جنگ متحدان ریاض و ابوظبی در جنوب یمن به کجا می‌رود

کدخبر: 337113
اقتصادنیوز؛ تنش و درگیری در جنوب یمن میان نیروهای دولت مستعفی مورد حمایت عربستان و «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) مورد حمایت امارات بار دیگر بالا گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ با ازسرگیری تنش‌ها در جنوب یمن، یک مرکز پژوهشی چهار سناریو برای این منطقه پیش‌بینی کرد که از جمله آنها اعمال فشار بر طرفین نزاع برای پایان دادن به درگیری است.

در همین زمینه مرکز پژوهشی یمنی «ابعاد» در یک بررسی چهار سناریو برای جنوب یمن پیش‌بینی کرد و نوشت: اولین سناریو اعلام فشار ریاض بر دولت (مستعفی) و شورای انتقالی برای اجرای جدی توافق ریاض است.

این مرکز پژوهشی افزود، سناریوی دوم «انفجار وضعیت نظامی» میان دولت مستعفی و شورای انتقالی است که این موضوع شاید به نفع دولت مستعفی برای فیصله دادن به نبرد باشد اما نیازمند چندین عامل از جمله عدم تکرار مداخله مستقیم امارات در جنگ است، علاوه بر آنکه باید نوعی هماهنگی با عربستان سعودی یا حداقل چراغ سبزی از سوی این کشور نیز وجود داشته باشد.

سومین سناریو بر اساس این گزارش، ادامه وضعیت فعلی است، بدان معنا که توافق ریاض اجرایی نشود، هیچ کدام از طرفین پایان این توافق را اعلام نکنند و تنش و تبادل اتهامات میان طرفین ادامه پیدا کند.

سناریوی چهارم بر اساس گزارش این مرکز پژوهشی، کم کردن از نفوذ دولت مستعفی یمن به همراه حفظ وضعیت نظامی به عنوان یک واقعیت موجود است.

امروز (دوشنبه) منابع یمنی از حمله گسترده نیروهای دولت مستعفی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی و حزب الإصلاح به شهر زنجبار مرکز استان أبین در جنوب یمن خبر دادند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما