کدخبر: ۳۳۶۰۹۶ لینک کوتاه

اتهام‌زنی کیهان به نجف دریابندری چندساعت پس از مرگ او!

اقتصادنیوز: نجف دریابندری مترجم شهیر ایرانی دیروز دار فانی را وداع گفت.

 به گزارش اقتصادنیوز هنوز از اعلام خبر آن مرحوم ساعاتی نگذشته بود که کیهان در ستون خبرهای ویژه فرهنگی خود، این چهره شاخص ادبیات معاصر را مورد هجمه قرار داده و او را عامل سیا معرفی کرد. این روزنامه در خبری با عنوان«همکار موسسه آمریکایی فرانکلین درگذشت» ادعا کرد: نجف دریابندری از عوامل موسسه آمریکایی فرانکلین در سن 91 سالگی درگذشت. موسسه فرانکلین  یک پروژه گسترده انتشاراتی و مطبوعاتی بود که در سال‌های قبل از انقلاب برای نفوذ فرهنگی در جامعه جوان ایرانی مستقیما از نیویورک و توسط سرویس‌های اطلاعاتی غرب هدایت می‌شد. همایون صنعتی‌زاده که از سوی همین سرویس‌ها به مدیریت این پروژه در ایران گمارده شده بود، خود کارمند اداره اطلاعات سفارت انگلیس در ایران بود.

«نجف دریابندری» مدت 17 سال با موسسه فرانکلین همکاری داشت. او که در نوجوانی نزد انگلیسی‌ها در تاسیسات نفتی آبادان کار می‌کرد و به اصطلاح انگلیسی یاد می‌گرفت! در همان سال‌ها به‌ترجمه کتاب دست زد. پس از کودتای 28 مرداد  به زندان افتاد و سپس مورد عفو شاه قرار گرفت و آزاد شد و در همین سال در سازمان گلستان فیلم که توسط کنسرسیوم نفتی انگلیسی/ آمریکایی/ هلندی ایجاد شده و به‌وسیله ابراهیم گلستان (جاسوس رسمی ‌انگلیس) مدیریت می‌شد، به کار مشغول شد و بعد از آن به استخدام پروژه فرانکلین درآمد.

ساواک طی گزارشی در اسفند 1350، دریابندری را از جمله اعضای موسسه فرانکلین خواند که توسط سازمان سیا حمایت می‌شوند. بنا برهمین گزارش وی با هزینه این موسسه برای یک‌سال به لندن و سپس سوئیس اعزام شده بود.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند