روزنامه ساندی‌تایمز:

عصر طلایی عربستان سعودی به پایان خود نزدیک است

کدخبر: 338034
اقتصادنیوز؛ روزنامه انگلیسی «ساندی تایمز» در گزارشی نوشت: در میانه فروپاشی قیمت نفت و اپیدمی کرونا، دوران طلایی عربستان سعودی در حال متلاشی شدن است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا؛ این روزنامه با اشاره به رویای محمد بن سلمان برای پیاده سازی طرح موسوم به «نیوم»و تبدیل عربستان به کشوری پیشرفته و مدرن در تمامی ابعاد و جوانب نوشت: رویای ولیعهد عربستان برای آینده این کشور این بود اما سقوط قیمت نفت و ویروس کرونا، عربستان را در برابر یک بحران اقتصادی قرار داده و به در پیش گرفتن اقدامات ریاضتی وادار کرده است.

نویسنده این روزنامه با اشاره به  اینکه آینده پروژه نیوم نامشخص شده است، افزود: گزارش ها از پیمانکارانی که در نیوم کار می کنند حاکی است که ساعات کاری  در این پروژه نصف شده است. علاوه بر این تصاویر ماهواره ای از روند کند این پروژه حکایت دارد.

ساندی تایمز در ادامه نوشت: سرنوشت نیوم نمونه ای از تغییراتی است که عربستان را درنوردیده است؛ در هفته گذشته دولت این کشور مالیات بر ارزش افزوده اعلام شده در سال ۲۰۱۸ میلادی را ۳ برابر افزایش و حقوق کارکنان دولت را  ۲۲۰ پوندکاهش داد.

ساندی تایمز افزود: «علی الاحمد» روزنامه نگار سعودی که برای اولین بار از اقدامات جدید در عربستان پرده برداشت، می گوید: افراد دارای خانواده به زودی از اوضاع رنج خواهند بود زیرا درهر بار که بخواهند یک کیسه برنج بخرند اقدامات ریاضتی را حس خواهند کرد و شاید این موضوع بزرگترین چالش اقتصادی عربستان از زمان تاسیس باشد.

روزنامه مذکور با اشاره به اینکه مشکلات عربستان مدتهاست درحال تشدید شدن است زیرا عربساان از محدودیت های ناشی از اقتصاد مبتنی بر نفت آگاه بوده، افزود:برای مردم عادی و شاهزادگان به طور مساوی روشن بود که روزهای ثروت نامحدود تا ابد ادامه نخواهد داشت.

ساندی تایمز در پایان نوشت:امروز سعودی ها در استارباکس و مراکز خرید کار می کنند اما بیشتر آنها در بخش دولتی و در مشاغل دولتی مشغول به کار هستند و میزان آنها ۵۸ درصد بیشتر از بخش خصوصی است و یک پنجم از زنان کار نمی کنند و میزان زنانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، ۳۳ درصد است.

سعودی ها در شغل های کم درآمدی که معمولا کارگران خارجی اشتغل دارند، مشغول به کار نمی شوند و اقتصاد این کشور همچنان تا حد زیادی متکی به نفت است.

«رابرات موژلینکی» از موسسه کشورهای خلیج فارس در واشنگتن می گوید: من فکر می کنم که ما اقدامات بسیاری را انتظار داشتیم و هیچ راهی برای دور زدن یک سیاست سخت با توجه به لرزش های شدید و بی سابقه وجود نداشته است.

او همچنین می گوید: مقامات سعودی در تلاشند از اقداماتی که مردم دوست ندارند نظیر  کاهش حقوق بخش دولتی اجتناب کنند با این حال سعودی ها هنوز هم شبکه های ایمنی برای کاهش شدت اقدامات ریاضتی دارند.

تیتر یک
  • چرا اسکناس آمریکایی پشت خط ۲۵ درجا می زند؟

    اقتصاد نیوز: قیمت دلار در ماه رمضان چه سمت و سویی خواهد داشت. با نگاهی با روند بازار ارز و قیمت دلار در ۴ ماه رمضان…

از دست ندهید
بلیط هواپیما