کدخبر: ۳۳۶۱۱۰ لینک کوتاه

بیانیه عجیب ارتش برزیل پس از تشویق به کودتا!

اقتصادنیوز: وزارت دفاع برزیل در بیانیه‌ای غیرمعمول پس از تحولات مربوط به نحوه واکنش رییس جمهوری این کشور به شیوع کرونا، بر تعهد به دموکراسی و نظم نهادی تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد که وزارت دفاع برزیل روز دوشنبه به وقت محلی پس از جنجال‌های پیرامون واکنش دولت به شیوع کرونا، در بیانیه‌ای غیرمعمول گفت که نیروهای مسلح این کشور به دموکراسی و "نظم" نهادی پایبند هستند.

انتشار این بیانیه پس از آن صورت می‌گیرد که «ژائیر بولسونارو» روز یکشنبه به استقبال صدها تظاهرکننده‌ای رفت که بدون توجه به اصول بهداشتی، در برازیلیا پایتخت برزیل برای اعتراض به قرنطینه اجباری برای مقابله با شیوع کرونا به خیابان ریخته بودند.

بولسونارو که با اقدامات مقابله‌ای نظیر محدودیت فعالیت‌های اقتصادی و قرنطینه برای مقابله با کرونا مخالف است، پیشتر از حضور خود در تجمع اعتراضی دیگری دفاع کرده بود.

در تظاهرات روز یکشنبه که بولسونارو نیز در آن حضور یافت، برخی از تظاهرکنندگان نوشته‌هایی را حمل می‌کردند که خواستار مداخله ارتش و انحلال کنگره و دیوان عالی برزیل بود که هر دو با نحوه واکنش رییس جمهوری این کشور به شیوع کرونا مخالف هستند.

بولسونارو در جمع مخالفت گفت: از یک چیز مطمئن هستم، ما مردم را در کنار خود داریم و ارتش را در کنار مردم داریم.

وزارت دفاع برزیل پس از این حوادث در بیانیه خود گفت: نیروهای مسلح همیشه در طرف قانون، نظم، دموکراسی و آزادی خواهند بود.

وزارت بهداشت برزیل روز یکشنبه اعلام کرد که با شناسایی ۴۵۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا، شمار کل کرونایی‌ها در برزیل از ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفته است. تاکنون ۱۰۱ هزار و ۱۴۷ نفر در سراسر برزیل به کرونا مبتلا شده‌ و ۷۰۵۱ نفر در اثر ابتلا به آن درگذشته‌اند.

تا پیش از همه‌گیری کرونا، انتقادهایی علیه عملکرد بولسونارو مطرح بود و پس از شیوع این ویروس رویکرد رییس‌جمهوری برزیل جنجال‌هایی را به راه انداخت. وی به اعمال محدودیت‌های اجتماعی برای مهار شیوع کرونا اعتقادی ندارد.

بولسونارو اواخر فروردین ماه وزیر بهداشت این کشور را به دلیل اصرار بر قرنطینه برای مبارزه با کرونا برکنار و بلافاصله جانشین وی را تعیین کرد. وی که فاصله‌گذاری اجتماعی را برای اقتصاد مضر می‌داند، در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که وزیر بهداشت برکنار شده در مورد نحوه مقابله با کرونا به مساله بیکاری توجه نداشت.

بولسونارو کرونا را «یک آنفلوانزای کوچک» خوانده و از فرمانداران ایالت‌ها به دلیل اجرای قرنطینه انتقاد کرده است. در این بحبوحه شماری از وزیران بهداشت سابق برزیل، اقدامات رئیس‌جمهوری این کشور را در بی‌اهمیت جلوه دادن بحران کرونا و عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی که می‌تواند زندگی مردم را به خطر بیاندازد، محکوم کرده و از وی نزد سازمان ملل متحد شکایت کردند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند