کدخبر: ۳۳۷۱۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افزایش نرخ ارز در سایه نوسانات بازار‌های موازی و خودرو

اقتصادنیوز : رییس کانون صرافان با اشاره به اینکه رشد قیمت‌‍‌ها در بازار خودرو و سایر بازار‌های جذاب سرمایه‌گذاری از عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت‌‍‌های بازار ارز است، گفت: نباید همه توجه را روی ارز گذاشته و از مدیریت سایر بازار‌های موازی غفلت کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،کامران سلطانی‌زاده درباره رشد قیمت‌‍‌ها در بازار ارز، گـفت: همه فاکتور‌ها و عوامل اقتصادی به هم مرتبط بوده و بازار‌های مختلف از یکدیگر تاثیر می‌گیرند.

وی گفت: در هفته‌های اخیر، به دلیل رشد قیمت‌‍‌ها، جذابیت خرید و فروش ارز بالا‌تر رفته و به تبع آن، میزان مراجعه به صرافی‌ها برای خرید افزایش یافته است.

 رییس کانون صرافان با اشاره به فرصت آربیتراژ در قیمت ارز (فاصله قیمتی میان نرخ صرافی و نرخ بازار آزاد)، گفت: در برخی موارد، عمده خریداران ارز افرادی هستند که ارز را از صرافی‌ها خریده و برای فروش به بازار آزاد می‌برند که این گروه، دلالان و واسطه‌ها هستند.

سلطانی‌زاده خاطر نشان کرد: زمانی که قیمت ارز بالا می‌رود فعالیت‌های این گروه زیاد شده و اقدام به خرید ارز از صرافی‌های می‌کنند؛ در صورت افت قیمت ارز، فعالیت آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

وی گفت: هرچه که فاصله قیمتی بین ارز صرافی و ارز بازار آزاد کمتر باشد شلوغی جلوی صرافی‌ها کمتر می‌شود.

 سلطانی‌زاده درباره علت رشد قیمت‌‍‌ها در بازار ارز گفت: در دوره‌های مختلف، بازار‌های موازی تاثیر منفی بر بازار ارز داشته اند؛ به عنوان مثال افزایش قیمت خودرو در روز‌های اخیر از عوامل تاثیرگذار بر بازار ارز بوده به طوری که قیمت ارز از این موضوع تاثیر گرفته است.

رییس کانون صرافان گفـت: همه بازار‌ها به هم وابسته و از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند، بنابراین باید همه آن‌ها را رصد و مدیریت کرد. در دو سال گذشته مدیریت همزمان و هدفمند و همچنین کنترل فضای مجازی در اکثر بازار‌هایی که فضای کاذب روانی داشتند، موجب کنترل خوبی شده بود.

وی افزود: در صورتی که یک بازار مانند ارز را تحت کنترل گرفته و مدیریت کنیم، اما سایر بازار‌ها مانند خودرو را به حال خود رها کنیم، مشکل ساز خواهد شد و تحولات قیمتی و نوسان‌های شدید در آن بازار، بر سایر بازار‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 سلطانی‌زاده اضافه کرد: این روز‌ها بازار خودرو و رشد قیمت‌‍‌ها در آن، باعث نوسان در سایر بازار‌ها از جمله ارز شده و اثر منفی روانی بر سایر بازار‌ها بر جای گذاشته است.

رییس کانون صرافان تاکید کرد: نباید همه توجهات روی ارز باشد و از سایر بازار‌ها مثلا خودرو غفلت کنیم.

 سلطانی‌زاده درباره وضعیت عرضه ارز، گفت: صرافی‌های مجاز با توجه به شبکه فروش در تامین و عرضه ارز مشکلی ندارند و با دریافت مدرک، ارز مورد نیاز متقاضیان را به آن‌ها می‌فروشند.

وی درباره معاملات سامانه نیما نیز اظهار داشت: صادرکنندگان در حال عرضه ارز در نیما هستند، اما قیمتی که در نیما می‌گذارند گاهی به قیمت حواله آزاد نزدیک شده است.

 رییس کانون صرافان گفت: باید توجه داشت که وضعیت تعادل بازار ارز نسبت به سال‌های گذشته بهتر و آرامتر شده است.

وی افزود: درسال ۹۷ قیمت دلار تا ۱۹ هزار تومان نیز بالا رفت، اما با مدیریت، کنترل و حذف دلالان، شرایط بهتر شد و ثبات نسبی در بازار ارز حاکم شد.

سلطانی‌زاده خاطر نشان کرد: حتی بررسی وضعیت بازار‌های مختلف نشان می‌دهد که وضعیت مدیریت بازار ارز در دو سال اخیر نسبت به سایر بازار‌ها (مانند خودرو و ملک) موفق‌تر بوده به طوری که بازار ارز در مقایسه با آن‌ها ثبات بیشتری را تجربه کرده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند