کدخبر: ۳۳۶۲۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ویروس کرونا سلول‌های روده را هم آلوده می‌کند

ویروس کرونا سلول‌های روده را هم آلوده می‌کند

اقتصادنیوز : محققان هلندی با استفاده از پیشرفته‌ترین مدل‌های کشت سلولی روده انسان دریافتند ویروس کرونا عامل بیماری کوویدـ۱۹ می‌تواند سلول‌های روده را آلوده کند و در آنجا تکثیر شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، محققان دانشگاه آراسموس و دانشگاه ماستریخت هلند با استفاده از پیشرفته‌ترین مدل‌های کشت سلولی روده انسان، ویروس را با موفقیت در محیط آزمایشگاه تکثیر کردند و واکنش سلول‌ها به ویروس را تحت نظر قرار دادند و بدین‌ترتیب یک مدل جدید کشت سلولی را برای مطالعه کوویدـ۱۹ ارائه کردند.

این یافته‌ها می‌تواند توضیح‌دهنده علت این موضوع باشد که در حدود یک‌سوم از بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ دچار علائم گوارشی نظیر اسهال می‌شوند و این‌که این ویروس غالباً در نمونه‌های مدفوع قابل تشخیص است.

بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ دارای علائم گوناگونی مرتبط با اعضای تنفسی نظیر سرفه، خس‌خس سینه، تنگی نفس و تب هستند. یک‌سوم بیماران علائم گوارشی نظیر اسهال و تهوع را نیز تجربه می‌کنند.

به علاوه این ویروس تا مدت‌ها بعد از برطرف شدن علائم تنفسی در مدفوع انسان قابل شناسایی است. این مسئله بیانگر این موضوع است که ویروس از طریق راهی موسوم به «انتقال دهان ـ مدفوع» هم قابل انتقال است.

به گفته محققان، شواهد این مطالعه حاکی از آن است که ویروس کرونا می‌تواند در سلول‌های دستگاه گوارش تکثیر شود، اما هنوز مشخص نیست که آیا وجود این ویروس در بیماران مبتلا به ویروس کرونا در انتقال این بیماری نقش دارد. محققان بر انجام مطالعات دقیق‌تر در این زمینه تاکید دارند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند