کدخبر: ۳۳۸۲۱۷ لینک کوتاه

زیرخاکی| ۲ عکس کمیاب محمدجواد ظریف در سال‌های دور

اقتصادنیوز؛ محمدجواد ظریف خوانساری، وزیرخارجه کنونی ایران (در دولت‌های یازدهم و دوازدهم) است. ظریف همچنین به عنوان استاد میهمان در دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران تدریس می‌کند.

محمدجواد ظریف در تاریخ ‎۱۷ دی‌ماه ۱۳۳۸ در خانواده‌ای «مذهبی، محافظه‌کار و متمول» در تهران متولد شد. مادرش فرزند یکی از بازرگانان اهل کاشان مستقر در تهران، و پدرش از تجار اهل اصفهان بود.

ظریف تحصیلات مقدماتی را از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۵ در دبستان و دبیرستان علوی تهران انجام داد و در سال ۱۳۵۵ با ویزای دانشجویی به ایالات متحده آمریکا رفت.

محمدجواد ظریف در دوران دانش‌آموزی
محمد جواد ظریف در دوران دانش آموزی

 ظریف سال‌های جوانی خود را در ایالات متحده مشغول تحصیل بود. وی از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۶ دیپلم خود را در کالج درو، در سانفرانسیسکو گذراند و به ترتیب در سال‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۶۱ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل را از دانشگاه ایالتی سان‌فرانسیسکو دریافت نمود، سپس به ایالت کلرادو نقل مکان کرد و در سال ۱۳۶۳ مدرک کارشناسی ارشد مطالعات بین‌الملل را از دانشکده مطالعات بین‌الملل جوزف کوربل، دانشگاه دنور اخذ نمود و پس از آن تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه داد..

ظریف فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۵۷ در کنسولگری ایران در سانفرانسیسکو آغاز کرد. او از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۱ برای مدت ۱۰ سال، معاونت حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه را بر عهده داشت. وی برای مدت ۵ سال، در فاصله سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل متحد فعالیت می‌کرد. 

محمدجواد ظریف در اوایل حضور در سازمان ملل
محمدجواد ظریف در اوان حضور در سازمان ملل

منبع: شفقنا

 

 
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند