کدخبر: ۳۳۸۴۷۴ لینک کوتاه

نعیم قاسم: اگر اسرائیل به دنبال جنگ باشد، حزب‌الله آماده است

اقتصادنیوز : معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد: حزب‌الله آماده پاسخ دادن به اسرائیل در هر شرایطی است، نیروی بازدارندگی از سوی مقاومت علیه اسرائیل شکل گرفته است و اگر اسرائیل بخواهد به هر جنگی مبادرت ورزد، ما در کمین هستیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایسنا، نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان در مصاحبه با شبکه OTV، توافق با صندوق بین المللی پول درخصوص پاره‌ای از تدابیری که به نفع لبنان باشد و باعث نشود که ما در عرصه سیاسی تسلیم هیچ طرفی در جهان باشیم، تأیید کرد.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: تصمیم بین المللی برای در هم شکستن لبنان وجود ندارد. درست است که تمایلی از سوی آمریکا برای باقی نگه داشتن لبنان در اتاق احیاء وجود دارد، اما هیچ کس به این فکر نمی‌کند که لبنان باید سرنگون شود، به همین دلیل من پیش‌بینی می‌کنم که توافقی با صندوق حاصل شود.

نعیم قاسم تصریح کرد: ما نیاز داریم که دیدارها با صندوق بین المللی پول ادامه یابد تا دیدگاه‌ها را بشنویم، آنچه که در وهله نخست شنیدیم، این بود که این صندوق انعطافی را در درک نیازهای لبنان نشان می‌دهد، اما هیچ کس نمی‌داند که این انعطاف ادامه خواهد داشت یا خیر. همکاری با صندوق بین المللی پول بر مبنای بررسی راه‌حل‌های مناسب برای لبنان است، آنچه را که بخواهیم قبول می‌کنیم و آنچه را که بخواهیم، رد می‌کنیم.

وی بر لزوم حمایت و دادن فرصت به دولت کنونی و از سرگیری روابط با سوریه و نیز بر آمادگی مقاومت جهت رویارویی با هرجنگ احتمالی از سوی اسرائیل تاکید کرد.

معاون دبیرکل حزب الله درخصوص طرح اصلاحی دولت گفت: باید در دو مسیر متوازی در مساله طرح اصلاحات حرکت کنیم، نخست مسیر گفتگو با صندوق بین المللی پول و بهره برداری از سیدر و روابط با کشورهای عربی و بین المللی است، مسیر دیگر دست‌یابی به راه حل‌هایی است که بر این باوریم که به ما نفع می‌رساند و می‌توانیم در سطح داخلی آن را انجام دهیم. دولت باید این مساله را به صورت جدی بررسی کند که چه زمانی روابط سیاسی و اقتصادی با سوریه را از سربگیرد، چراکه سوریه به منزله ریه اقتصادی لبنان است.

وی عنوان داشت: ما موافق با ازسرگیری روابط سیاسی، دیپلماتیک و اقتصادی با سوریه هستیم، چراکه سوریه گذرگاهی برای کامیون‌ها است و نیز ملزوماتی در سوریه برای برخی از تولیدات لبنان وجود دارد، لبنان نیز می‌تواند از برخی از کالاهای سوریه با قیمت‌های جدید بهره ببرد.

نعیم قاسم درخصوص معرفی اسامی برای تصدی پست ریاست جمهوری لبنان عنوان داشت: مطرح کردن اسامی برای تصدی پست ریاست جمهوری آتی همچنان زود است و این اقدام در ماه‌های اخیر دوره ریاست جمهوری انجام می‌شود، حزب الله هیچ نامی را برای ریاست جمهوری آماده نکرده است و هیچ کسی را وتو نمی‌کند و هر مرحله‌ای شرایط خاص خود را دارد.

از سوی دیگر، معاون دبیرکل حزب الله درخصوص مساله اختلافات میان سعد الحریری و برادرش بهاء الحریری گفت: ما بخشی از مناقشات پیرامون سعد الحریری و بهاء الحریری نیستیم و ارتباطی با این مساله نداریم. گفتگو میان حزب الله و سعد الحریری نیز قطع نشده است و ما زمانی که نیازی وجود داشته باشد، با هم در تماس خواهیم بود و قطع ارتباطی صورت نگرفته است.

وی درخصوص إعمال فشارهای آمریکا نیز گفت: در لبنان انتخابات دموکراتیک و آزاد برگزار می‌شود و حزب الله در پارلمان و در دولت بر مبنای این امر حضور دارد. ریاست جمهوری و نخست وزیری با حزب الله به عنوان یک بخش اساسی تعامل می‌کنند و ما بر روی تصمیم آمریکا چه با کمک چه بدون ارائه کمک حساب باز نمی‌کنیم.

نعیم قاسم با بیان اینکه حزب الله با انتخابات پارلمانی زودهنگام موافق نیست، گفت که انتخابات پارلمانی زودهنگام نتیجه کلی در لبنان را تغییر نخواهد داد، چراکه مجموعه‌ای از گروه‌های سیاسی حضور دارند که در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام، اوضاع برای آنها تغییر نخواهد کرد.

معاون دبیرکل حزب الله تصریح کرد: جهان می‌داند که ایران ما را اداره نمی‌کند و ما کاری را که مناسب ببینیم، انجام می‌دهیم، اینکه با اسرائیل جنگیدیم و ایران از این امر بهره برد، "گوارای وجودش باشد". اگر بخواهیم که کشور ما یک کشور مستقل باشد و آمریکا نیز از این امر خشم‌گین شود، این افتخاری برای ما است.

نعیم قاسم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان سوء استفاده اسرائیل از اوضاع کنونی در لبنان وجود دارد یا خیر، عنوان داشت: همانطور که اوضاع کرونا برای لبنان سخت است، برای اسرائیل نیز دشوار است، آنها مشکلاتشان در این زمینه از مشکلات ما بیشتر است. اسرائیل هر زمان که بتواند در داخل لبنان کارهایی کند، کوتاهی نخواهد کرد، حال چه کرونا باشد یا نباشد.

وی ادامه داد: تحرکات اسرائیل در داخل لبنان آسوده نیست و می‌داند که اگر هرگونه تعدی به لبنان داشته باشد، حزب الله آماده پاسخ دادن در هر شرایطی است، نیروی بازدارندگی از سوی مقاومت علیه اسرائیل وجود دارد و اگر اسرائیل بخواهد به هر جنگی مبادرت ورزد، ما در کمین هستیم. برعکس، آنها در حال محاسبه کردن هستند و می‌دانند طرفی که توانست اراضی را آزاد کند و وارد جنگ ۲۰۰۶ شود، قادر به رویارویی با آنها است.

نعیم قاسم در واکنش به پیام‌هایی که اسرائیل به حزب الله در سوریه می‌فرستد، عنوان داشت: اسرائیل پیام‌های خود را دارد و ما پیام‌هایمان را داریم، اما اگر کسی از حزب الله در سوریه مورد تعدی قرار بگیرد، ما به اسرائیل پاسخ خواهیم داد.

وی در خصوص ایجاد شکاف در نوار مرزی میان لبنان و اراضی اشغالی نیز تصریح کرد: اظهار نظری درخصوص مساله شکاف در نوار مرزی وجود ندارد، دوست و دشمن آنطور که می‌خواهند، در مورد این رخداد فکر کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند