانند تخریب محل زندگی پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه (س) توسط عربستان سعودی و اینکه چرا ایران اعتراضی به این مساله نداشته، اظهار کرد: برج ‌العرب نماد جاهلیت عربی است و در دوره حضرت رسول هم آنها بت‌هایی درست کرده و در اطراف کعبه قرار می‌دادند که ذیل کعبه بود. ولی بت جاهلیت مدرن این است و به گونه‌ای است که نمایی از خانه شریفی که همه باید دور آن بگردند را پوشانده و این نماد جهالت نشان دهنده فهم و درک و عمق جاهلیت مدرن است که در مقدس‌ترین جا روی کره زمین چنین اقدامی را انجام می‌دهند.

وی افزود: سعودی‌ها از ابتدا این نگاه تخریبی را داشته ‌اند و صرف نظر از اینکه این مکان‌ها میراث اسلامی است، میراث بشریت بوده و قیمت و ارزش مادی‌ آن قابل احصاء نیست، ولی آنها در مکه و مدینه به بهانه‌های مختلف مانند بقیع جنایت انجام دادند و این نشان دهنده فهم و درک آنها از دین و پدیده‌های مختلف در عرصه حیات است.

وی با اشاره به اینکه عربستان سعودی در جاهای دیگر هم اینگونه رفتار می‌کند، گفت: مثلا در یمن نیز همین‌گونه عمل کردند و مردم بی‌گناه را به فجیع ترین وضع به شهادت می‌رسانند و در مضیقه قرار می‌دهند که هدفی جز توسعه طلبی و زیاده خواهی ندارند.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: ما باید تدارک ببینیم که جهان اسلام و همه آزادی‌ خواهان جهان بیایند و در عرصه مقابله حقوقی در قبال اینها اقامه دعوا کنند تا بدون هزینه نتوانند هر اقدامی را انجام دهند چون بحث عربستانی‌ها این است که کشور خودمان است در صورتی که این میراث بشریت است.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: وقتی چنین اتفاقی برای اماکن دیگری از جهان از جمله ایران که ثبت یونسکو هستند بیفتد صدای همه در می‌آید ولی ظاهرا عربستانی‌ها این اماکن را ثبت یونسکو نکرده‌اند و مفری برای خود ساخته‌اند تا جنایت علیه بشریت و تمدن اسلامی انجام دهند و کسی نتواند در مقابل آنها ادعایی داشته باشد.

باقری کنی با تاکید بر اینکه ما باید ظرفیت‌های دولتی و مدنی جهان اسلام را بسیج کنیم، گفت: نباید اجازه دهیم روند توسعه‌ تخریبی سعودی‌ها بیش از این ادامه پیدا کند.

باقری در مورد موضوع حقوق بشر که از سوی غربی‌ها مطرح می‌شود، گفت: آنها به گونه‌ای موضوع را القا کردند که حقوق بشر بحث وارداتی است در صورتی که مبنای حقوق بشر دینی است و اعتقاد ما این است که همه حقوق از خداست. حقوق مردم در دین ما آنقدر محترم است که مثلا اگر کسی با سلاح می‌خواهد مردم را بترساند، تعبیری که از آن در فقه ما وجود دارد محاربه با خداست.

وی افزود: در روایات هم داریم که خدا با توبه از گناهان می‌گذرد اما باید حق‌الناس را ادا کرد.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه تصریح کرد: فضایی که غربی‌ها برای ما ایجاد کردند فضای مسمومی است و با واقعیت‌های ما نمی‌خواند. در واقع آنها با عنوان حقوق بشر فضایی ایجاد کردند که اقشار مختلف در داخل کشور را در مقابل هم قرار داده‌اند. حال وقتی که در مقابل حقوق همه مردم ایران قرار می‌گیریم می‌گویند که تسامح کنید. مثلا در مورد توانمندی دفاعی و موشکی ما می ایستند و می‌گویند که نباید خیلی پافشاری کنید و باید اهل تعامل باشید. جریان غربگرا در کشور هم این موضوع را مطرح می‌کنند که در موضوع هسته‌ای اینگونه بود.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: جریان غربگرا در داخل کشور که برخی در حاکمیت بودند هم در موضوع هسته‌ای همین مساله را مطرح می‌کنند و می‌گفتند وقتی ما نفت و گاز داریم چرا باید دنبال این چیزها برویم. در صورتی که جایی که باید بایستیم اینجاست چون حقوق ملت است.

باقری کنی گفت: سوال من از کسانی که می‌گفتند در مقابل حقوق ملت تسامح کنید این است که آیا زمانی که سر ارث پدرتان با خواهر و برادرتان بحث می‌کنید از چیزی می‌گذرید.

وی با بیان اینکه جامعه دینی جامعه مبتنی بر محبت، الفت و صفاست و حقوق وقتی مطرح می‌شود که اختلاف مطرح باشد. در جامعه دینی که مملو از صمیمیت باشد حقوق در مرحله آخر است. بنابراین جامعه دینی جامعه محبت آمیز است و برای این منظر مانند خانواده پدر و مادر باید فضا را با مسئولیت پذیری باز کنند.

باقری کنی با اشاره به اینکه در حکومت دینی هم همه ارکان حکومت مانند پدر و مادر هستند، بیان کرد: در این حکومت مسئولین نقش سرپرستی دارند و در جایگاه حاکمیت مسئولیت آنها بیشتر می‌شود و بنابراین باید بیشتر مواظب حقوق مردم باشند که در دین سازوکار آن دیده شده است.

وی با بیان اینکه دو سازوکار درونزا و برون‌زا در جامعه دینی برای رعایت حقوق مردم تعیین شده، تصریح کرد: در سازوکار درونزا مسئولیت شناسی و وجدان و تقوای مسئولان مطرح است که رهبری هم در بیانیه گام دوم به آن تاکید کردند و فرمودند همه ارکان حکومت جمهوری اسلامی باید از حرص دوری کنند.

وی افزود: دوری از رذایل اخلاقی جز حرمت‌هاست و اگر مسئولین ما چنین شانی را رعایت کنند در واقع رکن درونزای رعایت حقوق مردم محقق می‌شود.

وی در رابطه با رکن برونزای جامعه دینی گفت: سازوکار بیرونی آن امر به معروف و نهی از منکر است و حتی چیزی که می‌تواند به خمس و زکات هم حیات دهد امر به معروف و نهی از منکر است.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه گفت: اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه دینی جا بیفتد و همه مسئول باشند و آن را ترویج کنند ما "به من چه و به تو چه" نخواهیم داشت چون حقوق مردم به نحو احسن رعایت می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند