​اثر مخرب کرونا ویروس روی قلب

کدخبر: 338316
اقتصاد نیوز:فوق تخصص بیماریهای قلب و عروق گفت: درگیر شدن ریه با ویروس کووید ۱۹، می تواند باعث نارسایی قلب راست شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین، دکتر محمدرضا محمدحسنی در پاسخ به نگرانی مطرح شده مردم در سامانه ۴۰۳۰ ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و وزارت بهداشت مبنی بر تاثیر ویروس کرونا روی قلب و عروق افزود: بیماری کرونا در فردی که قلب سالمی دارد می تواند عروق ریز یا همان میکرو واسکولار(تخریب رگهای خونی کوچک نظیر مویرگ ها) و عروق درشت قلب یا همان عروق کرونری (رگ‌های قلب) را درگیر کند.

وی با بیان اینکه ویروس کووید ۱۹ می تواند باعث نارسایی قلب راست شود، اظهار داشت: به دلیل درگیر شدن ریه، قلب راست (دهلیز راست، بطن راست) می تواند دچار نارسایی شود.

فوق تخصص بیماریهای قلب و عروق ادامه داد: این ویروس همچنین می تواند باعث التهاب عضله قلب یا همان میوکاردیت شود. التهاب عضله قلب یا همان میوکاردیت بسیار خطرناک است چراکه تخریب یا مرگ سلول‌های عضله قلب را به دنبال دارد.

محمدحسنی با اشاره به اینکه درگیر شدن قلب با ویروس کرونا می تواند باعث آریتمی (اختلال ریتم قلبی) شود که خود این آریتمی هم می تواند بسیار خطرناک باشد بنابراین قلب یکی از اعضای هدف کرونا ویروس است.

وی یادآور شد: زمانی که تشخیص داده شد که بیمار ی به کرونا مبتلا شده یکی از بررسی های پزشکان قلب خواهد بود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی شده باشد درمان و مراقبت های پزشکی دقیقی روی وی صورت می گیرد.

این فوق تخصص بیماریهای قلب و عروق تاکید کرد: یکی از اعضای اصلی و مهم بدن ریه است به همین دلیل باید مانع درگیری قلب و ریه شد. 

محمدحسنی بیان داشت: گرفتاری های زیادی با انتقال ویروس کووید ۱۹ به بدن می تواند برای فرد ایجاد شود. اگر بیماری با عروق کرونری (رگ‌های قلب) درگیر شود می تواند سکته قلبی را برای فرد به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: بیماری های عروق ریز و یا میکرو واسکولار(تخریب رگهای خونی کوچک نظیر مویرگ ها) می تواند باعث درد و سوزش سینه شود.

فوق تخصص بیماریهای قلب و عروق با بیان اینکه بیشترین علت مرگ در بیماران کرونایی، گرفتاری ریه است، تصریح کرد: ویروس کووید ۱۹ می تواند مغز، قلب، کلیه را هم درگیر خواهد کرد.

محمدحسنی در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کووید ۱۹ باعث افزایش ضربان قلب و ایجاد مشکلاتی برای بیمار می شود یا خیر، گفت: بر اساس آمارهای بدست آمده مشخص شد که از هر ۵ مریض کرونا یک نفر دچار آسیب قلبی شدید می شود. ضربان قلب این بیماران می تواند دچار آریتمی یا بی نظمی شود.

وی تاکید کرد: افرادی که بیماری مزمن زمینه ای مانند بیماری قلبی، دیابت و آسم دارند باید مراقبت های بیشتری از خود داشته باشند چراکه ویروس کرونا این افراد را بیشتر از دیگران تهدید می کند.

فوق تخصص بیماریهای قلب و عروق بیان کرد: پیشگیری هایی که توسط مردم صورت می گیرد خیلی زیاد نیست، معتقدم حداقل این پیشگیری ها ۵۰ الی ۶۰ درصد است و برای اینکه بتوانیم به پیشگیری ایده‌آل برسیم افراد باید صدها نکته مهم را رعایت کنند. افراد باید از رفت و آمدهای غیر ضروری خودداری کنند و در جمع های خانوادگی هم شرکت نداشته باشند.

محمدحسنی ادامه داد: مردم باید حتما از دستکش، ماسک استاندارد استفاده کنند، زمانی که وارد خانه می شود کفش خود را در بیرون از منزل بگذارد، لوازمی که خریداری می کند را به صورت بهداشتی استریل کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما