کدخبر: ۳۳۶۳۸۳ لینک کوتاه

گزارش افشاگرانه دیلی‌میل از «محافظ ترامپ» و رهبر «کودتای محرمانه» در کاراکاس

اقتصادنیوز؛ روزنامه انگلیس «دیلی میل» با انتشار گزارشی مفصل درباره «جردن گودرو» یکی از اعضای سابق نیروی ویژه ارتش آمریکا، و عضو تیم حفاظتی ترامپ، وی را رهبر «کودتای محرمانه» علیه رئیس‌جمهور ونزوئلا دانست که با رهبران اپوزیسیون ونزوئلا در «میامی» دیدارهایی داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ برخلاف ادعاهای مقام‌های آمریکایی از جمله «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر عدم ارتباط با کودتای اخیر ونزوئلا، مشخص شده است که «جردن گودرو» رهبر این کودتای نافرجام جزء تیم محافظان ترامپ بوده است.

«نستور ریورول» وزیر کشور ونزوئلا روز یکشنبه از خنثی سازی یک عملیات تروریستی  و کشته و زخمی شدن تروریست هایی  که از طریق دریا قصد رخنه به این کشور را داشتند، خبر داد.

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا نیز یک روز بعد از وقوع این حادثه، از دستگیری دو تبعه آمریکایی در جریان حمله نظامی روز یکشنبه علیه دولت خود خبر داد.

روزنامه انگلیس «دیلی میل» در این خصوص نوشت، «جردن گودرو» یکی از اعضای سابق نیروی ویژه ارتش آمریکا، 43 ساله، در تصاویر مربوط به گردهمایی‌های ترامپ در اکتبر 2018 در حالیکه هندزفری‌ بادیگاردی به گوش دارد، دیده می‌شود.

از طرف دیگر، وب‌سایت شرکت امنیتی خصوصی وی به نام «سیلورکورپ»، (Silvercorp) نیز مدعی شده که گودرو، برنامه‌ریزی و هدایت تیم امنیت بین‌المللی ترامپ و «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا را برعهده داشته است.

ارتباط رهبر کودتای نافرجام علیه مادورو با دولت ترامپ در حالی منتشر شده است که ترامپ روز گذشته (سه‌شنبه) هرگونه مداخله آمریکا در کودتای نافرجام روز دوشنبه علیه دولت «نیکلاس مادورو» را انکار کرد.

وی در این خصوص گفت: «ما این قضیه را فهمیدیم، به تازگی چیزهایی درباره آن شنیده‌ایم اما هیچ ارتباطی به دولت ما ندارد».

گودرو روز یکشنبه هفته جاری خود را بعنوان رهبر طرح «عملیات گیدون» برای سرنگونی دولت «نیکلاس مادورو»  معرفی کرد.


انتشار تصاویری از حضور گودرو در مراسم گردهمایی ترامپ

روزنامه دیلی‌میل با اشاره به این مطلب نوشت که گودرو قبل از برنامه‌ریزی برای کودتا علیه دولت مادور با «کیت شیلر» یکی از محافظان قدیمی و کهنه‌کار ترامپ ملاقات داشته است و شیلر را در نشستی در «میامی» با حضور «لستر تولدو» هماهنگ‌کننده سابق انتقال کمک‌های انساندوستانه به دولت «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا همراهی می‌کرده است.

این گزارش ادامه می‌دهد که شیلر بعد از دیدار با تولدو تمامی تماس‌ها و ارتباطات خود را با گودرو قطع کرده است.

این روزنامه انگلیسی در ادامه به دیدار گودرو با «روئن کرافت» اشاره کرد که از نوادگان کرافت است که در ساخت پنیر معروف هستند.

طبق این گزارش، گودرو در میامی با کرافت دیدار داشته است و آنطور که منابع آگاه می‌گویند، کرافت بعد از این دیدار شروع به جمع‌آوری پول برای یک «کودتای محرمانه»‌ علیه دولت مادورو را آغاز کرد.

با اینحال، کرافت گفته است که پولی به گودرو نداده است.

روز دوشنبه هفته جاری، مادورو اعلام کرد که دو شهروند آمریکایی در میان هشت نفری بوده‌اند که طی عملیات نیروهای امنیتی ونزوئلا در روستایی واقع در ساحل شمالی ایالت «آراگوا» در تلاش برای حمله به ونزوئلا دستگیر شده بودند.

عملیات دستگیری این افراد بعد از آن صورت گرفت که هشت نفر از افراد مسلح روز یکشنبه در شهر بندری «لاگوآیرا» بعنوان بخشی از نقشه آماتوری گودرو برای سرنگونی مادورو کشته شدند.

«تارک ویلیام صائب» دادستان کل ونزوئلا اعلام کرد که 114 فرد مظنون مرتبط با این حمله را دستگیر کرده و در تلاش برای دستگیری 92 مظنون دیگر هستند.

مادورو طی سخنرانی، افراد دستگیر شده را «مزدوران تروریست» توصیف کرد و گفت که دولت ترامپ، «خوان گوایدو» و کلمبیا در پشت پرده این حمله تروریستی‌ بوده‌اند که البته هر سه هرگونه مداخله در این حمله تروریستی را انکار کردند.

تاکنون وزارت خارجه آمریکا واکنشی به دستگیری شهروندانش در ونزوئلا نشان نداده است.

طبق این گزارش، گودرو ایده سرنگونی مادورو را در فوریه 2019  و زمانی شکل داد که بعنوان نیروی امنیتی در کنسرت «کمک‌های مؤثر برای ونزوئلا» در حمایت از گوایدو به سازماندهی «ریچارد برانسون» میلیاردر انگلیسی در مرز ونزوئلا-کلمبیا حضور داشت.

گودرو بعد از بازگشت از این کنسرت به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی علاقه روزافزون دولت ترامپ برای سرنگونی مادورو رفت و با نماینده‌های گوایدو یعنی کرافت و کیت شیلر دیدارها و گفت‌وگوهایی برگزار کرد.

طبق این گزارش، برنامه‌ریزی برای حمله به ونزوئلا بعد از 30 آوریل 2019 (11 اردیبهشت 98) صورت گرفت و برخلاف انتظار آمریکا در آن زمان، مشاوران کلیدی مادورو هرگز حاضر به پیوستن به مخالفان نشدند و دولت خیلی سریع کودتا را خنثی کرد.

چند هفته بعد، برخی از سربازان و سیاستمدارانی که در کودتای نافرجام علیه مادرو مشارکت داشتند به هتل «جی دابلیو ماریوت» در «بوگوتا» کلمبیا فرار کردند.

هتل مذکور در واقع مرکز بسیاری از توطئه‌ها و فتنه‌ها علیه دولت مادورو است و در این هتل اتاق‌های کنفرانس برای برگزاری نشست‌هایی علیه مادورو رزرو می شود و آنطور که پنج منبع آگاه گفته‌اند، گودرو نیز یکی از افرادی بوده که در این هتل حضور پیدا کرده است.

تولدو در پایتخت کلمبیا، گودرو را به «کلیور آلکالا» از افسران سابق نظامی ونزوئلا و مخالفان مادورو معرفی کرد.

طبق گفته منابع آگاه، آلکالا بعد از دو روز دیدار با گودرو در هتل جی دابلیو ماریوت، به وی توضیح داد که چطور 300 مبارز علیه مادورو را از میان سربازان پایین رتبه انتخاب کرده است که این نیروها در همان روزهای اولیه شورش گوایدو، مادورو را رها کردند و به کلمبیا فرار کردند.

بنا به گفته سه منبع آگاه، گودرو به آلکالا وعده داد که شرکت امنیتی وی تعداد نیروهای لازم برای نبرد علیه مادورو را در اختیار وی قرار می‌دهد و در خصوص تجهیزات مورد نیاز برای نیروهای داوطلب نیز گفت‌وگوهایی میان آنها صورت گرفت و گودرو تخمین زد که بودجه‌ای بالغ بر 1.5 میلیون دلار برای عملیات حمله سریع علیه مادورو نیاز است.

سه منبع آگاه همچنین گفتند که گودرو به حاضران در نشست گفته است که ارتباطات قوی در دولت ترامپ دارد که می‌تواند در پیشبرد طرح کودتا علیه مادورو کمک کند که البته جزئیات بیشتری ارائه نداده است.

بنا به گفته دو تاجری که کرافت از آنها درخواست پول کرده بود، در یک نقطه از زمان، کرافت ظاهراً شروع به جمع‌آوری پول کودتای محرمانه شرکت سیلور کورپ کرده است.

کرافت طی یک تماس تلفنی با آسوشیتدپرس اعتراف کرد که سه مرتبه در سال گذشته میلادی با گودرو تماس داسته اشت ولی ادامه داد ارتباطات آنها هیچ ارتباطی به کمک‌های انساندوستانه به دولت گوایدو نداشته و تأکید رد که گودرو از 14 اکتبر به بعد و ظاهراً همان زمانیکه قصد اقدام نظامی علیه مادورو را داشته، ارتباطاتش را با وی قطع کرده است.

آمریکا بعد از به رسمیت شناختن گوایدو بعنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا، هدایت کمپین خلع مادورو از قدرت را به دست گرفته است و از هیچ تلاشی برای اعمال فشار به مادورو به امید خلع وی از قدرت مضایقه نکرده است.

در ادامه تلاش‌های آمریکا برای حمایت از رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، در ماه فوریه گوایدو بعنوان مهمان ویژه به آمریکا سفر کرد و ترامپ در سخنرانی سالانه خود از تلاش‌ها برای خلع مادورو از قدرت استفاده کرد.

مادورو نیز در واکنش به این اقدام گوایدو را عروسک خیمه شب بازی آمریکا توصیف کرد که به دنبال برکناری او در یک کودتا ست.  

در ادامه تنش‌ها میان واشنگتن و کاراکاس، روابط دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا سال گذشته میلادی با ونزوئلا قطع شد و آمریکا هیچ سفارتی در کاراکاس ندارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند