کدخبر: ۳۳۷۶۳۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

درخواست بن‌سلمان از نخست‌وزیر عراق درباره ایران!

اقتصادنیوز: نخستین تماس تلفنی نخست‌وزیر عراق از ولیعهد عربستان سعودی بوده که خواستار میانجی‌گری بغداد در روابط تهران-ریاض شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازفارس، منابع خبری به یک رسانه مستقر در انگلیس گفته‌اند «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی در گفت‌وگویی با «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر جدید عراق خواستار میانجی‌گری او میان تهران و ریاض شده است. 

پایگاه میدل‌ایست‌آی به نقل از منابع آگاه گزارش داده نخستین تماس تلفنی که الکاظمی بعد از رسیدن به این سمت دریافت کرده از ولیعهد عربستان سعودی بوده و او از نخست‌وزیر جدید عراق خواسته میانجی‌گری با ایران را مجدداً آغاز کند.  

میدل‌ایست‌آی نوشته «محمد بن سلمان» همزمان با خروج یکجانبه سامانه‌های آمریکایی پاتریوت از عربستان برای پایان دادن به محاصره قطر از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته است. امیر کویت به همین منظور هیئتی را برای آغاز مجدد میانجی‌گری‌ها روانه قطر کرد.

یک مقام عراقی گفته با آنکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ادعا می‌کنند سیاست موسوم به فشار حداکثری علیه ایران کارساز بوده واقعیت این است که سیاست آمریکا در خلیج فارس، عملیات عربستان سعودی در یمن و فشارهای وارد شده علیه ایران همگی دچار مشکل شده‌اند.

این مقام عراقی گفته است: «و سعودی‌ها این عامل را در نظر می‌گیرند: راهبرد متکی به آمریکا برای پس زدن ایران دچار فروپاشی شده است.»

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز ۱۸ اردیبهشت گزارش داد آمریکا در حال خارج کردن سامانه‌های ضدموشکی پاتریوت از عربستان سعودی است.  

مقام‌های آمریکایی علاوه بر این گفته‌اند دولت آمریکا کاهش سایر قابلیت‌های نظامی خود در عربستان سعودی را نیز بررسی می‌کند. وال‌استریت‌ژورنال این تصمیم را به منزله پایان تقویت نظامی آمریکا در عربستان سعودی برای مقابله با ایران توصیف کرده بود.  

 چند مقام آمریکایی گفتند آمریکا چهار سامانه پاتریوت، همراه با ده‌ها پرسنل نظامی خود را که بعد از حمله به تأسیسات نفت سعودی به این کشور ارسال شده بود از عربستان خارج می‌کند. 

 منابع مورد استناد وال‌استریت‌ژورنال گفتند دو اسکادران جنگنده آمریکا هم منطقه را ترک کرده‌اند و مقام‌های آمریکایی به زودی کاهش حضور نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را هم مورد بررسی قرار خواهند داد. 

این روزنامه نوشته تصمیم پنتاگون برای خارج کردن سامانه ضدموشکی پاتریوت از عربستان سعودی مبتنی بر ارزیابی برخی مقام‌های آمریکایی است که تهران دیگر تهدیدی فوری علیه منافع راهبردی آمریکا به شمار نمی‌رود.

ارتش یمن در شهریورماه گذشته در پاسخ به حملات ائتلاف سعودی، پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» مربوط به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان را هدف گرفته و آن را عملیات «توازن بازدارندگی دوم» نامیده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم ۱۸ اردیبهشت‌ماه به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد واشنگتن قصد دارد دو سامانه ضدموشکی پاتریوت و برخی از جنگنده‌های خود را از عربستان سعودی خارج کند.

آسوشیتدپرس این تصمیم را به تنش‌های نفتی میان دولت‌های آمریکا و عربستان سعودی ربط داده و نوشته این اتفاق در بحبوحه تنش‌ها میان عربستان سعودی و دولت ترامپ بر سر تولید نفت رخ داده است. 

این مقام به آسوشیتدپرس گفته آمریکا دو سامانه ضدموشکی را که قبلا برای محافظت از تأسیسات نفت سعودی مستقر کرده بود از این کشور خارج و دو سامانه پاتریوت را در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان حفظ می‌کند.

مقام آمریکایی گفته حدود ۳۰۰ نظامی که همراه با این دو سامانه به عربستان ارسال شده‌اند هم این کشور را ترک خواهند کرد.

آسوشیتدپرس نوشته هنوز مشخص نیست مناقشه نفتی میان آمریکا و عربستان سعودی هم در این تصمیم دولت ترامپ نقش داشته است یا خیر.

مقام آمریکایی گفته یک فروند سامانه دفاع موشکی تاد هم در عربستان سعودی باقی خواهد ماند. سامانه تاد با فراهم آوردن دفاع علیه موشک‌های بالیستیکی که در خارج از جو زمین پرواز می‌کنند عملکرد پاتریوت را تکمیل می‌کند.  

این مطلب برایم مفید است
57 نفر این پست را پسندیده اند